Wiadomości z Chorzowa

Za nami Gyburstag Matki Huty! W Hucie "Królewskiej" świętowano 220-lecie [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2022-10-24 10:45

W minioną sobotę obchodziliśmy 220-lecie Huty "Królewskiej" w Chorzowie. W programie przygotowano aż 76 różnych wydarzeń. Zobaczcie w galerii zdjęć, jak bawili się uczestnicy!

220-lecie Huty „Królewskiej” w Chorzowie

W sobotę 22 października w godzinach od 12:00 do 20:30 Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowało wiele wydarzeń w ramach obchodów 220-lecia Huty „Królewskiej”. Z tej okazji odbyła się m.in. wystawa z pierwszymi zdjęciami huty „Wielka Księga Przemysłu”, pokazy strojów ludowych i broni oraz wyjątkowy pokaz świateł LED.

Przygotowano również warsztaty dla najmłodszych. Podczas „Hutniczego Generatora Kreatywności” dzieci wraz z rodzicami mogły zabrać „Ogień do kabzi”, czy wspólnie sprawdzić, o co chodzi w „Antywarsztatach maraszenia dzieci”. W programie znalazły także pokazy chemiczne i pirotechniczne, a na koniec dnia występ „Wesołego Cyrku Pana Pedro”. Starsi uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z formami odlewniczymi „Hutnicze zagwozdki”, czyli historyczne kalambury oraz spotkanie autorskie z Wojciechem Dingesem, autorem książki „Sekrety Chorzowa”.
W ramach wydarzenia można też było w wyjątkowej cenie zwiedzić czynną kuźnię sąsiadującą z chorzowskim muzeum oraz zobaczyć stałą wystawę „Królestwo Żelaza”.

Wydarzenia organizowane były przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Huta "Królewska" była zaczątkiem dzisiejszego Chorzowa

W tym roku obchodzimy 220. rocznicę uruchomienia Huty „Królewskiej”. Oficjalnie została otwarta 26 października 1802 roku podczas wizyty ministra górnictwa i hutnictwa Prus, hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena. Jego pomnik znajdziemy dzisiaj na Placu Hutników w samym centrum miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również