Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie powstanie Hutnicze Centrum Dowodzenia? Na pomysł można zagłosować w BO

  • Dodano: 2022-09-21 09:15

Do końca głosowania w Budżecie Obywatelskim Chorzowa 2023 zostały jeszcze cztery dni. Wśród pomysłów, których realizację mogą poprzeć mieszkańcy znalazł się nowatorski projekt powiązany z Muzeum Hutnictwa.

Mowa o Hutniczym Centrum Dowodzenia, które ma szanse stać się ogólnodostępną przestrzeń nauki i zabawy dla chorzowian, szczególnie wartościową dla dzieciaków marzących o karierze naukowca czy wynalazcy.

Hutnicze Centrum Dowodzenia to interaktywna rodzinna przestrzeń edukacyjna, w której świat czynić będziemy bardziej przyjaznym nam oraz środowisku poprzez stosowanie i popularyzację nauki. To strefa doświadczania, rozumienia otoczenia oraz roli jaką odgrywa w nim stal – tworzywo jutra. Pozostaje ona bowiem niezbędna do opracowywania najnowocześniejszych technologii – od mikroelementów rozruszników serca, aż po satelity eksplorujące przestrzeń kosmiczną. W obliczu zmian klimatycznych i eko-odpowiedzialności przestrzeń wskazywać ma kierunki rozwoju hutnictwa, analizując jednocześnie jego rolę w zrównoważonym rozwoju – przekonuje pomysłodawca Andrzej Muszyński, długoletni pracownik i kontroler w Hucie Kościuszko, który dziś działa jako przewodnik w Muzeum Hutnictwa.

Hutnicze Centrum Dowodzenia w głosowaniu BO 2023

Hutnicze Centrum Dowodzenia ma być miejscem szczególnie ważnym dla kształtowania przyszłych wynalazców, którzy testować i eksplorować mają nowe, nieznane. Znajdą się w nim stanowiska z autonomicznymi goglami VR, umożliwiającymi wejście do działającej huty, elementy przestrzenne służące edukacji (instalacja tłumacząca powstawanie stali w której dzieci wcielają się w rolę wyrobu hutniczego), a także łamigłówki logiczne, stanowiska multimedialne i modele tłumaczące zasady fizyki oraz chemii.

Młodzi wynalazcy będą mogli korzystać ze stanowisk konstrukcyjnych i projektowych, powstanie również przestrzeń do działań warsztatowych (stanowiska typu mobilna majsterkownia), kreatywne zestawy narzędziowe do realizacji doświadczeń, przeprowadzania zajęć i zabaw.

Wszystko to by w atrakcyjny sposób łączyć naukę i zabawę. Interaktywne elementy wymagać mają zaangażowania manualnego, ruchowego, zmysłowego, a - przede wszystkim - intelektualnego. Przestrzeń przeznaczona ma być do użytku indywidualnego oraz grupowego niezależnie od kategorii wiekowej – wyjaśniają pomysłodawcy.

Hutnicze Centrum Dowodzenia znalazło się w gronie projektów inwestycyjnych, a prognozowany koszt realizacji przedsięwzięcia to 370 tysięcy złotych. Na nowatorski pomysł wspierany przez Muzeum Hutnictwa można głosować w dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa do niedzieli 25 września do północy. O tym, czy projekt zyskał uznanie chorzowian i zostanie skierowany do rywalizacji dowiemy się 28 września – wówczas UM Chorzów ogłosi wyniki głosowania w BO.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również