Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Próba odwołania Marszałka Saługi. Powodem „Klątwa” w Teatrze Rozrywki

 • Dodano: 2017-08-28 19:30

Radni Województwa z ramienia PiS próbowali dziś podczas sesji sejmiku odwołać Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługę ze stanowiska. W uzasadnieniu wniosku formalnego 13 radnych jako przyczynę podało przyzwolenie na wystawienie w Teatrze Rozrywki kontrowersyjnej sztuki Klątwa na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego.

Wniosek złożył radny PiS, Jan Kawulok. Pod pismem swój podpis złożyło ponadto 12 radnych. Zdaniem radnych brak wyraźnego sprzeciwu ze strony Saługi jest karygodny. Głosami radnych PO, RAŚ, PSL, SLD, którzy sprzeciwili się pomysłowi swoich kolegów z PiS wniosek przepadł. W uzasadnieniu czytamy:

- [...] Chodziło tylko i wyłącznie o prowokację, o obrażenie uczuć religijnych Ślązaków, w większości tradycyjnie mocno z wiarą związanych. Mimo to Marszałek zamiarowi wystawienia Klątwy się nie sprzeciwił. Zaskakujący jest również brak reakcji Marszałka na apel Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca [...] Apel ten pozostał bez żadnej reakcji, a pseudo-sztuka została wystawiona. Tym samym Marszałek wykazał zupełny brak szacunku dla śląskiej tradycji i śląskich wartości. [...] Spektakl ten, za pełną aprobatą aktualnej władzy można bez żadnych przeszkód powtórzyć także w każdej innej jednostce podległej Marszałkowi Województwa Śląskiego. Osoba, która popiera działania w wartości chrześcijańskie, występuje przeciwko zdecydowanej większości mieszkańców, a tym samym nie może pełnić zaszczytnej funkcji Marszałka Województwa.

Po dzisiejszym spotkaniu pojawiło się wiele głosów negatywnych wobec inicjatywy radnych z ramienia partii rządzącej. Na swoim profilu na Facebooku, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Jolanta Kopiec napisała:

- Słuchałam uważnie wypowiedzi Pana Radnego Korfantego i nijak nie mogłam zrozumieć z ust tak doświadczonego samorządowca, że sejmik dopłaca do "Klątwy" w Teatrze Rozrywki. Przecież teatr zarobił, wypożyczając scenę na to przedstawienie. Tolerancja dla tych, co ogladali sztukę to jest właśnie to, czego należy oczekiwać od katolików, ktorych nikt przecież nie zmusza do oglądania tego, czego nie chcą oglądać.

Wystawienie Klątwy w reżyserii chorwackiego twórcy Olivera Frljicia było częścią 19. Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień. Wydarzenie teatralne doczekało się w Chorzowie sprzeciwu środowisk katolickich. Protest pod Teatrem Rozrywki w dzień spektaklu zgromadził blisko 150 osób, a jego głównym organizatorem było Śląskie Centrum Kultury, którego przedstawicielka Katarzyna Olszewska odczytała oświadczenie instytucji [LINK]. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele ONR-u, którzy próbowali zablokować wejście do budynku.

W zupełnie odmiennym tonie wypowiadała się dyrekcja Teatru Rozrywki. Poproszona o wypowiedź specjalistka ds. impresaryjnych Aneta Głowacka powiedziała naszej redakcji:

- Spektakl nie jest wymierzony w osoby wierzące czy wymierzony w religię jako taką, ale w sposób wykorzystywania religii. Rzeczywiście pojawia się figura papieża, na której wykonywane jest fellatio, ale należy czytać to bardziej metaforycznie, ponieważ równocześnie kiedy to się dzieje, z głośników dobiega homilia Jana Pawła II, której nikt nie słucha. Myślę, że to jest świetna metafora stanu katolicyzmu w Polsce – nikt nie słucha nauk papieża, natomiast bałwochwalczo podchodzimy do różnych figur.  To jest opowieść o pustej, fałszywej religijności.

Stanowisko instytucji jest jasne: teatr nie miał na celu profanacji, a wskazanie na problemy wiary i Kościoła Katolickiego. Współczesna interpretacja dramatu Wyspiańskiego porusza wiele aktualnych wątków, a jednym z nich jest pedofilia, która nie została prawidłowo rozliczona przez Kościół.

Kilka dni przed wystawieniem Klątwy w Teatrze Rozrywki do chorzowian apel wystosował Arcybiskup Wiktor Skworc, który poparli chorzowscy księża. Odezwa została odczytana podczas niedzielnych nabożeństw we wszystkich parafiach. Pojawiły się w niej słowa:

- Wobec zaistniałej sytuacji wzywamy wszystkich wiernych i duszpasterzy chorzowskich parafii do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy. Niech dzień świadomie zaplanowanej prowokacji będzie dla wiernych miasta Chorzów i dla wiernych całej archidiecezji katowickiej dniem pokuty, modlitwy i ekspiacji – wynagrodzenia Panu Bogu.
Musimy też wezwać możnego wstawiennictwa św. Floriana, który z woli mieszkańców i samorządu miasta Chorzów stał się ich patronem przed Bogiem, aby ochronił miasto i jego mieszkańców przed zamętem i skutkami złego posiewu spektaklu „Klątwa”.

Najnowsze informacje z Chorzowa w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (6)    dodaj komentarz »

 • Maria

  Kultura jest wolna !!! Niepotrzebne bicie piany a jeszcze gorsze, żeby winą obarczać marszałka i nawet starać się go usunąć ze stanowiska. Jestem katoliczką praktykującą. To co się w naszym kraju dzieje jest po prostu CHORE.

 • niedlaprofanacji

  Art. 196 KK. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.Czy tutaj jest gdzieś napisane, że jeżeli ta obraza następuje podczas spektaklu, to można?

 • Dy h

  Byłeś? Obrazili Cię?

 • Gosc

  Najlepiej skrytykowac spektakl nie bedac na nim.... ciekawe czy ci ludzie byli na tej sztuce zeby poddawac ja pod krytyke? Brak slow

 • log

  ciemnogród do Watykanu

 • Jaro

  Ten kawulok to ciemnota jak caly pis....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.