Silesia Marathon za nami! W niedzielnym maratonie udział wzięło blisko 5200 zawodników, a w sobotę swoich sił spróbowało ponad 1500 osób! Zawodnicy startowali na trzech dystansach: ultramaratonu (50 km), maratonu i półmaratonu. W tym roku pobity został rekord trasy Silesia Marathon! Zdobywcą najlepszego wyniku w historii biegu został Andrzej Rogiewicz.
To już 13 edycja tego niezwykłego wydarzenia
Silesia Marathon to perła w koronie biegów w naszym regionie. W niedzielę 3 października 2021 odbył się już po raz trzynasty. Biegacze pobiegli na 3 dystansach:
- Ultramaraton: 50 km,
- Maraton: 42,195 km,
- Półmaraton: 21,097 km.
Zawodnicy wystartowali spod bram Stadionu Śląskiego i pobiegli przez Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Bieg zakończył się na bieżni Stadionu Śląskiego, który tego dnia był otwarty dla kibiców.
Zwycięzcy tegorocznego Silesia Marathonu
Zwycięzcami tegorocznego maratonu są:
- mężczyźni:
- Andrzej Rogiewicz (02:19:07)
- Jakub Szymankiewicz (02:22:27)
- Piotr Szalony (02:39:57)
- kobiety:
- Iryna Masnyk (02:59:00)
- Joanna Susmanek (03:03:17)
- Anna Bodnar (03:10:47)
Na dystansie półmaratonu triumfowali:
- mężczyźni:
- Mateusz Mrówka (01:11:09)
- Jacek Stadnik (01:11:26)
- Damian Drożdż (01:13:25)
- kobiety:
- Aleksandra Bańbor (01:29:33)
- Dominika Brol (01:32:01)
- Barbara Grońska (01:34:53)
Na mecie ultramaratonu jako pierwsi pojawili się:
- mężczyźni:
- Filip Inglot (03:19:13)
- Adam Jagieła (03:34:28)
- Artur Bujnowski (03:35:49)
- kobiety:
- Anna Gierak (04:03:25)
- Barbara Chrzanowska (04:03:49)
- Anna Różycka (04:11:40)
Nieoficjalne wyniki biegów znajdziecie >>>TUTAJ<<<
Województwo Śląskie partnerem imprezy
Silesia Marathon to jeden z nielicznych biegów w Europie, który odbywa się w niezmienionej formule w tym, jak i poprzednim roku. W organizacji przedsięwzięcia wspiera Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. To już trzeci rok współpracy z Województwem Śląskim, które jest głównym partnerem imprezy.
- Silesia Marathon na stałe wpisał się w kalendarz imprez sportowych regionu. Od lat cieszy się dużą frekwencją, tak jest i dziś, bo do udziału zgłosiło się ponad 8 tysięcy uczestników. Ma to szczególne znaczenie, bowiem Województwo Śląskie stało się stolicą polskiej lekkoatletyki. W tym roku gościliśmy tutaj aż cztery prestiżowe imprezy: Mistrzostwa Świata w Sztafetach, Drużynowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, podczas których biało-czerwoni sięgnęli po złoty medal oraz dwa Memoriały – imienia Janusza Kusocińskiego i zawody upamiętniające wybitną postać Królowej Sportu – Kamilę Skolimowską. Ostatnia z wymienionych imprez była ukłonem wobec naszych medalistów z Tokio, wśród których nie brakuje ambasadorów Województwa Śląskiego i przyciągnęła blisko 35 tysięcy widzów. Zaś "Kocioł Czarownic" w uznaniu za sukces organizacyjny, jakim była każda z wymienionych imprez, będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2028 roku. To jednak przyszłość, a dziś cieszę się, że Stadion Śląski kolejny znów jest kluczowym punktem rywalizacji zawodników w naszym regionalnym maratonie. Lekkoatletyka szlifuje charaktery, hartuje i uczy dyscypliny. Oddaje ducha sportu, pozwala pokonywać własne słabości. Każdego uczestnika czyni zwycięzcą - mówił marszałek Jakub Chełstowski
Wydarzenie zrealizowane zostało także dzięki wsparciu miast: Katowic, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Chorzowa oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- Za wsparcie wdzięczni jesteśmy setkom wolontariuszy, którzy pomagali nam w biurze zawodów, na trasie biegów i na mecie w "Kotle Czarownic" – organizacja tak dużego wydarzenia bez ich zaangażowania byłaby niemożliwa. Mamy nadzieję, że tegoroczny Silesia Marathon dostarczył Wam wielu pozytywnych wrażeń i na długo zapisze się w Waszej pamięci - czytamy na stronie Silesia Marathon.
Tegoroczna edycja biegu obchodzona była w setną rocznicę zakończenia Powstań Śląskich. To oznacza także finał Triady Biegowej Powstań Śląskich. Inicjatywy, której celem było uczczenie poprzez sport pamięci o bohaterach tamtych czasów. Osoby, które w okresie ostatnich 3 lat wzięły udział w minimum trzech biegach uhonorowane zostały wyjątkowymi, pamiątkowymi statuetkami.