Wiadomości z Chorzowa

Są szanse na nowy stadion Ruchu Chorzów? Słowna potyczka podczas sesji Rady Miasta

 • Dodano: 2023-02-03 11:30

Jaka będzie przyszłość stadionu Ruchu Chorzów? Sytuacja wokół obiektu stała się tematem ożywionej dyskusji podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Chorzowa. Było naprawdę gorąco.

Choć nie przewidywał tego protokół sesji to stadion Ruchu Chorzów stał się niemal przewodnim tematem spotkania radnych w czwartek 2 lutego 2023 r. Wniosek formalny o włączenie tej kwestii pod obrady złożył radny Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Anhert.

Warto przypomnieć, że stadion na Cichej 6 decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego został zamknięty przez uszkodzenie jednej z wież oświetleniowych. Szybko okazało się, że nie wystarczy zdemontować jedną „świeczkę” – konieczne stało się usunięcie wszystkich i rozpoczęcie procedury związanej z projektem i montażem nowego oświetlenia, zgodnego z wymogami Ekstraklasy. To sprawiło, że chwilowo Ruch Chorzów stał się bezdomny i do przyszłego sezonu będzie gościem na stadionie Piasta Gliwice.

Podczas sesji dowiedzieliśmy się, że kwota 3,5 mln zł, która w projekcie tegorocznego budżetu była przeznaczona na zadanie związane z budową stadionu Ruchu Chorzów zostanie przeznaczona na modernizację oświetlenia przy Cichej. Radni poparli zmiany w uchwale budżetowej większością głosów. Sam koszt nowego oświetlenia może wynieść od 3,5 do 4 mln złotych.

Alina Zawada wyjaśniła, jak doszło do awarii wież oświetleniowych

Dyskusja rozpoczęła się od wyjaśnień dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Chorzowie, Aliny Zawady, która przypomniała historię obiektu przy Cichej 6. Stadion wraz z infrastrukturą trafił pod zarząd MORiS Chorzów w 2005 roku. Dyrektor ośrodka wyjaśniła, że od tego czasu aż do dziś regularnie wykonywano ekspertyzy oświetlenia – odbywały się co pięć lat, wyznaczając kolejne kroki postępowania z wieżami. W niedługim czasie po przejęciu wieże przeszły kompleksowy remont, a w osławionej już wieży nr 2 zamontowano wzmocnienia nadające większą stabilność.

Dwa lata temu kontrole wykazały, że należy skrócić „świeczki” o długość kielicha z lampami. Kolejne ekspertyzy nie wykazały nieprawidłowości, które zmuszałyby MORiS Chorzów do wymiany lub całkowitego demontażu. Jednak w ubiegłym roku pojawiło się zalecenie wykonania remontu, a także zbadanie wychyleń dwóch wież. Przez pół roku w wieżach działały zamontowane czujniki, a raporty w tej sprawie regularnie trafiały do Instytutu Techniki Budowlanej i inżyniera. Sporządzono kosztorys naprawy wież, a MORiS zlecił ekspertyzę uzupełniającą odnośnie do tego, co powinno dalej stać się ze "świeczkami". Poziomy wychyleń wieży nr 1 i 3 były kilkukrotnie przekroczone, a we wrześniu 2022 roku stan wieży nr 2 określono jako "zadowalający".

Alina Zawada przekonywała, że MORiS nie spodziewał się tego, jak zakończy się sprawa ze „świeczką” nr 2, a ośrodek od samego początku nie był przekonany do skrócenia wież i poprosił o dodatkowe ekspertyzy. Okazało się, że wieże 1, 3 i 4 mogą być bezpiecznie wykorzystywane do końca obecnego roku, a ich skrócenie jest możliwe. W drugiej „świeczce” wykryto spore pęknięcie – nie jest wiadome, czy szczelina powstała w ostatnim czasie czy też nie udało się jej wykryć podczas poprzednich badań. Zorganizowano spotkanie w Urzędzie Miasta w tej sprawie, a dyrektor MORiS dostarczyła pełną dokumentację przeprowadzonych ekspertyz – wież i trybuny głównej.

Na pytanie o nowe oświetlenie stadionu Alina Zawada odpowiedziała, że montaż nowych lamp musi zostać przeprowadzony bliżej płyty boiska, gdyż nowe wieże musiałyby być równie wysokie, co stare. W tej chwili priorytetem dla ośrodka jest demontaż „świeczek”, które nie zagrażają zawaleniem – wszystko musi odbyć się zgodnie z procedurami. Sam stadion jest w tej chwili dopuszczony do użytku, jednak komisja licencyjna nie zgodziła się na rozgrywanie spotkań Fortuny 1. Ligi przy ograniczonym oświetleniu.

Wróciła sprawa budowy nowego stadionu. Gorąca dyskusja na sesji

W trakcie spotkania poruszono kwestię transportu kibiców – ośrodek zdecydował się rozpatrzyć sprawę zorganizowanego przewozu do Gliwic (w środowiskach kibicowskich głośne są obawy o bezpieczeństwo przejazdu np. komunikacją metropolitalną przez Zabrze ze względu na prawdopodobieństwo starcia z kibicami Górnika Zabrze).

Prezydent wyjaśnił, ze miasto analizuje opcję transportu kibiców, a dodatkowo rozważany jest wykup kolejnego pakietu akcji – by klub odczuł straty finansowe w minimalnym stopniu.

Pozostali akcjonariusze nie kwapią się do tego, aby wspomóc klub w obecnej sytuacji. Wyłącznie miasto wspiera Ruch regularnie– wyjaśnił prezydent Kotala, zapowiadając podjęcie tej kwestii podczas marcowej sesji Rady Miasta.

Radni PiS powrócili do palącego tematu budowy nowego stadionu. Prezydent wyjaśnił, że miasto miało świadomość stażu „świeczek” i ich wyeksploatowania, jednak to, co się stało zaskoczyło wszystkich. Przekonywał również, że ma wątpliwości co do rzetelności przeprowadzonej we wrześniu 2022 roku ekspertyzy, a „sprawa jest badana” i miasto nie wyklucza konsekwencji prawnych.

Radny PiS Jacek Nowak zapytał wprost o kwotę, jaką miasto wydało na remonty „świeczek” i kolejne ekspertyzy, a także dlaczego nie zdecydowano się na wymianę oświetlenia na nowe. Alina Zawada wyjaśniła, że decyzję taką podjęto z uwagi na temat budowy nowego stadionu i chęć utrzymania obiektu w dotychczasowej formie.

Koszty prac remontowych stadionu od momentu objęcia w zarząd obiektu przez MORiS to kwota kilkudziesięciu milionów złotych – wyjaśniła dyrektor.

Nowe oświetlenie będzie możliwe do przeniesienia na nowy obiekt, o ile taki w przyszłości powstanie.

Dwukrotnie miasto było gotowe do podjęcia tej decyzji w 2016 roku, gdy trzeba było ratować klub udzielając pożyczką w wysokości 18 mln zł, co stanowi jedną szóstą kwoty budowy nowego stadionu. Później doszło do aktualizacji projektu i byliśmy o krok od budowy w 2018. Doszło jednak do zmiany polityki podatkowej w państwie, co wpłynęło na znaczące zmniejszenie dochodów miasta. Tu nastąpiła blokada w kwestii zaciągnięcia kredytu niezbędnego do realizacji tej inwestycji - wyjaśnił prezydent.

Koszt stadionu miał wynieść 180 mln złotych, ale wówczas wpływy do budżetu miasta zmniejszyły się o 20 milionów, co miało uniemożliwić wzięcie pożyczki. W ciągu czterech ostatnich lat w miejskiej kasie jest łącznie o 170 milionów złotych mniej, co dramatycznie utrudnia drogę do rozpoczęcia starań o budowę obiektu.

Radni PiS z postulatem budowy nowego obiektu. Nawet etapami

Dyskusja rozgorzała, gdy radny PiS Wojciech Anhert stwierdził, że budowa nowego stadionu wymaga „męskiej decyzji” i można ją przeprowadzić nawet etapami – byleby rozpocząć cały proces. Waldemar Kołodziej wyjaśnił, ze decyzja nie leży po stronie prezydenta Kotali, a Rady Miasta. Sytuacja finansowa Chorzowa nie jest dobra, jednak zachęcił radnych do tego, by zmierzyć się z tą kwestią. Przewodniczący RM przypomniał, że budżet miasta uchwalają radni, a przy tworzeniu projektu uchwały budżetowej klub PiS w radzie nie zgłaszał projektu budowy obiektu.

Bernadeta Biskup z PiS, stwierdziła, że „ prezydent ma cały czas nowe wymówki, od tylu lat”.

Radny Jacek Nowak przekonywał, że udzielanie pożyczek Ruchowi było błędem, gdyż pieniądze można było przeznaczyć na budowę nowego obiektu, ryzykując spadkiem klubu, który finalnie i tak miał miejsce. Po krótkiej, acz ostrej wymianie zdań radni PiS zaczęli domagać się szczegółowego zestawienia kosztów utrzymania stadionu i infrastruktury, w tym wydatków na badania i ekspertyzy.

Jan Skórka z PO w emocjonalny sposób zwrócił się do radnych z przeciwnej frakcji, stwierdzając, ze „ubili piany po sufit”, a cała rada miasta chciałaby nowego obiektu dla Ruchu Chorzów, nie jest szczęśliwa z jego braku, ale jaka jest sytuacja finansowa każdy widzi.

Do rozmowy dołączyła skarbnik miasta Małgorzata Kern, przekonując, że pozyskanie dofinansowania na tak duże inwestycje nie jest dziś proste, co pokazuje przykład wielu samorządów.

Wymianę zdań o mocno politycznym charakterze przerwał jednak Waldemar Kołodziej, a radny Szymon Piecha zapytał o stan głównej trybuny. Alina Zawada wyjaśniła, że trybuna przeszła niezbędne ekspertyzy i badania pomiarowe, a po wzmocnieniu legarów i wykonaniu amplitudy drgań dopuszczono ją do użytku przy pełnym obłożeniu. Dodała również, że nie wszystkie wymagania licencyjne są w tej chwili spełnione, ale wymogi są umawiane na bieżąco wspólnie z klubem. Miasto przygotowuje się na awans Ruchu.

Nie wykorzystujmy niebieskich barw do gry politycznej – na koniec sesji wyszedł z apelem do radnych Waldemar Kołodziej, który złożył podziękowania pracownikom MORiS-u za wieloletnie starania w utrzymaniu obiektu, który bez tego być może „byłby już dawno zamknięty”.

Kibice obecni na sesji nie zostali dopuszczeni do głosu, choć wnioskował o to radny Tomasz Piecuch.

Komentarze (25)    dodaj »

 • RTS

  Jedyna szansa na te synki z magistratu to awans Ruchu do ekstraklasy. Wtedy już nic nie będą mogli wymyślić i będą musieli wyrazić zgodę na nowy stadion a że Ruch prostą drogą wędruje do ex, to budowa nowego stadionu ruszy za rok.

 • Rikk

  Właśnie polubił was Putin. Poczytajcie sobie. Super reklama.

 • Chorzowianin od Urodzenia

  A może by tak zrobić referendum wśród mieszkańców?Niech się wypowiedzą czy chcą nowego stadionu czy nie.W końcu to nasze pieniądze.Klub dość dostał kasy z Miasta.Ja osobiście jestem przeciw.I nie jestem z PISu gwoli ścisłości.Może za te pieniądze wyremontować stare kamienice?

 • Irna

  Referendum już było. Bydło przegrało. Dlatego taki kwik.

 • Nowy Stadion Dla Chorzowa

  I właśnie z kisz takich miastowych nie będzie tego stadionu dla Chorzowa bo takich więcej się znajdzie i pójdą znów glosowac wiadome na kogo na tego co na obiecuje znów niewiadome co!!! W tym mieście się nic dobrego nie dzieje za rządów tych Nieodpowiedzialnych Ludzi!!! Bez Pozdrowień!

 • Chorzowski

  Właśnie odpowiedzialność za miasto sprawia, ze obecnie stadion nie może być budowany. Niektórzy chcą zbić PiS-owi kapitał polityczny. Każdy kto śledzi niszczenie samorządów przez rządy Pisu to widzi. Dlaczego nie tzw. kibice, a w szczególności Ci spoza Chorzowa.

 • Miastowy

  Mamy się wszyscy złożyć na patologie... Tak?? Ruch Chorzów to patologia. To dawno nie ma nic wspólnego z piłką. To melina, narkomani, dilerzy i przestępcy. Bzdury o tym że to reklama Chorzowa!!! Jaka?? Reklama patologi Chorzowa!!!

 • K.Otala WON

  S.p wilimowski , cieslik i inne osoby które są legendami Ruchu i całej polski tez byli patologia ? Widzę ze coś za bardzo ci Mefedron wjechał bo pier… bzdury jak nie wiadomo kto .. dlaczego patrzysz na 14krotnego mistrza polski legendę polskiego futbolu przez pryzmat kibiców ? To klub który ma ponad 100lat który ma osiągnięcia na arenie międzynarodowej który jest legenda i taki zasłużony klub powinien mieć swój dom a to jakich ma kibiców to już nie jest wina klubu .. twoja matka tez ma syna [...]a i co myślisz ze to jej wina ?

 • Wanda

  O patologia się odezwała. Tak właśnie wygląda obecny ruch. Przekleństwa i niebywała buta. W dodatku nic się nie klei w twojej wypowiedzi czyli intelektu też brak.

 • Chorzow to Ruch

  Wandzia mówiąc patologia chyba nie masz na myśli tych wszystkich bajtli z sektora rodzinnego którzy szczelnie co mecz wypełniają sektor ?… jeśli tak to w takim razie nie zasługujesz być matka …

 • Chorzów to mieszkańcy!!’

  Skończcie te granie dziećmi. Czego ich uczycie? W którym stowarzyszeniu potem pokibicują, na którym sektorze? Rodzice włączcie myślenie.

  • Chorzów to mieszkańcy!!’
   2023-02-07 21:30
  • odpowiedz
 • Rair

  W tej bandzie już nie ma dzieci. [...] wyeliminowała młodych kibiców. Mój syn ma 14 lat i boi się iść na mecz przez ,,wiernych,,.

 • Fanatyk

  Jeśli mu do głowy ciagle wpajasz anty Ruch to co się dziwić .. jeśli nie ma dzieci to kto wypełnia sektor rodzinny ? Duchy ? A może emeryci ? Dobrze wiemy jaka jest prawda .. zapraszam na mecz i mogę przysiąc ze żadna krzywda mu się nie stanie:) jak chodzę na Ruch 25 lat tak jeszcze ani mi ani nikomu innemu nie stała się krzywda . A mój syn tylko czeka na weekendy kiedy będzie mógł zaśpiewać „Ruchu nasz kochany…”

 • SH

  A przy okazji nauczy się całego repertuaru inwektyw i wulgaryzmów. Pewnie duma cię rozpiera, brawo.

 • Fanatyk

  Zamknij syna w domu i nie wypuszczaj bo przecież na ulicy , w autobusie czy nawet w szkole tez może się tych wulgaryzmów nauczyć .. już nie bądź taki prawilny w jakich ty czasach żyjesz .. wstajemy !!!

 • chorzowianin

  Dzieci naśladują swoich rodziców. Idźcie sobie pośpiewać.

 • Statystycznie patrząc

  Ja tu jestem gościnnie, ale wyjaśnię problem. Teoretycznie może to i lepiej patrząc jak w Zabrzu zniszczono miasto i finanse kiedy z kruchego budżetu kilkaset milionów złotych w ostatnich kilkunastu latach zasiliło Górnika Zabrze, stadion i utrzymanie drużyny+ obietnica jego dokończenia za 150 milionów lekko ( inflacja ). A przecież do niedawna w samym tylko Zabrzu mieszkało około 70 tys więcej ludzi niż obecnie w Chorzowie, bo teraz to około 53 tys więcej. No i budżet Chorzowa w 2023 roku na 719 milionów Złotych, dochodów to bardzo mało jak na wydatki ogólne miasta w 21 wieku. Na ale kiedyś w Chorzowie mieszkało 156 tys ludzi. A teraz ponad 102 tys, w tym 93 tys podatników to chyba w UM w Chorzowie wiedzą, że dla miasta w dobie inflacji i spadku PKB i braku środków z UE, to bardzo duże obciążenie finansowe. A stadion jest częścią polityki, w upolitycznionym mieście. Prawdy po środku trzeba szukać samemu. Być może by chcieli wiedzą że muszą się liczyć z kosztami rzędu do 200 milionów złotych za projekt sprzed kilku lat, wtedy nie mieli, teraz tym bardziej.

 • Robertt

  Też tak uważam. Kibole codzień udowadniają na ścianach jak bardzo zasługują na nowy obiekt. Bazgroły na budynkach, rozboje z udziałem ludzików w niebieskich szalikach, handel narkotykami itp. Świątynia dna, do zaorania. Ruch to już historia.

 • Legenda bez końca

  Ale gdyby Ruch zrobił 15 mistrzostwo polski ,grał w lidze mistrzów i osiągał sukcesy to byś baranie dumnie R na piersi nosił co ? Tacy ludzie jak ty powinni być wygnani z Chorzowa

 • Robertt

  Gdyby baba miała wąsy... Piszmy o rzeczach realnych. Nie każdy kibic to zbir i wszyscy myślący o tym wiedzą, niestety wizerunek kształtuje patologia dla której sport to nie kibicowanie ale dogmaty, ślepo praktykowane przez imbecyli dla których nie są ważne wyniki a sama przynależność do stada. Normalnie Madagaskar :-)

12

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również