Wiadomości z Chorzowa

Szkoła Podstawowa nr 39 do zamknięcia? Miasto wydało oświadczenie w tej sprawie

  • Dodano: 2021-01-25 16:15

Kilka dni temu w Chorzowie gruchnęła informacja o planach likwidacji Szkoły Podstawowej nr 39 im. Józefa Lompy. Rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki są oburzeni i sprzeciwiają się likwidacji szkoły. Miasto wydało oświadczenie w tej sprawie.

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 39 im. Józefa Lompy?

Od 1 września 2021 wstrzymany miałby być nabór do klasy pierwszej w SP nr 39. Szkoła i Rada Rodziców o tych planach została powiadomiona w poniedziałek, 18 stycznia. Wtedy do szkoły dotarło pismo z projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki. 

- W związku z przygotowywanym projektem uchwały w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 39 im. Józefa Lompy przy ul. 11 listopada 21 w Chorzowie proszę o opinie w przedmiotowej sprawie - czytamy w piśmie. 

Rodzice dzieci uczęszczających do tej placówki są oburzeni i sprzeciwiają się likwidacji szkoły.

- Dla nas, chorzowian i mieszkańców Chorzowa, ludzi, którym na po prostu Chorzowie zależy, jest nie do zaakceptowania fakt likwidacji tej placówki. Otrzymaliśmy wiele wiadomości w tej sprawie i możecie być pewni, że będziemy protestować przeciwko działaniom Urzędu Miasta. Z tego miejsca wzywamy o opamiętanie się - czytamy w oświadczeniu grupy Chorzów to MY. 

Warto przypomnieć, że Szkoła Podstawowa nr 39 im. Józefa Lompy w Chorzowie, powstała 1 września 2017 roku po przekształceniu Gimnazjum nr 5 w wyniku reformy oświaty. Klasy szkoły podstawowej zostały utworzone po przeniesieniu w kolejnych latach szkolnych klas ze Szkoły Podstawowej nr 17 oraz nowego naboru do klasy pierwszej. Obecnie w szkole kształci się 184 uczniów.

Oświadczenie Urzędu Miasta w sprawie Szkoły Podstawowej nr 39

Informacja o likwidacji placówki wywołała wiele emocji wśród mieszkańców Chorzowa. Oświadczenie w sprawie planów likwidacji SP nr 39 wydał Urząd Miasta Chorzów. 

- Wiele emocji wzbudziło pismo, które otrzymali nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 39. Pragniemy uspokoić wszystkich, że ŻADNA decyzja dotycząca szkoły podstawowej nr 39 nie zapadła - czytamy w oświadczeniu. - To, co rozgrzało emocje, czyli proces związany z zamiarem likwidacji szkoły, to proces długofalowy, który musi rozpocząć się od konsultacji i zebrania opinii. Tak też Urząd Miasta transparentnie uczynił, wysyłając prośbę do Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców o zaopiniowanie ewentualnej, przygotowywanej uchwały w sprawie zamiaru likwidacji placówki.

Przedstawiciele chorzowskiego magistratu podkreślają, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła, ale jest to jeden z proponowanych scenariuszy w związku z rosnącymi kosztami edukacji.

- Uruchomienie takiego procesu, to tak naprawdę początek dyskusji o tym, jak i gdzie szukać oszczędności w sytuacji, kiedy subwencja oświatowa kierowana do miasta przez państwo nie rośnie proporcjonalnie do kosztów funkcjonowania edukacji w mieście. Przez 10 lat Urząd Miasta nie zamknął żadnej szkoły, bo oświata zawsze była w Chorzowie jednym z najważniejszych elementów życia miasta. W związku z rosnącymi kosztami edukacji Miasto musi przygotować się jednak na różne scenariusze - czytamy w oświadczeniu.

Według informacji podanych w oświadczeniu miasta jej działanie w minionym roku kosztowało ponad 2,3 mln zł, a subwencją na tę szkołę wyniosła tylko ponad 1,3 mln zł. 

- Działanie SP nr 39 w 2020 roku kosztowało 2 mln 321 tysięcy złotych, podczas gdy subwencja na SP nr 39 w 2020 roku wyniosła 1 mln 350 tysięcy złotych. Koszt rocznego kształcenia ucznia to 12 tysięcy złotych, kiedy subwencja wynosi zaledwie 6 tysięcy. Szkoła jest zaledwie 8 oddziałowa i już nieprowadzone są w niej klasy 5. i 8. W poprzednich latach udało się otworzyć zaledwie po 1 oddziale w klasach od 1 do 4. Należy też spojrzeć na sytuację demograficzną, która pomimo usilnych starań i nakładów, nie jest optymistyczna - czytamy w oświadczeniu.

Czy szkoła zostanie zlikwidowana? Tego dowiemy się już wkrótce. Obecnie rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 39 proszą o podpisywanie petycji przeciwko likwidacji szkoły. 

- Rada Rodziców SP 39 zwraca się z prośbą o poparcie petycji będącej sprzeciwem wobec planów Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali w sprawie likwidacji szkoły. Nie pozwólmy odebrać sobie historii, bezpieczeństwa naszych dzieci i należytego ich rozwoju! Miejmy realny wpływ na nasze miasto! - czytamy na stronie petycji. 

Komentarze (3)    dodaj »

  • Wanda

    Decyzja o likwidacji szkoły jest nie do uniknięcia. Tak się dzieje - rachunek ekonomiczny jasno to pokazuje. Zawsze protestują rodzice i dziatwa. Mamy stan niżu demograficznego. Aktualne wydarzenia w sprawie aborcji i wirusowa epidemia spowodują wyludnianie się kraju nad Wisłą.

  • jjjj

    Nie ma sensu utrzymywanie szkoły gdzie jest w sumie 8 klas. To będzie szkoła z wiecznymi problemami finansowymi, ciągłym brakiem pieniędzy na wszystko itp. Ktoś jednak musi za to zapłacić. Małe szkoły to luksus - prywatne czekają na tych co chcą płacić.

  • ZB

    Kto to liczył - dyrektorka wydziału edukacji czy skarbniczka ? Zresztą nieważne, efekt ten sam !!!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.