Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie powstanie sklep socjalny? Miejski radny podjął dyskusję z władzami miasta

 • Dodano: 2021-06-22 19:30

Inicjatywa dla potrzebujących chorzowian dojdzie do skutku? Chorzowski radny pyta o możliwość uruchomienia przez miasto sklepu socjalnego.

Pod koniec ubiegłego roku gruchnęła wieść o tym, że miasto Katowice w porozumieniu z Fundacją Wolne Miejsce uruchomi pierwszy w Polsce sklep socjalny „Spichlerz”. Inicjatywa na rzecz potrzebujących katowiczan powstała na ulicy Tysiąclecia 82. Już wkrótce kolejny taki sklep zostanie uruchomiony w Dąbrowie Górniczej. Będzie to drugi punkt na mapie województwa śląskiego.

Bartłomiej Czaja, chorzowski radny przekonuje, że Chorzów powinien być trzecim miastem regionu, w którym pojawi się sklep socjalny.

W Chorzowie powstanie sklep socjalny? Idąc wzorem Katowic miejski radny poddał pomysł pod dyskusję władzom miasta

Nagła utrata pracy, obniżka  wynagrodzenia, czy niewystarczająca emerytura to problemy, z którymi zmaga się wielu najbiedniejszych mieszkańców Chorzowa. Ich sytuację dodatkowo pogarszają stale rosnące ceny produktów podstawowych, które są niezbędne do zaspokojenia fundamentalnych potrzeb życiowych – wyjaśnia w interpelacji Bartłomiej Czaja.

Częściowym rozwiązaniem problemów osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej jest powstanie w Chorzowie sklepu socjalnego.

Warto zauważyć, że w ofercie sklepów socjalnych można znaleźć pełnowartościowe produkty spożywcze, artykuły kosmetyczne i chemia domowa. Różnica między klasycznym marketem jest taka, że towary można kupić znacznie taniej, zasadniczo dużo poniżej wartości rynkowej.

W przypadku katowickiego „Spichlerza” korzystać z oferty sklepu mogą osoby, które posiadają zaświadczenie upoważniające do zakupów. Kto może je otrzymać? Mieszkańcy, którzy spełniają kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej.

Ustalono, że ceny towarów, które można znaleźć na półkach nie przekraczają maksymalnie połowy ich wartości rynkowej, dzięki czemu osoby zmagające się z problemami finansowymi mają szansę zaopatrzyć się w niezbędne produkty znacznie taniej, co ma niebagatelne znaczenie dla ich domowego budżetu.

Fundacja Wolne Miejsce chce rozszerzyć inicjatywę na całą Polskę, tworząc sieć sklepów socjalnych we współpracy z samorządami. Katowicki „Spichlerz” miałby być wzorem funkcjonowania kolejnych sklepów socjalnych.

Powstanie sklepu socjalnego w Chorzowie znacząco wpłynęłoby na podniesienie poziomu życia mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz poprawiłoby sytuację osób dotkniętych wykluczeniem społecznym – tłumaczy Bartłomiej Czaja.

Miasto odpowiada na pomysł uruchomienia sklepu socjalnego. Jest zielone światło dla tej idei

Wiesław Ciężkowski, wiceprezydent Chorzowa przekazał, że w tej chwili możliwości miasta w tym zakresie są rozpatrywane pod kątem praktycznym, jak i prawnym.

Miasto uznaje inicjatywę za dobrą i zasadną i podjęło szereg czynności zmierzających do podjęcia współpracy z Fundacją Wolne Miejsce. W Urzędzie Miasta zorganizowano spotkanie z przedstawicielami fundacji w celu omówienia formy współpracy oraz zasad funkcjonowania sklepu” – wyjaśnia zastępca prezydenta Chorzowa.

Okazuje się, że Fundacja Wolne Miejsce we wrześniu ubiegłego roku złożyła ofertę utworzenia sklepu socjalnego w Chorzowie w Wydziale Zasobów Komunalnych. Przedstawione zostały dwie propozycje lokali użytkowych na ten cel, ale nie spełniły one oczekiwań wnioskodawcy. Fundacja otrzymała listę innych wolnych lokali użytkowych, która jest aktualizowana na bieżąco.

Miasto przewiduje utworzenie sklepu społecznego na swoim terenie, w ramach pojawienia się stosownych możliwości prawnych, finansowych i lokalowych – mówi Wiesław Ciężkowski. 

Komentarze (11)    dodaj »

 • Mieszkaniec

  Jedyna rzecz co się udała kotali w Chorzowie to zrobienie z tego miasta jednej wielkiej patoli nie jest z pisu a zrobił z tego miasta to samo co pisiory z tego kraju

 • Lidia

  Większość tych których nazywacie patolami to niestety "samotne" matki ,którym też niewiadomo dlaczego zawsze się należy więcej. Tak przynajmniej widzę na tauzenie. Dzieciaki latają gdzie chcą a mamuśki głównie przeklinają i złorzeczą na wszystko i wszystkich. Tak jakby odpowiedzialni za to byli wszyscy tylko nie ona i tatuś. Okropne kobiety ,uszy więdną gdy tam przechodzę i żal mi tych dzieci ,bo nauczone będą tylko brać .... Pełne rodziny też nie mają łatwo a z opieki rzadko korzystają , chociaż znam rodziny które mają mniej niż ci co w tym sklepie kupują . Według mnie powinno się pomagać głównie tym którzy się starają sami przetrwać w tym kraju. Ale takimi nikt się nie przejmuje,bo jakoś sobie radzą, tylko dlaczego inni nie mogą i nie muszą sobie radzić,to już nie pojmuję

 • Tak jest

  Niestety Masz rację w każdym calu. Znam "zawodowców" którzy żyją na koszt Państwa 20 lat. Zasiłek dla bezrobotnych jest na pół roku lub na rok i tak powinno być z opieką socjalną ( wiadomo nie w każdym przypadku). Zdrowych leni gonić do roboty! Nie chcesz pracować to głoduj (o piciu alkoholu nie wspominając).

 • Bezrobotny pajac

  Żadnego socjalu, do roboty żulstwo zagonić

 • Ulla

  Mam 44lat pracy a emerytura 1500zl na rękę i trzeba wyrzyć i ... powiadasz że tacy ludzie to ..medy..???? Mało wiesz o człowieku a go obrażasz.Przykre (

 • Mieszkanka

  Kto zapłaci za pełnowartościowe produkty oferowane tanio do sprzedaży? A dlaczego osoby o niskiej dochodowości nie podejmują pracy? Na piwo i alkohole od rana do nocy pieniądze mają.Pomoc Społeczna - pochodzi ze społecznych dochodów, czyli zarobionych przez osoby pracujące. Jeden pracuje, drugi się wałkoni. Gzie tu społeczna równość?

 • Delta

  Jak PiS będzie rządzić jeszcze 3 lata, to wszyscy będziemy tam chodzić. Poza tym, patola będzie tam kupować i sprzedawać na wolnym rynku za więcej. Znowu wszystkie monopolowe zarobią.

 • Potwór

  Bardzo dobry pomysł niech ci co mniej zarabiają też mają coś z życia.Ludzi nie należy sądzić że będą kombinować,trzeba im zaufać wtedy patologia zacznie maleć.

 • auxx

  Za chwilę cały kraj będzie socjalny, znowu pracujący zapłacą w podatkach..kołchoz

 • Adam

  Czyli jestem za. Przykład: kupię za kwotę 3000 zl , a sprzedam za 3600 z. Będzie na picie wódy , którą następnie kupię za zarobione 600 zł .

 • HORVAT

  OCZUWIŚCIE POD JEDNYM WARUNKIEM ŻĘ KORZYSTAJĄCY BĘDĄ BADANI PRZED WEJŚCIEM ALKOTESTEM .KONIEC PATOLI W CHORZOWIE DO ROBOTY DARMOZJADY

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również