Wiadomości z Chorzowa

Stadion Śląski zaprasza na wystawę

  • Dodano: 2022-07-15 06:45, aktualizacja: 2022-07-15 07:33

21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie, które w 1972 roku odbyły się w Monachium, maskotka jamnika Waldiego, oficjalny strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, krawaty, spinki do mankietów, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki – to tylko nieliczne przykłady przedmiotów, które znajdą się na wystawie „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”.

Ekspozycję, która powstaje we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, będzie można oglądać od 20 lipca br. na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

„Złota drużyna” Kazimierza Górskiego, złote medale Witolda Woydy i Władysława Komara, srebro Ireny Szydłowskiej czy brązowy krążek Ireny Szewińskiej... W tym roku mija 50. rocznica XX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium, które przeszły do historii z kilku powodów. Pierwszy z nich to atak terrorystyczny organizacji „Czarny Wrzesień”, podczas którego zostało zamordowanych dziewięciu izraelskich sportowców. Polscy kibice z kolei zapamiętali te igrzyska jako pasmo wielu spektakularnych sukcesów rodzimych olimpijczyków. 21 krążków złotych, srebrnych i brązowych przyniosło wiele radości polskim kibicom. Mając to na uwadze, chcemy przypomnieć piękne karty sportowej historii Polski i świata, organizując wystawę plakatów olimpijskich Monachium ’72 ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Całość dopełnią pamiątki pochodzące ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty artystyczne powstałe specjalnie z okazji igrzysk

Inicjatorem wydania tej serii był główny projektant igrzysk Otl Aicher, odpowiedzialny za oprawę graficzną wydarzenia. Niemiecki grafik, twórca słynnych sportowych piktogramów, zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na zbliżające się igrzyska olimpijskie. Plakaty miały nawiązywać do idei olimpizmu, sportu czy ogólnie pojmowanej kultury fizycznej. Na apel pozytywnie odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich takie artystyczne tuzy, jak: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely czy Jan Lenica.

Na początku wydrukowano po 200 plakatów każdego z 28 autorów w ramach ekskluzywnej, limitowanej edycji. Wykonano je w technice sitodruku, a każdy plakat był własnoręcznie sygnowany przez twórcę. Pierwsza „masowa” edycja wszystkich 28 plakatów została zrealizowana przez wydawnictwo Olympia GmbH w latach 1970–1972 technikami offsetu i serigrafii. Z tej edycji pochodzi 21 oryginalnych plakatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Uzupełnieniem ekspozycji będzie „tytułowy” plakat monachijskiej olimpiady autorstwa Otla Aichera, jeden z serii plakatów oficjalnych promujących poszczególne konkurencje oraz plansze z tekstem i ilustracjami.

Aby oddać atmosferę igrzysk olimpijskich rozegranych w Monachium, na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Oprócz stroju olimpijskiego i jego elementów (krawaty, spinki do mankietów) w gablotach zostaną wyeksponowane takie pamiątki, jak: pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – sympatyczny jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki. Nie zabraknie również gadżetów dla „nałogowych” kolekcjonerów, jak choćby kufel do piwa czy oryginalna popielniczka. Przypomnijmy, że dla polskich sportowców to były wyjątkowe igrzyska. Nigdy wcześniej, ani nigdy później w jednym roku biało-czerwoni zawodnicy nie wywalczyli aż ośmiu złotych medali olimpijskich! Kopia jednego z nich również znajdzie się na ekspozycji. Jak prezentują się zbiory, przekonacie się, zwiedzając salę muzealną Stadionu Śląskiego.

Zapraszamy od 20 lipca!

HARMONOGRAM ZWIEDZANIA

Godziny zwiedzania od poniedziałku do piątku:

  • Trasa krótka: 9.00, 14.00, 16.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 15.00

Godziny zwiedzania w soboty i niedziele:

  • Trasa krótka: 11.30, 13.30, 15.30, 17.30
  • Trasa długa: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Punkt widokowy:

  • od poniedziałku do piątku: od 7.00 do zmierzchu
  • soboty i niedziele: od 9.00 do zmierzchu

Bilety na zwiedzanie można kupić na stronie: https://stadionslaski.pl/zwiedzanie

Tylko w terminie otwarcia wystawy można zwiedzić salę muzealną w ramach trasy krótkiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również