Wiadomości z Chorzowa

Sygnalizacja świetlna w telefonie. Chorzów testuje aplikację dla niewidomych

  • Dodano: 2019-10-31 16:15

Osoby niewidome z aplikacji w telefonie dowiedzą się o zielonym świetle na przejściu dla pieszych i samodzielnie będą mogły takie światło włączyć. Wszystko dzięki czujnikom na urządzeniach sygnalizacji świetlnej. Chorzów jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje takie rozwiązanie.

Aplikacja TOTUPOINT pomoże niewidomym w Chorzowie przejść przez jezdnię

Osoby niewidome dowiedzą się czy można bezpiecznie przejść przez jezdnię z darmowej aplikacji TOTUPOINT. Czujniki zamontowane na sygnalizacji świetlnej wyślą taka informację na telefon, gdy osoba korzystająca z aplikacji zbliży się do przejścia dla pieszych.

- W Chorzowie znajduje się kilka instytucji i zakładów pracy, w których przebywają i pracują osoby niewidome lub słabowidzące. Z myślą o ich wygodzie i bezpieczeństwie testujemy takie rozwiązania. Jeśli ta technologia spotka się z uznaniem niewidomych, to na pewno będziemy kontynuować projekt - zadeklarował Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.


Informacja o zielonym świetle to nie wszystko. Aplikacja wskaże także nazwę ulicy, szerokość jezdni oraz kierunek, w którym zmierza użytkownik. Dzięki aplikacji można także uruchomić przycisk wywołujący zielone światło – Chorzów, jako pierwsze miasto w Polsce, testuje taką funkcjonalność na sygnalizatorze ulicznym. 


Pierwsze punkty systemu TOTUPOINT pojawiły się w Chorzowie kilka lat temu


Pierwsze punkty systemu TOTUPOINT pojawiły się w Chorzowie już kilka lat temu. Zamontowane zostały w 10 miejscach, m.in. na budynku Urzędu Miasta, Teatru Rozrywki czy dworcu PKP. Kiedy użytkownik aplikacji zbliża się do konkretnego miejsca, sygnał dźwiękowy informuje go o dotarciu do celu.


W woj. śląskim najwięcej punktów z komunikatami dźwiękowymi dla osób niewidomych i niedowidzących zamontowano dotąd w Tychach - miasto jest drugim, po Łodzi, najbardziej oznakowanym w ten sposób miastem w Polsce. Jest tam 35 takich punktów, a korzysta z nich około 20 osób. Na lasce osoby niewidomej zamontowany jest aktywator, który uruchamia znaczniki umieszczone m.in. na budynkach czy wiatach przystankowych. Punkty te wydają dźwięk, a następnie osoba niedowidząca słyszy komunikat o tym, gdzie jest. 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.