Wiadomości z Chorzowa

Roboty drogowe w Chorzowie nie mają końca! Ratusz informuje o postępie prac remontowych

  • Dodano: 2022-05-08 16:15

Liczba przeprowadzanych robót drogowych w Chorzowie od blisko dwóch lat zdecydowanie działa kierowcom i pieszym na nerwy. Choć cel jest ambitny to chorzowianie pytają – kiedy zakończy się większość prac?

Mijają dwa lata od chwili rozpoczęcia gruntownej przebudowy trzech głównych ciągów komunikacyjnych w Chorzowie. W nieustannym remoncie znajdują się ulice Hajducka, Powstańców i – będąca największą bolączką uczestników ruchu drogowego – 3 Maja.

Choć prace ziemne zostały podzielone na etapy to remonty wymuszają nieustanne zmiany organizacji ruchu, w tym kursowania poszczególnych linii tramwajowych i autobusowych w okolicy. Mieszkańcy czekają na wielki finał drogowych inwestycji z coraz większym zniecierpliwieniem. Kiedy zostaną oddane do użytku poszczególne ulice i szlaki komunikacyjne?

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć chorzowski ratusz. Wiele wskazuje na to, że remontowy i komunikacyjny koszmar wreszcie dobiegnie wyczekiwanego końca. Wiadomo już, kiedy zamkną się remonty na Hajduckiej, Powstańców, a nawet 3 Maja!

Remontowa apokalipsa w Chorzowie wreszcie dobiegnie końca?

Niedawno niezwykle trudną sytuację drogową w Chorzowie skomplikowało dodatkowo rozpoczęcie prac związanych z likwidacją przejazdu kolejowego na ul. Strzelców Bytomskich. Nie jest to jednak inicjatywa wyłącznie UM Chorzów, a ma związek z inwestycją PKP PLK. W tym momencie drogowców można zobaczyć w czterech głównych miejscach Chorzowa. Poruszanie się po mieście dziś to zdecydowanie „wyższa szkoła jazdy”.

Najbardziej newralgiczna jest oczywiście ulica 3 Maja, a na zakończenie remontów w jej okolicy chorzowianie czekają bardzo długo. Mowa o mierzącym dwa kilometry odcinku, na którym ma miejsce modernizacja torowiska tramwajowego, remont drogi, stworzenie nowych chodników i ścieżek rowerowych, a także wymiana oświetlenia.

Prace w tym miejscu miały zamknąć się z końcem ubiegłego roku, ale doszło do znaczącego opóźnienia (przypominamy, że drogowcy rozpoczęli budowę w listopadzie 2019 roku). UM Chorzów zapewnia jednak, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to remont w tym miejscu uda się zamknąć z końcem tego roku. Przedsięwzięcie w porozumieniu ze spółką Tramwaje Śląskie kosztowało ponad 70 milionów złotych.

Do użytku udało się już oddać odcinek od ul. Bytomskiej do Składowej i w tym miejscu wznowiono – w rytmie wahadłowym – ruch tramwajów. Wkrótce można się spodziewać zakończenia prac na odcinku od ul. Składowej do ul. Katowickiej, gdzie wprowadzono ruch jednokierunkowy.

Wciąż trwają prace na odcinku od ul. Katowickiej do Floriańskiej, gdzie udało się już wykonać przebudowę sieci kanalizacyjnej, przyłącza do budynków i sieci gazowej. Te same roboty trwają na odcinku od Floriańskiej do Styczyńskiego, gdzie wkrótce wznowione zostaną prace drogowe po zakończeniu remontu sieci gazowej.

Co z Hajducką i Powstańców? UM Chorzów podał terminy końca robót

W tej chwili można liczyć na rychłe zakończenie przebudowy ulicy Powstańców, która rozpoczęła się z końcem wakacji 2020 roku. Inwestycja warta jest ponad 12 milionów złotych i w tym miejscu powstało nowe torowisko, jezdnia i chodniki, a także miejsca parkingowe. Udało się również unowocześnić system kanalizacji, powstało nowe oświetlenie. Torowisko tramwajowe wybudowano na nowo w technologii prefabrykowanych płyt wraz z odwodnieniem i nową siecią trakcyjną. W tej chwili końca dobiegają prace na odcinku między ul. Sobieskiego i Jagiellońską.

Inwestycja drogowa na ul. Hajduckiej rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku i w tej chwili możemy mówić o ponad półrocznym opóźnieniu. Objęła budowę liczącego 1,7 km toru tramwajowego, pociągnięcie nowej sieci trakcyjnej, postawienie nowych przystanków, a także przebudowę podziemnych instalacji i stworzenie nowych chodników, a także jezdni.

W naszym mieście - co łatwo zauważyć - wiele inwestycji jest w trakcie realizacji. Mieszkańcy często zadają pytania, co i na jakim etapie przebudowy i realizacji już jest. W tej chwili na ul. Stalowej przebudowywany jest chodnik od ul. Kaliny. Zakończenie robót nastąpi do końca tego miesiąca. Na ul. Hajduckiej pozostało do wykonania skrzyżowanie ul.  Hajduckiej i al. BOWiD. Zakres prac będzie obejmował torowisko, trakcję, jezdnię i chodniki. Na ul. Powstańców został do zrealizowania odcinek od ul. Sobieskiego do Jagiellońskiej. Zakończenie robót w przypadku ulicy Powstańców jak i Hajduckiej nastąpi do końca czerwca – informuje zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Marek Kawalec

    Za opóźnienia w wykonywanych pracach o omawianym kalibrze na ogół wykonawca płaci słone kary. Wydajemy wszak pieniądze PUBLICZNE ! Zatem proszę, niech pan prezydent Michalik pochwali się kwotami kar jakie UM w Chorzowie nałożył na spóźnialskich wykonawców. Może te pieniądze powiększą budżet obywatelski ? Albo na przykład diety radnych ? Pozdrawiam serdecznie

  • Krystyna Szedzielorz

    Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki objazdom osiedle Pnioki zostało połączone z resztą świata ,autobusem 840 można dojechać do Katowic lub Gliwic bez przesiadki co nie tylko mnie.bardzo odpowiada

  • TLS handshake

    Ja bym chciał wiedzieć kto odpowiada za remont przejścia pod ul. Katowicką przy straży pożarnej, kto to odebrał po "remoncie" i dlaczego tyle pieniędzy wydanych na ten "remont" zostało zmarnowanych, bo to jak te przejście teraz po tym pseudo-remoncie wygląda to jest dramat.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również