Wiadomości z Chorzowa

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim

  • Dodano: 2021-11-12 11:45

11 listopada na Stadionie Śląskim odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 20 000 osób. Całość składała się z części oficjalnej, jak i rozrywkowej i była urozmaicona licznymi atrakcjami.

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Bramy Stadionu otwarto o 10:30, a wydarzenie rozpoczęły występy orkiestr górniczych, Wojska Polskiego oraz Śląskiej Policji. Zaprezentowały one zarówno utwory patriotyczne, jak i niecodzienne aranżacje popularnych hitów. Następnie uczestnicy wraz z zespołem "Mały Śląsk" odśpiewali uroczyście hymn Polski. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wręczył na scenie nagrody Triady Biegowej Powstań Śląskich. Wyróżnienia otrzymały osoby, które w ciągu ostatnich trzech lat przebiegły łącznie minimum 25 kilometrów w ramach imprez biegowych zaliczanych do Triady. Dodatkową atrakcją był pokaz lotniczy ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny.

Wystawa militariów oraz wirtualna rzeczywistość

Od samego początku na uczestników czekały liczne atrakcje towarzyszące. Wzdłuż promenady obiektu można było zobaczyć mnóstwo sprzętu wojskowego, z którego na co dzień korzystają żołnierze. Były to choćby pojazdy gąsienicowe, czołgi, wyrzutnia rakiet oraz działo przeciwlotnicze. Wśród innych atrakcji znalazła się między inny strefa wirtualnej rzeczywistości. Zagrać można było w takie gry jak Fruit Ninja, deska strachu, Angry Birds oraz wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też strzelnica laserowa oferująca różne scenariusze taktyczne, a także możliwość skonfrontowania swoich wyników ze znajomymi.

– W tym roku przygotowaliśmy bardzo różnorodne atrakcje dla naszych gości. Wszystkie z nich cieszyły się ogromnym zainteresowanie. Już w trakcie trwania całości otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy i opinii. Myślę, że obchody Święta Niepodległości to stały element kalendarza wydarzeń na Stadionie Śląskim. Wysoka frekwencja utwierdza nas w przekonaniu, że ludzie pokochali stadionowe obchody 11 listopada i mimo rocznej przerwy spowodowanej pandemią z chęcią do nas wrócili – mówi prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Podczas wydarzenia ochotnicy mogli oddać krew w zaparkowanym przy bramach krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Nie zawiodła gastronomia. Oprócz tradycyjnej wojskowej grochówki można było spróbować bardziej egzotycznych potraw w zorganizowanej strefie foodtrucków – nie zabrakło kuchni amerykańskiej, azjatyckiej czy meksykańskiej.

 Atrakcje dla nieco młodszych

Również najmłodsi mogli liczyć na dedykowane atrakcje. W wielkiej strefie dmuchańców znalazły się m.in. zjeżdżalnie, dmuchane piłkarzyki, walki sumo, kolejka oraz trampoliny. Rodziny z dziećmi tłumnie przybyły na wydarzenie, a pociechy z ogromną radością testowały przygotowane dla nich urozmaicenia.

– Cieszę się, że możemy organizować wydarzenie, które przyciąga wszystkich, niezależenie od wieku. Przyświeca nam głównie to, aby pozwolić ludziom we wspólnym, często rodzinnym gronie cieszyć się z rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki sposób celebrowania tego święta budzi pozytywne skojarzenia z tym dniem – mówi dyrektor generalny Stadionu Śląskiego, Bartłomiej Kowalski. – Liczę, że za rok znów się spotkamy tak tłumnie. My na pewno przygotujemy wiele ciekawych atrakcji – dodaje dyrektor generalny Stadionu.  

Każdy z gości mógł także odebrać pamiątkowy biało-czerwony wiatraczek z logo Stadionu Śląskiego. Wyjątkowa pamiątka stała się już charakterystycznym elementem Świąt Niepodległości organizowanych na obiekcie.

Dżem gwiazdą wieczoru

Od godziny 14:00 na scenie pojawiły się zespoły muzyczne, które porwały liczną publiczność zgromadzoną pod sceną. Występy rozpoczęła śląska grupa rockowa Formax, a tuż po nich swój repertuar zaprezentował Płonka Kwartet. Następnie zespół Alergen wykonał największe hity ze swojego repertuaru, m.in. „Wszystko jedno” oraz „Wodospady”. Gwiazdą wieczoru była legenda polskiej sceny muzycznej, czyli zespół Dżem. Do utworów „Czerwony jak Cegła”, „Sen o Victorii” oraz „Whisky moja żono” bawili się niemal wszyscy obecni na terenie imprezy.

– Chcieliśmy, aby muzyczny aspekt naszego wydarzenia również był bardzo ważny. Postawiliśmy na różnorodny repertuar. W szczególności występ zespołu Dżem pokazał, że muzyka łączy pokolenia oraz ludzi o różnych zainteresowaniach. Do ich największych hitów bawił się chyba dosłownie każdy, co stanowiło świetne podsumowanie Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim – podsumowuje rzecznik obiektu Przemysław Plisz.

Impreza zakończyła się po godzinie 18:00. Łącznie podczas całego dnia przez bramy obiektu przeszło ponad 20 000 osób. Gospodarzem wydarzenia był Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej. 

Komentarze (1)    dodaj »

  • Adam

    Nie na stadionie, tylko przed stadionem. Na stadion nikogo nie wpuszczali. To, że nas wpuścili za płot - nie znaczy, że byliśmy na stadionie.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również