Wiadomości z Chorzowa

W jakim stanie jest chorzowska estakada sześć lat po remoncie?

  • Dodano: 2019-08-31 07:00, aktualizacja: 2019-09-01 22:56

Sześć lat temu zakończył się remont estakady w Chorzowie. To były pierwsze tak poważne prace od jej postawienia w 1978 roku. Dziś – jak zapewniają urzędnicy – jest w dobrym stanie.

Chorzowska estakada jest w dobrym stanie

Estakada, która przebiega nad rynkiem w Chorzowie, to część Drogi Krajowej nr 79, jednej z najważniejszych dróg w aglomeracji. Pierwszy poważny remont przeszła dopiero 35 lat od wybudowania. Przebudowa estakady trwała 18 miesięcy i kosztowała blisko 40 mln złotych. Została ona ponownie otwarta w lipcu 2013 roku. Miejski radny Wojciech Ahnert dopytywał w jakim stanie jest dziś. Urzędnicy odpowiadają, że w stanie dobrym, bez ograniczeń w eksploatacji.

- W lipcu 2018 roku upłynął okres gwarancyjny, który zobowiązywał wykonawcę do naprawy usterek jakie wystąpiły podczas eksploatacji obiektu. Obecnie estakada, jako obiekt inżynierski, będzie podlegała kontroli okresowej przeprowadzanej raz do roku oraz co 5 lat, a polegającej m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania, w tym stanu elementów nośnych obiektu budowlanego. W kontrola pięcioletnich będą określone tzw. warunki bezpiecznej eksploatacji obiektu przez kolejnych 5 lat jego użytkowania – wyjaśnia Mariola Roleder, zastępca prezydenta Chorzowa.

Problemy są jedynie z windą przy estakadzie

Problem jest jedynie z windą dla niepełnosprawnych przy estakadzie, która już wiele razy była nieczynna - często z winy samych mieszkańców miasta.

- W okresie eksploatacji platformy, tj. od 2013 roku, doszło już do 18 przypadków uszkodzeń spowodowanych jedynie dewastacjami tego urządzenia – informuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Jak zapewnia wiceprezydent Michalik Miejski Zarząd Ulic i Mostów niezwłocznie reaguje na każdą, nawet telefoniczną, informację o niesprawnej windzie. Jej bieżące naprawy realizuje firma pracująca na zlecenie MZUiM.
 

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.