Wiadomości z Chorzowa

Ślązacy najliczniejszą mniejszością w Polsce. Znamy wstępne wyniki spisu powszechnego

  • Dodano: 2023-04-12 14:15

Podczas trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań śląscy działacze zachęcali, aby osoby czujące się Ślązakami zapisały w spisie narodowość śląską. Po 2 latach, w 2023 roku, w końcu poznaliśmy wynik – Ślązacy okazali się być najliczniejszą mniejszością w Polsce!

Ponad pół miliona Ślązaków

We wtorek, 11 kwietnia 2023 roku, po 2 latach od jego przeprowadzenia, poznaliśmy wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Niewątpliwie wyniki opublikowane przez GUS pokazały, jak mocno Ślązacy związani są ze swoim regionem. To właśnie narodowość śląska okazała się być najliczniejszą mniejszością w naszym kraju. Aż 585 700 osób wskazało narodowość śląską – 231,8 tys. w pierwszym pytaniu o narodowość, a 353,9 tys. – w drugim.

To naprawdę najwyższy czas na działania polskiego Rządu!  Nie lękajcie się! 2 lata zajęły GUS-owi przeliczenie nas, nie zapomnimy tego, dodatkowo 473 000 osobom GUS narodowości nie ustalił – pisze w swoich mediach społecznościowych europoseł Łukasz Kohut, który od lat broni śląskiej tożsamości.

Na drugim miejscu znalazła się identyfikacja kaszubska – wskazało ją 176,9 tys. osób.

Zadeklarowany język – śląski

W spisie powszechnym znalazło się także pytanie dotyczące języka domowego – 457 900 tysięcy osób wskazało, że używa języka śląskiego. 53,3 tysiące z nich twierdzą, że używają ślonskiej godki wyłącznie w domu. Wyniki spisu powszechnego mogą popchnąć do przodu sprawę uznania śląskiego za język regionalny.

A jaką narodowość wy zadeklarowaliście w spisie powszechnym?

Komentarze (1)    dodaj »

  • Jacek Greń

    Oczywiście wszystkie ogólnopolskie media ani slowa

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również