Wiadomości z Chorzowa

Uniwersytet Śląski uruchomił w Chorzowie Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab

  • Dodano: 2023-03-07 07:15, aktualizacja: 2023-03-07 07:33

W otwarciu Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek i prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Projekt otrzymał wsparcie ze środków unijnych w wysokości 26,5 mln zł.

Do zadań nowo utworzonego centrum należą konsolidacja i rozwój prowadzonych w regionie badań m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji i innych dziedzinach.

W nowym budynku laboratoryjnym znajdują się: transmisyjny mikroskop elektronowy przystosowany do badań w warunkach kriogenicznych, skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z ksenonowym działem jonowym, skaningowy mikroskop elektronowy z detektorami EDX, WDX i spektrometrem Ramana, mikroskop konfokalny z białym laserem oraz mikrotomograf rentgenowski. Działania inwestycyjne zakończono w 2022 roku uruchamiając najnowocześniejsze na Śląsku centrum mikroskopii specjalizujące się w korelacyjnych badaniach materii, szczególnie materii miękkiej.

Porozumienie ponad 100 specjalistów z różnych obszarów mikroskopii pozwala realizować usługi badawcze, rozwojowe i edukacyjne, doradztwo naukowo-techniczne, szkolenia, warsztaty i seminaria oraz usługi eksperckie.

Nowe Centrum Badawcze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wybudowano i wyposażono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Wartość projektu to 31,5 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również