Wiadomości z Chorzowa

Rekordowa liczba wniosków do Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

  • Dodano: 2019-08-02 11:45

Stworzenie kawiarni literackiej, organizacja Rodzinnego Festiwalu Pasji czy powołanie do życie tzw. makerspace – to tylko kilka ze 136 wniosków, które wpłynęły do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegym, kiedy było ich tylko 90.

Wzrosła liczba wniosków na zadania społeczne

W tym roku, ze względu na zmiany przepisów, składane wnioski musiały mieć charakter ogólnomiejski. Mieszkańcy miasta pomyśleli więc o wspólnych przestrzeniach takich jak parki czy skwery. Wzrosła także liczba wniosków na zadania społeczne – to aż 54 propozycje.

- W tym roku namawialiśmy mieszkańców do składania większej liczby wniosków na zadania społeczne zamiast inwestycyjnych, które w większości i tak należą do zadań gminy. Udało się to całkiem nieźle, bo te pierwsze stanowią ponad 40 proc. całości. Są wśród nich między innymi: stworzenie kawiarenki literackiej, organizacja Rodzinnego Festiwalu Pasji albo powołanie do życia tzw. makerspace, czyli przestrzeni, gdzie dostępne są różnego rodzaju narzędzia i wyposażenie, w tym wypadku do obróbki drewna - podkreśla Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. promocji i aktywizacji społecznej.


Głosowanie na projekty ruszy 2 września


Do końca sierpnia będzie trwała weryfikacja złożonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym. Na zadania do realizacji będzie można głosować od 2 do 22 września, przez formularz elektroniczny na stronie www.bo.chorzow.eu. Każdy głosujący będzie miał do dyspozycji 5 punktów w każdej grupie projektów. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 23 września. Zwycięskie projekty trafią do realizacji w przyszłym roku.


Tegoroczny Budżet Obywatelski Chorzowa to 3,5 mln złotych


Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego w Chorzowie wynosi 3,5 miliona złotych, z czego 85% (2 975 000 zł) przeznaczonych jest na zadania inwestycyjne (np. budowa placu zabaw, a 15% (525 000 zł) na zadania społeczne (np. organizacja zawodów sportowych czy różnego rodzaju warsztatów). Pojedyncze zadanie inwestycyjne może kosztować maksymalnie 370 000 zł. Zadania społeczne zostały podzielone na dwie grupy: małe – do 20 000 zł oraz duże – do 200 000 zł. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.