Rusza pierwszy etap prac związanych z gruntowną modernizacją Hali Wystaw „Kapelusz” w Parku Śląskim. W środę zarząd Parku podpisał umowę z firmą Lodrom z Krakowa, która ma wykonać projekt architektoniczno-budowlany planowanej inwestycji. Będzie on podstawą do przeprowadzenia generalnego remontu i przebudowy tego kultowego obiektu.
- Hala Wystaw „Kapelusz” to najbardziej rozpoznawalny obiekt na terenie Parku Śląskiego, jeden z bardziej awangardowych obiektów na terenie naszego województwa. Dzisiejsze podpisanie umowy jest początkiem prac związanych z modernizacją tej wyjątkowej hali. – mówi Agnieszka Bożek, Prezes Parku Śląskiego. – Z niecierpliwością czekam, aż Hala Wystaw "Kapelusz" odzyska swój dawny blask i ponownie będzie tętnić życiem – dodaje.
"Kapelusz" jak nowy!
Zadanie firmy Lodrom jest wieloetapowe. Powstanie koncepcja urbanistyczno-architektoniczna modernizacji hali wraz z jej otoczeniem. To Lodrom będzie odpowiedzialny za uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń budowlanych. Architekci będą na bieżąco współpracować z Zarządem Parku Śląskiego, wypracowując wspólną koncepcję.
Co istotne, Hala Wystaw „Kapelusz” jest wpisana do rejestru zabytków, w związku z tym projektanci muszą być w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków. Koncepcja architektoniczna, która będzie ich dziełem, powstanie z poszanowaniem praw autorskich architekta Jerzego Gottfrieda, jednego z najwybitniejszych architektów doby modernizmu w Polsce, który stworzył projekt budowy hali (powstała ona w 1968 roku).
Kultowy obiekt w nowej odsłonie
Docelowo obiekt ma zostać unowocześniony o innowacyjne systemy grzewcze, chłodzące i służące odzyskiwaniu ciepła. Zmieni się również układ komunikacyjny w obrębie hali, tak aby dostęp do obiektu był jeszcze dogodniejszy.
Przypomnijmy, że Hala Wystaw „Kapelusz” została wyłączona z użytkowania w 2014 r. po tym, gdy wykonano ekspertyzę budowlaną. Okazało się, że w stalowej konstrukcji występuje wiele mikrouszkodzeń. Zapadła decyzja, że hala musi pozostać w tym miejscu i należy ją ratować. Pozyskano środki na ten cel. Pochodzą one m.in. z flagowego programu unijnego pod nazwą Jessica.