Wiadomości z Chorzowa

Prawomocny wyrok w sprawie „PsychoFans”. Pseudokibice Ruchu Chorzów trafią za kratki

  • Dodano: 2023-02-10 10:00

Zakończył się trwający blisko 11 lat proces w sprawie gangu „Psychofans”.  Zapadł prawomocny wyrok. 15 pseudokibiców Ruchu Chorzów oskarżonych o udział w grupie przestępczej trafi do więzienia. Najsurowszą karę otrzymał Maciej M, ps. Maślak.

Katowicki Sąd Apelacyjny zdecydował się podtrzymać prawie w całości wyrok wobec 15 oskarżonych o udział w gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów. Na 15 lat do więzienia trafi uważany za szefa grupy przestępczej Maciej M., ps. Maślak. To najsurowsza zasądzona kara.

Oskarżeni odpowiedzieli za ponad 100 różnego rodzaju przestępstw, w tym kradzieże, włamania, handel dużymi ilościami narkotykami czy tzw. ustawki. Śledczy ustalili, że skazani członkowie Psycho Fans ukradli ponad 2 mln złotych. Zdaniem Centralnego Biura Śledczego Policji był to najlepiej zorganizowany i najbardziej hermetyczny gang kiboli w Polsce.

W środę 8 lutego Sąd Apelacyjny w Katowicach ostatecznie rozpoznał odwołanie od wyroku, który zapadł przed Sądem Okręgowym w Gliwicach w maju 2021 roku. Wówczas uważany za lidera „Psycho Fans” Maciej M. ps. Maślak został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Pozostali oskarżeni otrzymali wyroki od roku i trzech miesięcy do 14 lat więzienia. Wobec jednego skazanego – na dwa lata więzienia – sąd zdecydował o warunkowym zawieszeniu kary. Wobec pozostałych zasądzono bezwzględną karę pozbawienia wolności. Sąd zdecydował również o nałożeniu grzywny i zobowiązania skazanych do naprawienia wyrządzonych szkód.

Katowicki SA podtrzymał prawie w całości wyrok gliwickiego Sądu Okręgowego

W minioną środę Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecydował się podtrzymać wyrok sąd I instancji, uznając go za właściwy i dokonując wyłącznie niewielkich korekt w orzeczeniu. Tak, jak w przypadku wyroku gliwickiego sądu w podtrzymaniu decyzji przez katowicki SA znaczenie miały zeznania tzw. małych świadków koronnych, czyli członków Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę ze śledczymi.

Podczas ogłoszenia wyroku w środę na sali obecni byli trzej oskarżeni – Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. Lucky (który otrzymał wyrok 14 lat więzienia) i Rafał Z. ps. Zenek. Wszyscy trzej opuścili salę na własną prośbę przed odczytaniem uzasadnienia wyroku.

To jest jakaś farsa. Gorzej niż na Białorusi – powiedział po ogłoszeniu wyroku Lucky, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Wyrok jest prawomocny, a jedynym krokiem, jaki można uczynić jest kasacja do Sądu Najwyższego. To jednak nie koniec. Wobec 50 członków Psycho Fans toczy się jeszcze jedno postępowanie – przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Chodzi o działalność gangu w latach 2010-2018.

Komentarze (3)    dodaj »

  • szachistka

    pozamykać wszystkich, stadion zaorać

  • Ino Ruch

    chyba ma mecz nie wpadną :) tyle dobrego zrobili dla klubu :) i dla miasta :)

  • Renatka

    Stadion budować. Patologie chwalić. Miasto niszczyć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również