Wiadomości z Chorzowa

Rozpoczęła się modernizacja stawów w chorzowskim Parku Róż [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2019-10-19 14:30, aktualizacja: 2019-10-24 11:24

W chorzowskim Parku Róż rozpoczęła się modernizacja stawów. To początek prac, które obejmą w sumie trzy akweny w naszym mieście - dwa w Parku Róż i jeden w Parku Śląskim. 

Modernizacja obejmie trzy stawy w Chorzowie

Staw z wyspą w Parku Róż został już osuszony i ogrodzony. Teraz przyszedł czas na jego oczyszczenie i pogłębienie. Oczyszczony będzie duży staw, a wokół mniejszego wykonana zostanie instalacja napowietrzająca, tzw. kaskada. Pozwoli to na lepszy obieg wody w obu akwenach.

Widok osuszonego stawu zaskoczył część odwiedzających chorzowski park.

- To jedno z najładniejszych miejsc w Chorzowie i często przychodzę tu ze swoją wnuczką. Dziś się przestraszyłam, że stawy będą zlikwidowane – mówi Pani Anna, spotkana w Parku Róż.

Inwestycja obejmie także rewitalizację Stawu Hutnik w Parku Śląskim. Tam planowana jest budowa sieci kanalizacji deszczowej z odprowadzeniem do stawu, co ma zmniejszyć zagrożenie powodziowe. Koszt wszystkich prac to 3,5 mln złotych, miasto uzyskało na ten cel 2,5 mln złotych unijnej dotacji. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec przyszłego roku. 

Chorzowski Park Róż powstał w okresie międzywojennym

Park Róż jest jednym z najciekawszych miejsc do wypoczynku w Chorzowie. Powstał w centrum miasta w okresie międzywojennym (w latach 1926 – 1930) i ma blisko 10 hektarów powierzchni. Dwa parkowe stawy powstały w miejscu starej piaskowni i od początku były rajem dla wędkarzy. Pierwszą rekultywację przeszły w 1979 roku. Konieczne było wtedy uszczelnienie dna, bo przedostające się do nich ścieki zagrażały zamarciem życia biologicznego. Wtedy także połączono oba stawy przekopem.

ZOBACZCIE JAK TERAZ WYGLĄDAJĄ STAWY W PARKU RÓŻ

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również