Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie powstaną ptasie familoki! - #BO2020

  • Dodano: 2020-11-20 10:15

Komary powinny zacząć się obawiać! W Chorzowie powstanie co najmniej kilkadziesiąt budek dla jerzyków. Projekt "Ptasich Familoków" zdobył serca chorzowian i zdeklasował liczbą punktów pozostałe projekty startujące w Budżecie Obywatelskim 2020. Właśnie ogłoszono wyniki tegorocznej edycji.

Jerzyki znane są z wielkiego apetytu na komary. To właśnie ta zaleta, ale też troska o środowisko, skłoniła pana Damiana Balcera do zgłoszenia projektu.

- Komarów jest dużo, a ptaków w naszych miastach mało. Teraz jest okazja żeby to zmienić - zauważa wnioskodawca Damian Balcer - Jestem bardzo miło zaskoczony tak dużym zainteresowaniem. Pragnę podziękować wszystkim głosującym na "Ptasie Familoki" i wszystkim, którzy mnie wspierali.

Warto nadmienić, że program budowy domków dla jerzyków startował w kategorii projektów zielonych. Taka kategoria w budżecie obywatelskim Chorzowa pojawiła się po raz pierwszy! Jak co roku chorzowianie mogli głosować też na projekty inwestycyjne. Do realizacji w 2021 roku trafią między innymi: wyposażenie wybiegu dla psów, budowa placu zabaw, ścieżek w chorzowskiej części Żabich Dołów czy oświetlenie ścieżki Amelung - Skałka.

Chorzowski budżet obywatelski to również projekty społeczne. W projektach dużych zwyciężyła propozycja "Sportowy Chorzów" - cykl zajęć z piłki nożnej i brazylijskiego jiu-jitsu prowadzone w dzielnicach oraz "Śladem dwóch hut - hutniczy szlak spacerowy". 

- Obecność hutniczego dziedzictwa niematerialnego w przestrzeni miejskiej jest nadzieją na udany transfer wiedzy i pamięci. Nie możemy się już doczekać emocjonalnego spaceru śladami pracowników hut Kościuszko i Batory - napisali pracownicy Muzeum Hutnictwa w odniesieniu do zwycięstwa projektu autorstwa Ryszarda Jańczaka.

Osobno klasyfikowano mniejsze projekty społeczne. Tutaj zrealizowane zostaną chociażby: kino plenerowe, ogród społeczny, festyny czy programy aktywizacyjne dla najmłodszych.

Pełna lista projektów znajduje się tutaj: https://bo.chorzow.eu/

Zobacz także

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • To

    U nos momy już miejsce do ptokow. Same sie wydziobały styropian pod dachym przy balkonie a my za te dziury płacymy 10 % wiency komornego!

  • ptaszyna

    Brawo cieszyc,podziwiac,gratulowac,rozpowszechniac,bo to jest przpiękna inicjatywa,dla ludzi i przyrody,czyli wraca powoli dobroale wraca,ino tak dalej.

  • Yo

    Do ptoków jest a na [...]z na amie ni ma.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.