Wiadomości z Chorzowa

Punkt rejestracji i nadawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-17 07:30, aktualizacja: 2022-03-22 14:45

W Chorzowie ruszył punkt rejestracji i nadawania numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy.

Punkt nadawania numeru PESEL

Biuro zorganizowano w pawilonie C pod estakadą, na chorzowskim rynku. Dotychczas w tym miejscu działał punkt rejestracji pojazdów. Tymczasowo usługa ta będzie realizowana dla mieszkańców tylko w głównym gmachu Urzędu Miasta. Trzy dedykowane wyłącznie dla Ukraińców stanowiska są dostępne w godzinach pracy Urzędu.

- Procedura szczególna, oprócz nadania numeru pesel, pobierane są również odciski linii papilarnych, wizerunek twarzy jest skanowany, a także wzór podpisu. Dodatkowo podczas tej czynności można nadać profil zaufany - mówi Małgorzata Gołąb, kierownik referatu ewidencji ludości i dowodów osobistych, Urząd Miasta Chorzów. 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Wniosek o nadanie numeru PESEL jest dostępny na stronie internetowej  Ministerstwa: TUTAJ. Dodatkowo można go wypełnić na miejscu,  w chorzowskim punkcie. Ale to nie jedyny dokument, który jest potrzebny. 

- Specjalny wniosek o nadanie numeru pesel, zdjęcie biometryczne zgodnie z wymogami ustawy o dowodach osobistych, dokument tożsamości – paszporty zagraniczne, Karta Polaka, paszporty wewnętrzne, dowody osobiste ukraińskie. W przypadku osób małoletnich dopuszczany jest akt urodzenia - podkreśla Małgorzata Gołąb, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych, Urząd Miasta Chorzów. 

Osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu tożsamości, na miejscu wypisują oświadczenie, w którym potwierdzają swoje dane osobowe. Urząd Miasta zapewnił zakład fotograficzny (ul. Jagiellońskiej 1), w którym uchodźcy mogą bezpłatnie zrobić sobie zdjęcie. Osoby te otrzymują w pawilonie papierowe zlecenie na wykonanie fotografii. Dodatkowo wszyscy pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich zostali specjalnie na tę okoliczność przeszkoleni. Do pomocy każdy z pracowników otrzymał tabelę do transkrypcji języka ukraińskiego. 

- Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostaniemy dodatkowo doposażeni sprzętem, który umożliwi również uruchomienie stacji mobilnej i obsługę tych obywateli Ukrainy, którzy są zlokalizowani w większych skupiskach np. w szkołach, tak byśmy mogli do nich pojechać i na miejscu numery pesel nadawać - dodaje Małgorzata Gołąb, kierownik referatu ewidencji ludości i dowodów osobistych, Urząd Miasta Chorzów. 

Wizyty w pawilonie odbywają się bez wcześniejszego umówienia się. W przypadku dużego obciążenia punkt otwarty będzie również w sobotę. 

WAŻNE! Chorzowski Urząd Miasta szuka wolontariuszy, którzy pomogą usprawnić pracę punktu. Jeśli chcesz pomóc i znasz język polski i ukraiński, pisz na adres: pr@chorzow.eu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również