Wiadomości z Chorzowa

Śląscy regionaliści wystartują w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej

 • Dodano: 2019-08-08 16:30

Koalicja Obywatelska otwiera swoje listy na działaczy regionalnych. W wyborach parlamentarnych wspólnie z kandydatami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej wystartują regionaliści skupieni w Śląskim Porozumieniu Wyborczym. 

Chcemy ocalić śląską tożsamość i śląski język

Śląskie Porozumienie Wyborcze zawarto na początku ubiegłego tygodnia. Tworzą je regionalne organizacje: Ruch Autonomii Śląska, Śląska Partia Regionalna, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość. Już wtedy pisaliśmy o tym, że start regionalistów z list Koalicji Obywatelskiej to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

- Biorąc odpowiedzialność za losy naszego regionu, ale także mając doświadczenie wspólnego rządzenia tym regionem i dobrych owoców tego współrządzenia  oraz chcąc ocalić to co jest naszym bogactwem, czyli śląską tożsamość, wielokulturowość i śląski język, zdecydowaliśmy się wziąć udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Po dyskusjach doszliśmy do wspólnego wniosku, że naszym partnerem powinna być Koalicja Obywatelska – podkreślił dziś Henryk Mercik, reprezentujący RAŚ i ŚPR.

Decentralizacja najważniejszym postulatem

Henryk Mercik podkreślił, że dla śląskich regionalistów najważniejszym postulatem zawsze była decentralizacja i wzmacnianie samorządów. O tym dziś głośno mówią także politycy Koalicji Obywatelskiej i chcą współpracować z regionalistami.

- Otwieramy listy na działaczy regionalnych. Jestem przekonany, że ich start i być może mandaty parlamentarne wzmocnią śląską tożsamość, ale również wzmocnią ten regionalny ruch obywatelski jakim jest Koalicja Obywatelska i zwiększą nasze szanse na zwycięstwo wyborcze – mówił Wojciech Saługa, przewodniczący Regionu Śląskiego PO.

Zdaniem Borysa Budki, lidera katowickiej listy KO, start regionalistów z list koalicji to dobry sygnał dla Śląska, dla województwa śląskiego i jego mieszkańców.

- Pokazujemy coś innego niż pokazują nasi oponenci. My nie potrzebujemy spadochroniarzy, nie potrzebujemy więcej Warszawy w woj. śląskim. My mówimy jasno i czytelnie – to tutaj są wartościowi ludzie, którzy chcą dla tego regionu robić więcej i więcej – podkreślił Borys Budka.

Nazwiska kandydatów w przyszłym tygodniu

Decyzje o konkretnych nazwiskach i miejscach na listach wyborczych mają być ogłoszone w przyszłym tygodniu. Nieoficjalnie wiadomo, że Henryk Mercik, członek RAŚ i ŚPR oraz były wicemarszałek województwa, wystartuje do Senatu w okręgu chorzowskim. Na listach do Sejmu mogą się znaleźć Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego oraz Diethmar Brehmer, działacz charytatywny i przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty Pojednanie i Przyszłość. 

Działacze innej regionalnej organizacji, partii Ślonzoki Razem, mają startować do Sejmu z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Porozumienie w tej sprawie podpisano 5 sierpnia.

Komentarze (11)    dodaj »

 • TLS handshake

  Żaden zdrowy na umyśle człowiek nie zagłosuje na platformę a tym bardziej na nowoczesną.

 • ???

  A na kogo głosuje zdrowy na umyśle człowiek?

 • Ginter

  A na PIS? Ktoś normalny na nich głosuje? Chyba że przekupiony 500+ czyli PROSTYTUTKA.

 • AntyPiS

  Żaden zdrowy na umyśle człowiek nie zagłosuje na PiS!!!

 • AntyPiS

  I dobrze, może tym razem coś z tego wyjdzie. Byle PiS pogonić, najlepiej aż za Ural!

 • Mike

  Zawsze to lepiej niż z Kukizem i PSL, tak jak te śląskie zakały Ślonzoki Razem.

 • Zuzia

  Henryk Mercik wartościowym człowiekiem...

 • Autonom

  To potwierdzenie czy zaprzeczenie?

 • Ginter

  Może rozwiniesz temat?

 • Elo

  Plura to się na Śląsku nie powinien pokazywać.

 • Wanda Sułkowska

  Rozwiń temat, uzasadnij i podpisz się

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również