Wiadomości z Chorzowa

We wtorek częściowe zaćmienie Słońca. Planetarium Śląskie organizuje wspólną obserwację

  • Dodano: 2022-10-24 11:45

25 października szykuje się wielka gratka dla wszystkich pasjonatów astronomii. Przy sprzyjającej aurze będzie można zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Na wspólną obserwację zaprasza Planetarium – Śląski Park Nauki.

Trzymamy kciuki za dobrą pogodę, gdyż we wtorek 25 października będzie miało miejsce fascynujące zjawisko astronomiczne. Mowa o częściowym zaćmieniu Słońca, które eksperci oceniają na „najgłębsze” w ciągu ostatnich 7 lat. 

Do tego zjawiska dochodzi tylko podczas nowiu, a więc wtedy, gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. Oczywiście nie podczas każdego nowiu mamy zaćmienie Słońca. Aby doszło do tego ciekawego zjawiska orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. 25 października 2022 zjawisko zaćmienia będzie widoczne na półkuli północnej w większości Europy, poza Portugalią, a także w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w zachodniej połowie Azji – wyjaśnia znany śląski meteorolog Damian Dąbrowski, dodając, że w Polsce skala tego zjawiska będzie zróżnicowana i Księżyc przysłoni tarczę słoneczną w większym stopniu na północnym wschodzie kraju niż będzie to widoczne na południu.

Pracownicy Planetarium Śląskiego Parku Nauki informują, że zjawisko na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rozpocznie się o 11.14, zaś zakończy się o 13.31. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 12.22, wtedy Księżyc zasłoni prawie połowę średnicy tarczy Słonecznej, co przełoży się na 36 proc. powierzchni naszej najbliższej gwiazdy.

Słońce podczas fazy maksymalnej będzie blisko południa na wysokości 27,5 stopnia. Dokładne godziny oraz wielkość zaćmienia zależą od miejsca obserwacji – informuje Planetarium Śląskie.

Obserwacja zaćmienia Słońca w Planetarium Śląskim już we wtorek

Warto pamiętać o tym, że każda obserwacja Słońca może wiązać się z niebezpieczeństwem uszkodzenia a nawet utraty wzroku. Nie wolno używać w tym celu lornetek i teleskopów, które nie są przystosowane do oglądania Słońca.

Należy wykonywać je poprzez specjalne dedykowane do tego filtry, lub metodą projekcji na ekran. Nigdy nie należy przykładać oka do okularu teleskopu, lornetki czy aparatu fotograficznego skierowanego na słońce, niewyposażonego w filtr. Nie sprawdzają się również okopcone kawałki szkła – przypominają eksperci Planetarium Śląskiego.

Choć częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować niemal w „domowych warunkach” to Planetarium Śląski Park Nauki postanowił dołączyć do licznych obserwatoriów astronomicznych w Polsce, które zapraszają na wspólne oglądanie tego zjawiska. Rozpoczęcie pokazu o 10.30 na dziedzińcu planetarium na Zegarze Słonecznym.

W programie obserwacje Słońca specjalnie przygotowanymi przyrządami. Zarówno przez filtry, metodą projekcji, jak i poprzez dedykowany teleskop słoneczny.  Ponadto będzie prezentowana transmisja z innych obserwatoriów w kraju i na świecie. Samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistów, przedstawiających jego istotę oraz wiele ciekawostek z nim związanych – informuje Planetarium Śląskie.

Jeśli pogoda nie będzie dopisywać to będzie można wziąć udział specjalnej transmisji oraz wysłuchać prelekcji na temat zaćmienia. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względów bezpieczeństwa Planetarium Śląskie ma prawo do ograniczenia grupy osób przebywających jednocześnie w obszarze prowadzenia.

Chęć przybycia z grupą zorganizowaną, szkolną lub inną powyżej 10 osób trzeba zgłosić na adres mailowy grzegorz@planetarium.edu.pl.  

Joanna ZegarlickaJoanna Zegarlicka
Źródło: Planetarium Śląski Park Nauki/pogodadlaslaska.pl/własne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również