Wiadomości z Chorzowa

RAŚ: Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu

 • Dodano: 2019-08-08 06:00, aktualizacja: 2019-08-08 11:31

Sąd Najwyższy wystąpił w roli pacynki polskiego nacjonalizmu – tak zareagował Ruch Autonomii Śląska na orzeczenie sądu dotyczące podanych przez Newsweek informacji o tym, że w Polsce znajdowały się obozy koncentracyjne utworzone przez Polaków. Zdaniem SN takie obozy nie istniały i nakazał portalowi tygodnika sprostowanie tej informacji.

Sprawa dotyczy artykułu o obozie Zgoda-Świętochłowice

Sprawa dotyczy artykułu opublikowanego przez portal newsweek.pl w styczniu 2017 roku. Chodzi o tekst pt. „Po wyzwoleniu nazistowskich obozów Polacy ponownie je otworzyli? ‘Mała zbrodnia’ Marka Łuszczyny”. Znalazła się tam informacja o tym, że w miejscu filii obozu Auschwitz-Birkenau Polacy po wojnie otworzyli obóz Zgoda-Świętochłowice. W ubiegłym roku zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie nakazujący opublikowanie sprostowania. Tygodnik złożył apelację od tego wyroku, a później kasację do Sądu Najwyższego, ten odmówił jednak rozpoznania skargi kasacyjnej.

- Sąd Najwyższy wystąpił w uwłaczającej powadze tej instytucji roli pacynki polskiego nacjonalizmu. Do redakcji “Newsweeka” apelujemy, by nie ulegała presji przebranego w sędziowską togę łgarstwa i by upominała się o prawo do prawdy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Mieszkańców Górnego Śląska i innych regionów Rzeczypospolitej wzywamy do udziału w przyszłorocznych obchodach 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Stańmy solidarnie wobec ofensywy opartej na kłamstwie polityki historycznej i prób tuszowania polskich zbrodni – Ślązacy, śląscy Niemcy, przedstawiciele innych mniejszości i Polacy, którzy honor pojmują jako szacunek dla prawdy i godności człowieka. Stwórzmy wspólnotę wspartą na fundamencie tych wartości, stając w miejscach, gdzie funkcjonariusze Polski Ludowej zadawali cierpienie niewinnym ludziom, którzy nie pasowali do wizji jednolitego narodowo społeczeństwa. Upomnieć się o niezatrutą toksyną prymitywnego nacjonalizmu pamięć – to właściwy sposób uczczenia ofiar represji.  – można przeczytać w oświadczeniu Ruchu Autonomii Śląska.

Obóz Zgoda-Świętochłowice podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego

Obóz Zgoda-Świętochłowice działał od lutego do listopada 1945 roku i podlegał Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego, jego komendantem był Salomon Morel. W obozie zamykano – jak głosił dekret PKWN - „zdrajców Narodu”. Stał się miejscem zesłania dla Górnoślązaków, ale także Niemców i obywateli innych państw oraz osób oskarżanych o niechęć do nowej władzy. Według różnych szacunków w ciągu ośmiu miesięcy działania zginęło tam od 1,8 do 2,5 tysiąca osób.

Komentarze (11)    dodaj »

 • Autonom

  Sąd Najwyższy ma problem z zaakceptowaniem historycznych faktów. Chyba, że orzekają tam jakieś głąby!

 • Misiek

  RAŚ zaskakująco słabo rozumie historię, albo nie chce jej rozumieć. Twierdzenie, że obozy prowadzone z nadania NKWD były "polskie" jest tak idiotyczne, że głowa mała. Albo nie dociera do nich jak wyglądała nasza historia i skąd sowieckie macki nad Wisłą po II WŚ, a to oznacza, że są głupi, albo to do nich dociera, ale im się to nie zgadza z narracją - a to oznacza, że są kanaliami. W jednym i drugim przypadku nie ma co sobie nimi zawracać głowy.

 • Myślący

  Czyli w Twojej narracji obozy koncetracyjne w Oświęcimiu nie były niemieckie ale faszystowskie i nie Niemcy odpowiadają za nie?

 • Ginter

  @Myślący: za masakrowanie ludzi maszerujących w Białymstoku odpowiedzialni są nacjonaliści czy Polacy??

 • Silesian

  Obóz Zgoda założył polski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a nie NKWD - takie Misiek są fakty i to ty jesteś idiotyczny.

 • Helga z Rudy

  To miejsce powołali, pracowali tam ludzie, którzy byli polskimi obywatelami.

 • Silesian

  I nosili polskie mundury z orzełkiem.

 • raz sierpem, raz młotem

  a to ciekawe, bo do tych, co to tam niby nosili "polskie mundury z orzełkiem" polscy żołnierze strzelali. Nie wspominając już o tym, że jeszcze szereg lat po wojnie polska armia walczyła z czerwona zarazą.

 • Silesian

  A jakie nosili? Oczywiście, że polskie! A strzelali do nich inni bandyci, a nie regularne wojsko polskie. Zresztą bandyci, którzy często wcześniej kolaborowali z nazistami, tak jak Brygada Świętokrzyska NSZ.

 • Autonom

  Niektórzy z tego "narodu wybranego nad Wisłą" usiłują wmówić światu, że zawsze byli tylko ofiarami. Prawda jest inna - to był polski obóz i Polska ponosi odpowiedzialność za zamordowanie w nim ponad 2 tysięcy osób!

 • Autonomista

  TAKA była prawda , no i teraz będą nam w Katwicach pokazywać ich siłę bo Ślązacy mają być cicho i muszą uczyć się historii tego ''narodu wybranego z nad Wisły ''a nie swojej .

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również