Wiadomości z Chorzowa

Rube Świnie - koncert zespołu folkowego z potańcówką w Ogrodowej Strefie Kultury

  • Dodano: 2021-07-22 08:30, aktualizacja: 2021-07-22 08:42

W ten piątek zapraszamy na koncert wypełniony po brzegi energią i muzyką folkową!


Rube Świnie to czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat. Nazwa wywodzi się od pieszczotliwego, śląskiego określenia akordeonu, czyli cyji zwanego też „świniokiem”. Obecne instrumentarium – akordeon i harmonia, klarnet, trąbka, skrzypce czy eufonium, nawiązują do tradycyjnych kapeli wiejskich obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. Śląsk i śląska muzyka stanowi ich pasję i obszar nieskończonych poszukiwań.

Powstali i działają w Śląsku Folkowym od ok. 4 lat. W tym czasie ich skład i instrumentarium ulegały przeróżnym zmianom - wciąż poszukiwali i eksperymentowali z brzmieniem. Olśnienie przyniosły nagrania archiwalne, dzięki którym pierwszy raz usłyszeli dawne, wiejskie kapele dęte, oraz składy weselne. W repertuarze zespołu znajdziemy tradycyjną muzykę wszystkich regionów Polski, jednak to Zaskoczył ich własny sukces, jak się okazało ich wspólna radość i energia przekładają się na publiczność. Dzięki temu grali na wielkich i małych festiwalach, potężnych scenach i małych tańcbudach. Współpracowanli również z nagrodzonym Złotą Maską i Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Teatrem Naumionym z Ornontowic, tworząc oprawę muzyczną do spektaklu “Szac”.

Tegoroczni laureaci konkursu Polskiego Radia - Nowa Tradycja- grupa uwiodła jurorów, przedstawiając swoją interpretację muzyki śląskiej, uwalniając zawarty w niej taneczny potencjał. Za poruszające ukazanie właściwości śląskiej kultury oraz spójną, przemyślaną koncepcję artystyczną, kapela została uhonorowana II nagrodą!

Bilety: 30 zł
Info: majka@chck.pl, 32 247-39-56

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.