Wiadomości z Chorzowa

Przy Szpitalu Specjalistycznym stanęła mobilna izba przyjęć. Ćwiczenia PSP w Chorzowie

  • Dodano: 2020-03-04 14:30, aktualizacja: 2020-03-04 15:32

Na terenie Szpitala Specjalistycznego odbyły się ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej na wypadek ewentualnego pojawienia się koronawirusa w Chorzowie! Wszystkich mieszkańców uspokajamy - na ten moment nie stwierdzono przypadku zachorowania w naszym mieście!

W całej Polsce ruszyły ćwiczenia strażaków w związku z koronawirusem

W szpitalach na terenie całej Polski prowadzone są dzisiaj ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia polegają m.in. na wsparciu technicznym placówek medycznych. W ramach akcji na ich terenie zostaną rozstawione m.in. dodatkowe, mobilne izby przyjęć, które w przypadku zagrożenia mają pomóc w lepszym przygotowaniu do przyjęcia pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Ćwiczenia przeprowadzane są w taki sposób, aby nie przeszkodzić w pracy szpitala i aby nie utrudniać przyjmowania pacjentów.

- W każdym województwie będą wybrane jeden lub dwa szpitale, gdzie zostaną rozłożone polowe izby przyjęć, które będą służyły do przyjmowania pacjentów, którzy są zainfekowani. Służy to temu, by rozdzielić dwa strumienie osób - tych, którzy potencjalnie mają infekcję od tych, którzy infekcji nie mają - wyjaśniał Łukasz Szumowski.

Na terenie Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, strażacy również przeprowadzili ćwiczenia na wypadek zagrożenia epidemiologicznego. Przed chorzowskim szpitalem strażacy rozłożyli polową izbę przyjęć, tak by oddzielnie przyjmować pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i tych bez infekcji.

W województwie śląskim 10 osób trafiło do szpitali z podejrzeniem zarażenia koronawirusem

Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych wczoraj wieczorem, w związku z koronawirusem w Polsce 68 osób jest hospitalizowanych, ok. 500 jest poddanych kwarantannie. To mniej w stosunku do danych z poniedziałku, zgodnie z którymi na obserwacji w szpitalach przebywały 92 osoby.

W województwie śląskim 10 osób trafiło do szpitali z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, a ponad 350 kolejnych jest pod stałą obserwacją. Wojewoda Śląski wydał specjalne dyspozycje dla placówek medycznych na terenie Śląska i Zagłębia.

Według dyspozycji wydanych przez wojewodę śląskiego, ponad 30 placówek medycznych zostało postawionych w stan gotowości w celu ewentualnego przyjęcia osób w przypadku zagrożenia zdrowia spowodowanego zakażeniem koronawirusem. Przekazał 30 szpitalom w województwie wskazówki dotyczące przygotowania oddziałów i dodatkowych łóżek, a także bieżące alarmowanie o przyjmowanych pacjentach z podejrzeniem koronawirusa.

Dotyczy to zwłaszcza szpitali w:

  • Częstochowie
  • Chorzowie
  • Bytomiu
  • Cieszynie
  • Rybniku
  • Katowicach
  • Sosnowcu
  • Gliwicach
  • Tychach

Potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce

Dzisiaj rano potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Jak zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski, chory skontaktował się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten, po wywiadzie, ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem jest wysokie i polecił skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec. Pacjent czuje się dobrze. Nie jest to osoba z grupy wysokiego ryzyka. Rodzina i osoby, które miały z nim kontakt, zostały objęte kwarantanną.

Jak poinformował minister zdrowia, zadziałały wszystkie procedury. W nocy został poinformowany o sytuacji premier.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również