Wiadomości z Chorzowa

Rok 2020 na Stadionie Śląskim – podsumowanie

  • Dodano: 2021-01-07 10:00

Niespotykane jak dotąd na Stadionie Śląskim projekty, nowe formaty imprez, tysiące widzów śledzących transmisje wydarzeń w sieci i tytuł Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego – tak można podsumować rok 2020 na Stadionie Śląskim. Kluczowe z punktu widzenia działalności obiektu było przystosowanie się do niełatwej dla wszystkich rzeczywistości, związanej z panującą na świecie pandemią koronawirusa, co z perspektywy minionych miesięcy udało się osiągnąć.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy było przyznanie Stadionowi Śląskiemu tytułu Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. To właśnie na Śląskim co roku odbywają się kolejne edycje największych międzynarodowych mityngów: Memoriału Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej. Do Chorzowa przyjeżdżają wówczas najlepsi lekkoatleci świata, którzy przy oklaskach kilkudziesięciotysięcznej widowni biją wspaniałe rekordy.

– Objęcie tytułu Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego stało się jednym z kluczowych momentów w 64-letniej historii tego obiektu. To ukoronowanie naszych dotychczasowych starań podczas przeprowadzania mityngów lekkoatletycznych i potwierdzenie, że Stadion Śląski jest najlepszym miejscem dla wydarzeń sportowych międzynarodowej rangi. Przed nami kolejne organizacyjne wyzwania jakimi są World Athletics Relays, czyli mistrzostw świata w sztafetach oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce, które odbędą się na Śląskim w maju przyszłego roku – mówi Jan Widera, Prezes Stadionu Śląskiego.

Mijający rok zapisał się na kartach historii jako trudny, bo pandemia koronawirusa zmieniła świat. Funkcjonując w sferze obostrzeń musieliśmy wypracować nowy model organizacji wydarzeń i zapewniania ludziom rozrywki. Z pewnością unikatowym wydarzeniem w skali kraju była organizacja Pepsi Silesia Beats. Czołówka najlepszych dj’ów kraju tj. Sikdope, Gromee, C-Bool, DJ Kris, DJ Kuba & Neitan, Blinders, Adam De Great, zagrała na Śląskim największe klubowe przeboje. Projekt składał się z trzech transmitowanych w sieci imprez, które śledziło łącznie blisko 100 tys. widzów. Najlepszym dźwiękom muzyki elektronicznej towarzyszyła wyjątkowa oprawa sceniczna i widowiskowe wizualizacje, co tylko potwierdzało unikalność tego przedsięwzięcia. Finałowa edycja zakończyła się światowym rekordem. 12 DJ’ów zagrało wspólnego seta z 10 niezależnych konsolet, czego do tej pory nie zrobił na świecie jeszcze nikt.

Dużym zainteresowaniem internautów cieszył się także projekt „Aktywny Śląski”, czyli cykl treningów sportowo-rekreacyjnych publikowanych w formie video na kanałach social media. Materiały przygotowane wspólnie z instruktorami stanowiły doskonałą bazę treningową dla osób, które mimo pandemii nie chciały rezygnować z aktywności fizycznej. Każdy z wyemitowanych filmików zyskał oglądalność na poziomie kilku tysięcy widzów.

Do sieci przeniosły się również tegoroczne obchody Dnia Dziecka. Jednym z punktów programu był wirtualny spacer po zakamarkach Stadionu Śląskiego. Uwieńczenie stanowiły koncerty uwielbianych przez młode pokolenie artystów tj. Viki Gabor oraz 4Dreamers, które oglądało w sieci blisko 10 tys. odbiorców.

Oprócz projektów realizowanych online, na Śląskim pojawiły się też wydarzenia z udziałem publiki, z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. W tegorocznej letniej ofercie stadionu po raz pierwszy znalazło się coś dla miłośników kina samochodowego, w którym przez wakacje emitowane były najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat. To wspólna inicjatywa śląskich instytucji: Stadionu Śląskiego, Instytucji Filmowej Silesia Film, a także Festiwalu Transatlantyk, które zadbały o wyjątkowy repertuar na najwyższym poziomie. Z kolei na zwolenników odpoczynku w mieście czekała plaża zlokalizowana przy Stadionie Śląskim. To nowatorskie przedsięwzięcie zorganizowane we współpracy z firmą Tauron Polska Energia i Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów, na które składały się strefa relaksu z muzyką i wieczornymi koncertami na żywo, strefa gastro oraz boisko do siatkówki.

– Z satysfakcją zamykamy 2020 rok na Stadionie Śląskim. Mimo niełatwych realiów związanych z wieloma ograniczeniami udało nam się zorganizować zarówno kilka mniejszych projektów jak i większych wydarzeń z udziałem publiczności i przy zachowaniu zasad rygoru sanitarnego. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i mamy nadzieję, że w 2021 roku trybuny śląskiego giganta znów wypełnią się fanami piłki nożnej, lekkiej atletyki i muzyki, a my będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał obiektu, zarówno ten sportowy jak i biznesowy – dodaje Bartłomiej Kowalski, Dyrektor Generalny Stadionu Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również