Wiadomości z Chorzowa

Są już wyniki Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego! Jakie projekty z Chorzowa wybrano?

  • Dodano: 2021-10-04 12:00, aktualizacja: 2021-10-12 13:53

Zakończyła się trzecia edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu oddano 34 351 ważnych głosów. Mieszkańcy województwa zdecydowali, które ze zgłoszonych projektów doczekają się realizacji w 2022 roku. Oto lista!

Do podziału pomiędzy zgłoszone projekty było aż 10 milionów złotych. 5 milionów złotych zarezerwowano na realizację inwestycji z puli EKO i 5 milionów na te z puli REGIO. Mieszkańcy województwa mogli składać propozycje zadań do sfinansowania w ramach MBO od 6 kwietnia do 16 maja, natomiast między 1 a 19 września mieszkańcy regionu w głosowaniu elektronicznym za pośrednictwem strony ebo.slaskie.pl wybierali te projekty, które uznali za najciekawsze. 

Które projekty dotyczące Chorzowa zwyciężyły?

Jak pokazują wyniki głosowania na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, w Chorzowie uda się zrealizować kilka zadań. Z puli projektów ekologicznych mieszkańcy naszego województwa wybrali projekt „Kołem po Śląsku”, na który oddano 3128 głosów. Wartość przedsięwzięcia oszacowano na 325 000 zł.

Choć to projekt ogólnowojewódzki, z pewnością skorzystają z niego także chorzowianie. Na czym polega ten projekt? Jak czytamy na stronie MBO, chodzi o bezpłatny przewóz roweru lub niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu hulajnogi w pociągach Spółki Koleje Śląskie, realizującej przewozy kolejowe na obszarze woj. śląskiego. Pomysł ten ma promować ekologiczne i przyjazne dla środowiska formy transportu. Zgodnie z planem pomysłodawców, ma się on rozpocząć w II kwartale 2022 roku i potrwa do wyczerpania puli dostępnych środków (w ramach przyznanego budżetu), jednak nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym projekt ten jest realizowany. 

Dzięki środkom z MBP w weekendy (od godz. 15:00 w piątek do godz. 24.00 w niedzielę) do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 roweru w ramach dostępnej puli miejsc w danym składzie kolejowym. To jednak nie wszystko, ponieważ przez 7 dni w tygodniu do zakupionego i ważnego biletu jednorazowego na przejazd przysługiwać będzie bezpłatny przewóz 1 niezłożonej i nieumieszczonej w pokrowcu hulajnogi.

Wśród zwycięskich projektów, które dotyczą (podregionu) także Chorzowa wybrano następujące:

  • "ŚLĄSKIE - OPOWIEM WAM. RZECZ O PRZYRODZIE, KULTURZE, HISTORII". To cykl pokazów multimedialnych, prelekcji oraz wycieczka z przewodnikiem. Lokalizacja: m. Chorzów, m. Siemianowice Śląskie, m. Ruda Śląska. Przedsięwzięcie oszacowano na 39 700 zł, a 200 osób oddało na nie głosy. 

Śląsk - opowieść o wzajemnych zależnościach tworzących krajobraz kulturowy, jego ewoluowania, zaskakujących adaptacjach przyrody w miejscach do niedawna związanych z przemysłową działalnością człowieka. Temat skierowany do grona osób zainteresowanych różnorodną tematyką, jaką jest przyroda, kultura i historia. Realizacja zadania będzie obejmowała cykl pokazów multimedialnych, prelekcji, wycieczkę z przewodnikiem – czytamy na stronie MBO.

Podsumowaniem projektu ma być udział w koncercie zespołu, którego repertuar również porusza tematykę śląską i industrialną. W ramach projektu powstanie też film pokazujący historię przemian następujących na Śląsku.

  • „Dziś wszyscy jesteśmy szczypiornistami, bo za chwilę MUNDIAL mamy. Otwarte Mistrzostwa o Puchar Podregionu w Piłce Ręcznej dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z elementami szkolenia”.

Przedsięwzięcie wyceniono na 306 000 zł. Polega na organizacji otwartych mistrzostw podregionu w piłce ręcznej 14 kategoriach. Wezmą w nim udział przedstawiciele Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Zabrza.  

  • „POMYŚL O ZDROWIU - SPŁYW RZEKĄ BRYNICĄ” – to chyba jeden z ciekawszych pomysłów. Dotyczy organizacji zajęć sportowych na wodzie, w tym nauki wiosłowania i praktycznego radzenia sobie w trakcie spływów rzekami. Lokalizacja: m. Piekary Śląskie, m. Chorzów, m. Ruda Śląska. Przedsięwzięcie wyceniono na 20 000 zł, a swój głos na nie oddało 676 osób.

Jak czytamy na stronie MBO, celem zadania będzie organizowanie zajęć sportowych na wodzie, w tym nauki wiosłowania i praktycznego radzenia sobie w trakcie spływów rzekami. Projekt ten kierowany jest do mieszkańców Piekar Śląskich, Chorzowa oraz Rudy Śląskiej. Planuje się uzyskać pozytywny rezultat pro-sportowy (a także prozdrowotny i turystyczny) poprzez zainteresowanie aktywnym spędzaniem czasu na łonie przyrody.

  • „Życie na sportowo - życie na zdrowo: program umożliwiający powszechną dostępność usług w zakresie kultury fizycznej o wysokim standardzie, upowszechniających aktywny styl życia oraz sposoby walki ze skutkami pandemii (zawody lekkoatletyczne)”. To przedsięwzięcie to nic innego jak zawody lekkoatletyczne dla wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Na projekt wart 114 200 zł oddano 540 głosów.

Organizatorzy planują zorganizować zawody lekkoatletyczne dla wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Zawody w trzech grupach wg wieku w ciągu trzech dni / I dzień- klasy SP I - IV, II dzień – klasy SP V - VIII, III dzień- SPP + dorośli /. Zawody odbędą się w okresie kwiecień - październik. Klasy SP: I-II – 30m, 300m bieg przełajowy, klasy III - IV – 60m, skok w dal, 600m, rzut piłeczką palantową, klasy V-VI - 60m, skok w dal, 600m, 1000m, rzut piłeczką palantową, klasy VII - VIII – 100m, 300m, 600m, 1000m, skok w dal, skok wzwyż, kula, oszczep, szkoły ponadpodstawowe – 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, skok w dal, skok wzwyż, kula, oszczep, dorośli – 100m, 400m, 1500m, 5000m, skok w dal, kula. W zawodach udział wezmą mieszkańcy co najmniej dwóch powiatów. Zawody odbędą się na stadionie lekkoatletycznym w Rudzie Śląskiej. W zawodach udział weźmie około 1200 osób, czyli około 400/dz.

Do realizacji nie zatwierdzono jednak takich projektów jak:

  • Zagospodarowanie parku na terenie zabytkowego kompleksu budynków Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie – 250 000 zł,
  • Roztańczony Park Śląski - 185 700,00 zł,
  • Otocjony na swoim – budowa wybiegu dla otocjonów wielkouchych (Otocyon megalotis) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym za 1 242 300 zł,
  • Budowa ekologicznego Placu Zabaw w Parku Śląskim za 826 700 zł.


Szczegóły dotyczące głosowania znajdują się na stronie Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również