Relokacje fabryk, szczególnie tych, które dysponują rozbudowanym parkiem maszynowym, to wyzwania, które muszą być starannie przemyślane i zorganizowane. Aby tego typu zadania były przeprowadzone szybko, sprawnie i bezpiecznie, należy powierzyć je specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, a także doświadczonym zespołem, który wie, w jaki sposób przeprowadza się przenoszenie fabryk.
Relokacja fabryk – na czym polega?
Potrzeba obniżenia kosztów związanych z wynajmem hali lub zwiększenia miejsca do pracy to najczęstsze powody, dla których konieczne lub zalecane jest przeprowadzenie relokacji przemysłowych. Zmiany lokalizacji fabryki nie ograniczają się jedynie do transportu maszyn przemysłowych, gdyż przenoszenie linii technologicznych wymaga wielu dodatkowych czynności takich jak demontaż maszyn, wykonanie nowych instalacji przemysłowych czy przyłączenie mediów w nowej hali. Zadania te należy wykonywać według określonego schematu i planu – tylko wtedy możemy uniknąć dodatkowych trudności i przestojów w procesie produkcyjnym.
Plan działania a sprawnie przeprowadzona relokacja maszyn i urządzeń
Już na etapie analiz firma, która podejmie się relokacji fabryki, powinna określić dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia prac. Ustalenie go z osobami zarządzającymi produkcją w przedsiębiorstwie pozwoli zminimalizować utrudnienia związane z przestojem linii technologicznej. Okres prac związanych z relokacją przemysłową zależy od indywidualnych czynników takich jak odległość pomiędzy obiema lokalizacjami, wielkość parku maszynowego czy to, w jaki sposób nowa hala jest dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Zadaniem firmy, która przeprowadzi firmę produkcyjną przez cały proces zmian, jest przewidzenie potencjalnych trudności i, oczywiście, późniejsze ich rozwiązanie. Bez planu działania, dokładanej analizy, w czasie przemieszczania maszyn może dojść do wielu niespodziewanych zdarzeń, które mogą opóźnić start produkcji w nowej lokalizacji, a także stanowić niebezpieczeństwo dla urządzeń i pracowników.
Jakie działania mogą przyśpieszyć start produkcji w nowej lokalizacji?
Dobra organizacja pracy to podstawa przy wykonywaniu czynności związanych z transferem maszyn. Dokładne opisanie elementów urządzeń przy demontażu pozwala uniknąć ich zgubienia podczas transportu, a także ułatwia ponowny montaż linii produkcyjnej. Sprawniejsze działania związane z przeniesieniem linii technologicznych daje również użycie specjalistycznego sprzętu takiego jak dźwigi samojezdne, wózki widłowe czy rolki transportowe. Bez odpowiedniego zaplecza technologicznego relokacje fabryk mogą stanowić zbyt duże wyzwanie i przyczynić się m.in. do uszkodzenia maszyn, a nawet wypadku podczas prac związanych ze zmianą lokalizacji hali produkcyjnej. Nie bez znaczenia jest również zlecenie prac związanych z relokacją maszyn doświadczonej firmie, która jest w stanie kompleksowo zrealizować wszystkie czynności bez potrzeby korzystania z pomocy z zewnątrz. Czekanie na dodatkowych specjalistów, którzy zajmą się podłączeniem mediów czy podłączeniem instalacji przemysłowych, może znacznie opóźnić rozpoczęcie prac w nowej lokalizacji. Takim doświadczonym zespołem złożonym z wielu specjalistów dysponuje firma ESOX Industrial Automation z Łodygowic na Podbeskidziu, który od ponad 20 lat organizuje transport maszyn przemysłowych na Śląsku oraz zarządza całym procesem relokacji fabryk.
Jeśli jesteś na etapie zmian związanych z potrzebą przeniesienia fabryki lub rozważasz tego typu reorganizację, zachęcamy do kontaktu z firmą ESOX Industrial Automation, która przygotuje szczegółowy plan działania, a także kompleksowo zajmie się relokacją twojej fabryki tak, aby nie dopuścić do długotrwałych opóźnień w procesie wytwórstwa i dostaw produktów.