Znane wszystkim powiedzenie mówi, że sport to zdrowie. Regularny wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, poprawia bowiem nasz metabolizm, dotlenia komórki naszego ciała oraz pozwala zachować świetną kondycję. Jest jednak jedno „ale”. Jest nim wysokie zanieczyszczenie powietrza panujące w naszym kraju. Smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza nie sprzyjają bowiem naszemu zdrowiu, a ich obecność sprawia, że sport nie jest wcale taki zdrowy, jak by się to wydawało.
Rodzaje zanieczyszczeń powietrza – smog
Najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia jest smog. Występuje on głównie w miesiącach zimowych, ale zdarza się, że pojawia się także w lecie. Jego występowaniu sprzyja bezwietrzna, wyżowa pogoda, zamglenie oraz wysoki poziom zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Smog jest widoczny gołym okiem, gdyż przybiera postać gęstej, zalegającej nad miastem mgły. W dodatku posiada nieprzyjemny zapach, który porównać można do spalenizny.
Jeśli chodzi o rodzaje zanieczyszczeń powietrza, smog zwykle jest jednym z pierwszych, które przychodzi nam na myśl. Jest on także najbardziej niebezpieczny, gdyż bardzo trudno jest się przed nim uchronić. Zwłaszcza osoby, które lubią przebywać na świeżym powietrzu i uprawiają różnego rodzaju sporty, są narażone na negatywne skutki zdrowotne związane z występowaniem smogu.
Uprawianie sportu w smogu – czym to grozi?
Problem smogu dotyczy głównie dużych polskich miast, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. Paradoksalnie to właśnie w nich mieszka jednak największa grupa osób, które nie wyobrażają sobie życia bez codziennej aktywności fizycznej na pozornie „świeżym” powietrzu. Warto także wiedzieć, że to właśnie dla osób aktywnych smog jest szczególnie niebezpieczny.
Organizm ludzki wystawiony na duży wysiłek przyswaja sobie bowiem znacznie więcej szkodliwych substancji niż ciało osoby, która nie jest aktywna. Wynika to m. in. z przyspieszonego tętna i oddechu oraz zwiększonej wentylacji płuc, które zawsze towarzyszą aktywności fizycznej. Z danych przedstawionych przez amerykańskich naukowców wynika także, że sportowcy wdychają od 10 do nawet 20 razy więcej powietrza niż osoby nieaktywne. W skutek szybszego oddychania, do płuc osób uprawiających sport trafiają w konsekwencji większe ilości zanieczyszczonego powietrza. W następnej kolejności są one wchłaniane przez naszą krew i wraz z nią transportowane do wszystkich tkanek organizmu.
Sam smog często jest nazywany długodystansowym i cichym zabójcą. Negatywne skutki ekspozycji na niego nie są bowiem widoczne od razu, gdyż często mija sporo czasu, zanim nasze ciało pokaże pierwsze oznaki zatrucia smogiem. A skutki te mogą być tragiczne, długotrwała ekspozycja na smog i inne rodzaje zanieczyszczeń powietrza może bowiem doprowadzić nawet do śmieci.
Rezygnacja z aktywności fizycznej – jedyne wyjście by być zdrowym?
Aby skutecznie chronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm, nie musimy jednak zupełnie rezygnować z uprawiania sportu. Powinniśmy to jednak bezwzględnie uczynić w dni, kiedy jest obecny smog. Jeśli natomiast nie chcemy rezygnować z treningu, zamiast na podwórko udajmy się na siłownię lub poćwiczmy w domowym zaciszu.
Na szczęście, smog ma to do siebie, że nie jest stale obecny w naszym otoczeniu. Są bowiem dni, kiedy bez obaw o nasze zdrowie możemy wyjść do parku pobiegać, pospacerować czy poćwiczyć. Aby wiedzieć, kiedy możemy bezpiecznie uprawiać sport na zewnątrz, warto codziennie sprawdzać poziom smogu i rodzaje zanieczyszczeń powietrza w Airly. Pozwoli to na zaplanowanie swojej aktywności fizycznej na bezpieczne dni oraz uniknięcie oddychania złej jakości powietrzem w czasie, kiedy jest obecny smog.