Po krótkiej przerwie, okienka operatorów w województwie zostaną otwarte na nowe wnioski przedsiębiorców chcących zainwestować w rozwój swój lub pracowników.
Od 1 kwietnia br. u wskazanych operatorów można aplikować o środki na usługi szkoleniowe, coachingu czy doradztwa.
W województwie śląskim oferuje się bardzo atrakcyjny model finansowania
Przyjęte rozwiązania nie wymagają w ogóle angażowania środków przedsiębiorcy ponad to, co stanowi wkład własny do usługi oraz ewentualną wartość podatku VAT. Ze środków europejskich, zabezpieczonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – przedsiębiorca może uzyskać pokrycie nawet 80% kosztów danej formy wsparcia! ( z zastrzeżeniem, że wartość dofinansowania pojedynczej usługi nie przekracza 5 tys. zł). Taka oferta zapewnia ogromne zainteresowanie przedsiębiorców, co momentami powoduje, że możliwości obsługowe operatorów osiągają zakładane granice. Zarząd województwa w trosce o zapewnienie właściwych standardów realizacji wsparcia podjął decyzję o chwilowym wstrzymaniu naboru nowych wniosków. Operatorzy w tym czasie mogli skupić się na ocenie już złożonych wniosków, a także na wypracowaniu nowych rozwiązań w kolejnych naborach
Zarząd województwa przyjął wypracowane zmiany, których celem jest przede wszystkim zapewnienie ciągłej oferty wsparcia w jak najdłuższym czasie oraz otwarcie się na nowych odbiorców. W sposób szczególny stawia się obecnie na tych przedsiębiorców, którzy jeszcze nie skorzystali dotąd z prawa dofinansowania usług rozwojowych. Chociaż chętnych w PSF nie brakuje, to w ogólnym ujęciu stanowią oni niewielki odsetek wszystkich przedsiębiorców działających na rynku regionalnym.
Obecnie nabór wniosków będzie odbywał się w oparciu o harmonogram zaplanowany na cały 2019 rok, który zawiera również informacje o wysokości kwot do rozdysponowania przez poszczególnych operatorów. To gwarantuje zainteresowanym, że nie nastąpi nieoczekiwane wyczerpanie środków. Każdy operator będzie monitorował na jaką kwotę przyjął wnioski i w razie przekroczenia alokacji na daną rundę będzie miał prawo skrócić okres przyjmowania dokumentów. Nie ma jednak obaw, że ktoś pozostanie bez możliwości złożenia wniosku, bo w skali województwa nabór będzie odbywał się w sposób ciągły. Należy również podkreślić, że wraz z ww. zmianami, po raz pierwszy będą miały zastosowanie nowelizacje przyjęte już wcześniej, czyli: możliwość skorzystania przedsiębiorcy ze ścieżki odwoławczej od oceny wniosku, a także jednolita lista sprawdzająca obowiązująca przy ocenie wniosków, która podana do publicznej informacji stwarza bardziej przejrzyste dla przedsiębiorcy zasady oceny jego wniosku.
Szczegółowe dokumenty rekrutacyjne są dostępne na stronach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz poszczególnych operatorów.
Dotychczas z PSF skorzystało blisko 40 000 osób z ponad 12 000 przedsiębiorstw sektora MSP. Zarząd Województwa planuje przekazanie kolejnych środków z rezerwy wykonania na zapewnienie ciągłości PSF w województwie.