Wiadomości z Chorzowa

Rusza sprawdzanie segregacji odpadów i deklaracji śmieciowych

  • Dodano: 2020-12-16 10:30

W mieście rozpoczęto właśnie akcję sprawdzania segregacji śmieci oraz aktualności deklaracji odpadowych. Wszystko po to, aby uszczelnić system i nie dopuścić do tego, aby mieszkańcy płacili za nierzetelność sąsiadów.

Ostatnie lata to znaczący wzrost cen za wywóz odpadów w polskich miastach. To już nie czasy, kiedy na oddawaniu makulatury czy aluminium można było sporo zarobić. Teraz oddając takie odpady trzeba jeszcze... dopłacić. O kilkaset procent wzrosła opłata za korzystanie ze środowiska (tzw. opłata marszałkowska), wzrosły koszty energii i paliwa, zmieniono regulacje prawne. To wymusiło na samorządach podwyżki cen. W Chorzowie stanęło na 26,90zł miesięcznie za odpady segregowane. Miasta metropolii wciąż ogłaszają kolejne, wyższe stawki za odbiór odpadów. Dla przykładu w Zabrzu jest to 27,70zł, w Będzinie nawet 36zł, a w Rudzie Śląskiej od przyszłego roku ponad 30 złotych.

Są jednak nadal osoby, które nie segregują śmieci, chociaż korzystają ze stawki dla odpadów posegregowanych. 

- To dotyka pośrednio kieszeni wszystkich mieszkańców, dlatego tak ważna jest weryfikacja tego, kto rzeczywiście zbiera odpady selektywnie. To dlatego w miasto ruszyły kontrole złożone ze strażników miejskich i pracowników Wydziału Usług Komunalnych i Ekologii. Akcja ma na celu nie dopuścić do sytuacji, w wyniku której reszta mieszkańców płaci za niefrasobliwość sąsiada - tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa. 

Oprócz sprawdzania segregacji odpadów, weryfikacja dotyczyć będzie też deklaracji śmieciowej. Ważne, aby zgadzała się ona z faktyczną liczbą osób mieszkających w danym lokalu. Warto zatem sprawdzić czy od ostatniej przeprowadzki, wprowadzenia się nowej osoby, urodzenia się dziecka czy opuszczenia domu przez dotychczasowego domownika, nasza deklaracja nie straciła na ważności. W pierwszej kolejności sprawdzana będzie sytuacja w domach jednorodzinnych.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Życzę zdrówka

    Urzędas w Polsce to człowiek niedorozwinięty umysłowo, bo tylko ta grupa ludzi nie odpowiada za swoje czyny i słowa. No i co im zrobisz?

  • Artur

    chodzenie od drzwi do drzwi...co za zenada...bo slowo i podpis zwyklego czlowieka nie jest wart zaufania, ale za to slowo i podpis urzednika ktory tego czlowieka sprawdzi juz tak.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.