Wiadomości z Chorzowa

Radni znieśli opłatę targową w Chorzowie. Pomogą lokalnym rodzinnym biznesom?

 • Dodano: 2022-04-01 12:15

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Chorzów radni przegłosowali uchwałę dotyczącą zniesienia opłaty targowej. Ten zapis ma stanowić wsparcie dla lokalnego biznesu i rolników chcących sprzedawać swoje plony w sposób bezpośredni.

W porządku obrad marcowej sesji Rady Miasta Chorzów znalazł się projekt uchwały dotyczący zniesienia opłaty targowej na terenie miasta. Od 1 stycznia 2016 roku opłata targowa stała się bowiem fakultatywną daniną publiczną, natomiast od dnia 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowe zwolnienie z opłaty targowej, pozwalające rolnikom i ich domownikom prowadzącym handel w piątki i soboty na sprzedaż bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W Chorzowie od dekad funkcjonują targowiska zorganizowane, a mieszkańcy często wybierają taką formę zakupów. Zdaniem projektodawców uchwały zniesienie opłaty targowej ma na celu wsparcie lokalnego, często rodzinnego biznesu i zwiększenie konkurencyjności mikro i małych przedsiębiorstw.

Przyczyni się do obniżenia kosztów działalności przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na targowiskach, jarmarkach lub imprezach okolicznościowych, dla których jest to często jedyne miejsce pracy i możliwość uzyskania dochodów – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Opłata targowa zniesiona. Rolnicy mogą handlować bez przeszkód

Za zniesieniem opłaty targowej przemawia również aktualna sytuacja epidemiczna w kraju związana ze skutkami rozprzestrzenia się COVID-19 wpływająca negatywnie na sprzedawców i finalnie mieszkańcy miasta odczuwających skutki ekonomiczne obecnej sytuacji, czyli rosnące ceny produktów, na które finalnie składa się również opłata targowa.

Celem rezygnacji z opłaty targowej jest dodatkowe wsparcie ze strony samorządu lokalnego rynku i mieszkańców miasta.

Dochody budżetu miasta z tytułu poboru opłaty targowej nie są duże i od lat wpływy z tego tytułu spadają, natomiast koszty poboru są wysokie i występuje niska skuteczność egzekucji. Nowe zwolnienie podatkowe z opłaty targowej jeszcze bardziej obniży dochody miasta z tego tytułu i utrudniło by weryfikację osób, które są uprawnieni do tego zwolnienia – wyjaśniają projektodawcy.

Za przyjęciem uchwały opowiedzieli się wszyscy obecni podczas sesji Rady Miasta radni.

Dodatkowo, udało się również oficjalnie wyznaczyć miejsce prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników w piątki i soboty. Taki obowiązek nakłada bowiem od stycznia 2022 roku na gminy nowa ustawa o prowadzeniu handlu przez rolników.

W celu wypełnienia nałożonych obowiązków oraz dla zachowania porządku publicznego w mieście proponuje się wyznaczenie miejsca w powyższym celu na terenie targowiska zorganizowanego położonego w Chorzowie przy ul. Barskiej, będącego w zarządzie „Społem” Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w Chorzowie przy ul. Wolności 12 – czytamy w treści uchwały.

W tym przypadku za przyjęciem uchwały opowiedziało się 22 na 24 obecnych na sali radnych, a dwoje wstrzymało się od głosu.

Komentarze (4)    dodaj »

 • Beata

  Wreszcie Chorzów wkroczył e XXI w. Opłata targowa ,jaka opłata targowa ,to haracz i to ruski z 1951 r .który już od 30 lat powinien nie istnieć jak i wiele komunistycznych reliktów . Przed II wojną takiego barbarzyństwa nie było.

 • Xyz

  Za to mieszkańcom komunalnym, podwyżka czynszu! Bo badyloż Mo pandemia a robol nie. Kolejna dyskryminacja w tym kraju

 • Leni 234

  Co by nie powiedziec,ale wszystkie targowiska w Chorzowie to katastrofa.Stare budy drewniane zagrazajace bezpieczenstwu sprzedajacych i kupujacych.Co na to Sanepid,czy Straz Pozarna?. Czy ten stan rzeczy ich nie obchodzi.Czy Radnym Miejskim to nie przeszkadza?

 • Mieszkaniec

  A w tej ruinie to jeszcze ktoś w ogóle coś sprzedaje czy zostały już tylko lewe papierosy?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również