Tylko od początku tego roku aż dwanaście osób zginęło w wyniku utonięcia pod lodem. Większość tych zdarzeń ma miejsce w czasie wolnym od zajęć szkolnych, zimą, gdy zbiorniki wodne mogą stanowić śmiertelną pułapkę.
Dlatego - w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi - Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa zorganizowała akcję "Dej pozor co niy ujedziesz".
Jej celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie zagrożeń związanych z zimowym wypoczynkiem - wyjaśnia Robert Łuszcz, komendant miejski Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.
W ramach wydarzenia, które odbyło się 25 stycznia w Parku Śląskim, w okolicach Kanału Regatowego, dzieciaki z chorzowskich szkół i przedszkoli miały okazję zobaczyć pokaz działań Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno - Nurkowego Państwowej Straży Pożarnej z Bytomia przy wsparciu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Nie zabrakło też cennych rad na temat tego, jak bezpiecznie spędzić ferie, których dzieciom udzielili chorzowscy policjanci.
Na dzieciach duże wrażenie zrobiła pokazowa akcja ratunkowa, podczas której starszy aspirant Marcin Bochlik „wpadł” do lodowatych wód kanału regatowego, po czym ekspresowo został uratowany przez strażaków.
Ja sam jestem morsem, więc na pewno moja tolerancja na tak niską temperaturę jest wyższa. Jednak nie było ani miło, ani bezpiecznie, więc tym bardziej apeluję o zachowanie rozsądku w czasie ferii i nie wchodzenie na zamarznięte akweny – mówił „uratowany” policjant.
Warto dodać, że tonącego człowieka jest trudno uratować ze względu na ciężar przemokniętych ubrań. Po wyciągnięciu z wody „tonący” ważył aż 7 kg więcej.
Przypomnijmy: Chorzowska Koalicja na Rzecz Bezpieczeństwa to nowy program, którego najważniejszym zadaniem jest poprawa szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców.
Do jego głównych założeń należą między innymi: usprawnianie współpracy między administracją samorządową, służbami mundurowymi, instytucjami i mieszkańcami w celu stworzenia sprawnie funkcjonującego lokalnego systemu bezpieczeństwa - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
Do tego: współpraca w zakresie monitorowania, analizowania i zwalczania zagrożeń szczególnie dotykających lokalną społeczność, działania profilaktyczne, kształtujące prawidłowe postawy w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem.
Powstanie Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa nie tylko poprawi współpracę pomiędzy poszczególnymi służbami i instytucjami działającymi w mieście, ale także ułatwi mieszkańcom kontakt z nimi – tłumaczy Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej.
Działalność Chorzowskiej Koalicji na Rzecz Bezpieczeństwa została oficjalnie zainaugurowana 16 stycznia. Podczas tego wydarzenia partnerzy koalicji przybliżyli mieszkańcom specyfikę swojej pracy, a także zorganizowali dla nich warsztaty poświęcone bezpieczeństwu.
W skład koalicji wchodzi wiele instytucji, które na co dzień zajmują się współpracą z mieszkańcami Chorzowa - mówi Robert Łuszcz, komendant miejski policji w Chorzowie. - Realizować program będą z nami m.in. Park Śląski, Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Zespół Szpitali Miejskich, Chorzowsko - Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji czy chorzowskie parafie i szkoły. Takie grono partnerów gwarantuje możliwość kompleksowego zadbania o wzrost bezpieczeństwa w Chorzowie w różnych aspektach. Tylko dzięki wspólnemu działaniu możliwe jest bowiem poprawienie jakości życia w przestrzeni publicznej.