Wiadomości z Chorzowa

Tłumy gości chciały zobaczyć zwierzaki z chorzowskiego zoo. Hitem w tym roku są pingwiny

  • Dodano: 2020-09-21 12:00, aktualizacja: 2020-09-21 16:18

W ostatni weekend w województwie śląskim dopisała pogoda. Ciepłe promienie słońca zachęciły mieszkańców naszej aglomeracji do odwiedzenia Parku Śląskiego. Tłumy gości chciały zobaczyć zwierzaki z chorzowskiego zoo. Hitem w tym roku jest sympatyczne stado pingwinów, które można oglądać wśród skałek, a także pod wodą.

W niedzielę 20 września do kas śląskiego zoo ustawiła się kolejka gości. Najwięcej było rodzin z dziećmi. Każdy chciał zobaczyć wyjątkowych mieszkańców ogrodu, czyli stado pingwinów peruwiańskich. 

Pingwiny wróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po 43 latach nieobecności

- Pogoda dzisiaj dopisała, więc postanowiliśmy się wybrać całą rodziną właśnie do ZOO. Ja ostatni raz byłam tu kilkanaście lat temu, jeszcze z rodzicami. Dzisiaj sama chciałam swoim pociechom pokazać to wyjątkowe miejsce. Dodatkowym impulsem, który skłonił nas do odwiedzenia chorzowskiego ZOO, były właśnie pingwiny. Dzieciom bardzo się podobało - mówiła pani Katarzyna z Katowic.

Goście ZOO mogą obserwować pingwiny pośród skał i zakamarków oraz pod wodą. Wystarczy zejść po schodach w miejsce, gdzie przez szybę można oglądać pływające w basenie ptaki. W śląskim zoo mieszka 17 pingwinów.

Na 50 hektarach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mieszka prawie 3 tys. zwierząt

W chorzowskim ZOO czeka jednak dużo więcej atrakcji. Śląski Ogród Zoologicznym jest trzecim pod względem wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce. Na 50 hektarach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego mieszka prawie 3 tys. zwierząt, należących do 310 gatunków. Wśród prezentowanych zwierząt znajdują się gatunki zagrożone wyginięciem oraz takie, których w naturalnym środowisku już nie zobaczymy, m.in. oryksy szablorogie czy też jelenie milu.

- Jednym z zadań dzisiejszych ogrodów zoologicznych jest ochrona i hodowla gatunków, które w przyszłości prawdopodobnie będzie można oglądać już tylko w tego typu placówkach. Jesteśmy świadomi ciążącej na nas odpowiedzialności i nie pozostajemy obojętni - od wielu lat uczestniczymy m.in. w Europejskim Programie Hodowlanym (EEP), którym objęte są 34 z prezentowanych gatunków. Należą do nich między innymi nosorożce białe, bieliki, gepardy czy też żyrafy siatkowane i słonie indyjskie. Dla 18 gatunków prowadzone są również Europejskie Księgi Rodowodowe (ESB) a prawie 100 gatunków objętych jest Konwencją o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Zagrożonymi Wyginięciem (CITES) - czytamy na stronie ZOO.

Niegasnącym zainteresowaniem najmłodszych gości ogrodu zoologicznego cieszą się wybiegi flamingów, żyraf, słoni i niedźwiedzi. Sporo osób chciało także zobaczyć pumę Nubię, o której w ostatnim czasie było dosyć głośno. Puma trafiła do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie w lipcu br. Decyzję w sprawie zwierzęcia podjął Sąd Rejonowy w Zawierciu. Zwierzę po 6 latach zostało odebrane właścicielowi ze względu na zaniedbywanie i wykorzystywanie do zarabiania pieniędzy.

Epidemia koronawirusa a wizyta w śląskim zoo

Z powodu epidemii koronawirusa w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym obowiązuje limit gości, którzy mogą jednocześnie wejść na teren ogrodu w Chorzowie. Wejście do zoo jest możliwe jedynie przez bramę główną. Brama i kasa przy ul. Złotej jest nieczynna. Aktualnie obowiązuje limit 12 000 osób jednorazowo przebywających na terenie zoo.

Zwiedzać można cały teren zoo, jednak nie ma jeszcze możliwości wejścia do wnętrz pawilonów. Wyłączone z użytku są ponadto wszystkie place zabaw i figury zwierząt (kangur, dinozaur itp.). Punkty gastronomiczne działają zgodnie z obowiązującymi je obostrzeniami.

Bilety i cennik

Bilety można kupić w kasie zoo - sugerowana jest płatność bezgotówkową oraz online na stronie - TUTAJ

Cennik w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym (1 kwietnia - 31 października):

  • bilet normalny - 20 zł
  • bilet ulgowy - 10 zł
  • bilet rodzinny - 50 zł
  • karnet roczny - 100 zł

Bilety wstępu (z wyłączeniem karnetów rocznych) upoważniają do jednokrotnego wejścia na teren Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Przejście całego udostępnionego do zwiedzania obszaru zajmuje 2-3 godziny. Do końca września ZOO w Chorzowie czynne jest od godziny 9 do 19.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Tłumy gości chciały zobaczyć zwierzaki z chorzowskiego zoo. Hitem w tym roku są pingwiny

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również