Wiadomości z Chorzowa

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła mieszkanka Chorzowa

 • Dodano: 2022-04-19 15:00

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła mieszkanka Chorzowa. To już szesnasta śmiertelna ofiara serii zatruć alkoholem metylowym w ostatnim czasie. 

16 ofiara produktu, skażonego metanolem

W środę, 13 kwietnia, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu, zmarła 33-letnia mieszkanka Chorzowa. To 16 ofiara śmiertelna serii zatruć alkoholem metylowym w województwie śląskim. Jak przekazał rzecznik sosnowieckiej lecznicy Tomasz Świerkot, 33-latka była hospitalizowana od 6 kwietnia. 

- Tolerancja metanolu jest inna u każdej osoby. Ta pacjentka miała stężenie 1,3 promila, podczas gdy średnie śmiertelne stężenie wynosi 1,5 promila. Dlatego nie można mówić ogólnie, kiedy dawka będzie śmiertelna - powiedział Świerkot dla TVN24.

W sosnowieckim szpitalu jest leczona jeszcze jedna osoba po zatruciu alkoholem metylowym. Kolejna przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. 

Od 24 marca zarejestrowano 26 zgonów z powodu zatrucia metanolem

16 osób zmarło w Śląskiem, 10 w Łódzkiem. Jednak, jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ofiar może być więcej. Nie wszyscy, którzy w ostatnich dniach padli ofiarą skażonego denaturatu, byli hospitalizowani. Ciała znajdowano w mieszkaniach i nie ma pewności, czy każdy, kto zmarł po wypiciu denaturatu, został przebadany.

Śledztwa w tej sprawie prowadzi kilka prokuratur. Służby sanitarne badają próbki denaturatu. Dotychczas ustalono jednego producenta - firmę z woj. małopolskiego. Zawartość metanolu w produkowanym przez nią denaturacie przekracza 70%. Produkt wycofano z obrotu.

Denaturat nie jest przeznaczony do picia

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające.

Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie.

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła mieszkanka Chorzowa

Komentarze (5)    dodaj »

 • Peter Goerlich

  Więcej kontroli gdzie można zdobyc tani Alkohol,np targowiska.......

 • Kondzio

  Mysle ze nikt ze 'spożywajacych' denaturat nawet nigdy nie przeczyta tego tego absurdalnego ostrzeżenia!

 • Jo

  Może przez chleb nie przeloła

 • K.E.N.

  Ludzi ostrzegać przed denaturatem? Paranoja! Tak jakby kiedykolwiek ktoś normalny spożywał denaturat. Za grosz mi nie żal degeneratów.

 • Jo

  Na zdrowie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również