Wiadomości z Chorzowa

Tylko 40% bonifikaty na wykup mieszkania komunalnego w Chorzowie

 • Dodano: 2020-02-04 12:45

Rada Miasta Chorzów wprowadziła nowe zasady udzielania bonifikat przy sprzedaży mieszkań komunalnych. W tym roku najemcy mogą liczyć tylko na 40% ulgi, choć jeszcze w ubiegłym roku taka bonifikata wynosiła 50%.

Zgodnie z przyjętą uchwałą prezydent miasta może samodzielnie udzielać bonifikat w wysokości 40% od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców. Taka ulga dotyczy tylko mieszkań usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. 

Kto może liczyć na bonifikatę przy wykupie mieszkania komunalnego? 

Bonifikatę przy wykupie mieszkania komunalnego można uzyskać po spełnieniu łącznie następujących warunków:

 1. złożenie wniosku o nabycie lokalu mieszkalnego w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały do dnia 31.12.2020 r., 
 2. brak wobec Miasta Chorzów zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu, 
 3. jednorazowej zapłacie ceny za lokal mieszkalny, 
 4. nabywca lokalu mieszkalnego nie posiada innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na terenie Miasta Chorzów. 

Do 2008 r. można było wykupić mieszkanie komunalne za 20% wartości

Przypomnijmy, że w latach 1999 – 2008 w Chorzowie obowiązywał program, zgodnie z którym przy wykupie mieszkania komunalnego można było liczyć nawet na 80% bonifikaty. Do ulg przy sprzedaży mieszkań komunalnych powrócono w naszym mieście dopiero po sześciu latach, w 2014 r. Wprowadzono wtedy bonifikatę w wysokości 30%. W ubiegłym roku, na wniosek prezydenta miasta, taka ulga została podniesiona do 50%, a w tym roku znów obniżona – tym razem do 40%.

Zobacz także

Komentarze (23)    dodaj komentarz »

 • polacz

  dostalem pismo ze zachecaja do wykupu za 40% a jak nie to zaproponuja inne mieszkanie. tez tak wam napusali

 • Marcin Sroka

  Biorąc pod uwagę że na Szarlocińcu nigdy nie można było wykupić mieszkań, przez co nie ma możliwości samozałożenia wspólnoty uchwała nie traktuje równo mieszkańców.

 • Łukasz

  Chorzów za czasòw pana Kotali upada pod każdym względem.Kina - brakStadionu - brakKlubòw dla młodzieży - brakMieszkania droższe, podatki od nieruchomości.. Droższe, ważne że rynek wyremontowany (z środków UE) dobry prezydent

 • lokator

  Ciekawe, że kiedyś było 80 procent, a teraz tylko 40.

 • adam

  szukaja glupkow

 • ???

  Kiedyś spółdzielcze za złotówkę były i co?

 • Zbszek.H

  Słuchajcie ludzie zgodnie z ustawą mogą podnieść raz w roku o 2%i nic poza. JAK DAJECIE SIE TO MACIE MI SIE STANDARD NIE ZMIENIL WIEC POSLALEM JUZ PISMO DO WARSZAWY NIECH SIE KUTA.... ZAJMĄ.

 • R.P. Wero

  Boże człowieku!! Nie wprowadzaj ludzi w błąd!! Nie masz bladego pojęcia o prawie i opowiadasz bajeczki na dobranoc. Miasto może w ogóle nie uwzględniać bonifikaty przy wykupie lokali. Nie rób z siebie pajaca.

 • Zbysio

  R.P. Wero. Jak czytac nie potrafisz to tracisz na tym i placisz Cep.... na KOTALE MICHALIKA I INNYCH CO POJECIA NIE MAJA. A jak widać po twoim nagłówku RP to jesteś sprzedajny to opuść te forum i zostaw normalnych ludzi

 • Violetta von Hayek

  Czego Zbysio nie rozumiesz?? Prawa w podstawówce którą ukończyłeś nie uczyli!! Po pierwsze R.P. Wero ma rację. Po drugie poziom twojej wypowiedzi jest na poziomie rynsztoku a po trzecie R.P. Wero jest od Radca Prawny Wero. Niestety to nie twój poziom.

 • Mimi

  I od maja podwyżka czynszu! Ja już dostałem info. U mnie 70 gr za metr więcej niż było! Szkoda że nikt nie napisze z jakiej to okazji. A ci co wykupili za 20 tyś super mieszkania śmieją się z biedaka!

 • Maris

  Ci co wykupili to tetaz w funduszu remontowym płaca ciężkie pieniądze za remonty tych blokow bo pgm nic nie robił od wielu lat a teraz wszystko sie sypie i to my ponosimy koszty

 • Misiek

  Fakt, dziadek wykupił za 20 proc., a fundusz remontowy to teraz 200 zl miesięcznie + czynsz około 700 zł.

 • Misiek

  W moim domie wszyscy wykupili mieszkania za 20 % wartości i mogli płacić w ratach, oprócz mnie bo w czasie tej zniżki jeszcze tu nie mieszkałem (w Chorzowie tak, od urodzenia, a nawet przed). Teraz całość 60% trzeba zapłacić na raz. To jest dyskryminacja! Bardzo nieładnie

 • Maris

  No skoro nie mieszkałes to za co ta obnizka?

 • Tadek

  Przecież można kupić sobie mieszkanie na wolnym rynku. W czym problem? Tam obniżki sięgają nawet miliona procent.

 • Roman

  Żenada

 • Roman

  W kampanii wyborczej Prezydent Kotala zapewniał że nowe zasady wykupu mieszkań będą uwzglednialy okres zamieszkiwania w lokalu komunalnym. Niestety po objęciu urzędu zapomniano o tym wprowadzając gilotyne 50% dla wszystkich. Dziś już tylko 40%. Tak czy inaczej mamy w naszym miescie gorszy sort mieszkańców którym obniżka 80% z takich czy innych powodów uciekła przed nosem i za to karze się ich de facto większą cena wykupu mieszkań. Inne miasta naszego regionu nie zlikwidowały kwoty zniżek. Niestety jako anty PiS stwierdzam że Prezydent nie sprostał temu zagadnieniu.

 • Marek Ormańczyk

  Pozwalam sobie panie AntyPiS-ie zauważyć, że pan Kotala był od 2002 roku członkiem Platformy Obywatelskiej, z czasem jej chorzowskim przewodniczącym ...

 • Roman

  No to jeszcze raz. Jako anty PiS głosowanie na p.Kotalę było jedynym rozwiązaniem. To kim i kiedy był nie ma dla mnie znaczenia. Dlatego napisałem o anty PiS w swoim poście. Nsjwazjejszrcjest tak że w tej dziedzinie p.Kotala zawiódł . Proponuję dyskusję na temat wykupu mieszkań A nie opowiadania biografi.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.