Wiadomości z Chorzowa

Wrzód rogówki oka u kota i psa – wszystko, co warto o nim wiedzieć

  • Dodano: 2022-05-04 06:00, aktualizacja: 2022-05-04 06:05

Wrzód rogówki to jedna z częściej występujących chorób u kotów i psów. Nieleczony prowadzi do upośledzenia wzroku, a nawet jego utraty. Dlatego jakiekolwiek objawy świadczące o nieprawidłowościach występujących w oczach zwierzaka powinny Cię zaniepokoić.

Dowiedz się, na jakie groźne objawy zwrócić uwagę i kiedy warto wybrać się do weterynarza z psem lub kotem. Sprawdź, jak rozpoznać wrzody narządu wzroku u zwierzęcia i czym konkretnie charakteryzuje się ta choroba.

Co to jest owrzodzenie rogówki?

Owrzodzenie rogówki oka u kota lub psa to stan zapalny przedniego odcinka gałki ocznej, zwany również zapaleniem rogówki. Mówiąc najprościej, jest to utrata ciągłości zewnętrznej warstwy oka. Prowadzi do silnego dyskomfortu oraz bólu oczu. 

Rodzaje wrzodów rogówki

Rogówka narażona jest na rozmaite urazy, począwszy od powierzchownych otarć, przez rany głębokie, aż po oparzenia lub mechaniczne urazy, takie jak ciała obce. Istnieje kilka rodzajów owrzodzeń rogówki, w zależności od głębokości wrzodu:
- wrzód u psa powierzchniowy, polegający na utracie całej warstwy nabłonka,
- nadżerka – obejmuje powierzchniowe warstwy nabłonka,
- przepuklina blaszki granicznej, tzw. błona Descemeta – polega na utracie warstwy istoty właściwej aż do błony Descemeta. Występuje, kiedy uszkodzenie rogówki obejmuje ponad 90% jej grubości,
- wrzód średnio głęboki bądź głęboki zrębu – ma miejsce, gdy następuje utrata warstwy istoty właściwej na średniej lub dużej głębokości,
- wrzód „boksera” – przewlekłe samoistne uszkodzenie i ubytki nabłonka rogówki.

Objawy wrzodów rogówki

Objawy owrzodzenia rogówki są łatwe do zauważenia. Każdy opiekun zwierzaka, który codziennie obserwuje swego pupila, może stwierdzić, gdy dzieje się z nim coś złego. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić, to przede wszystkim spuchnięte powieki i spojówki u zwierzęcia, zaczerwienione oczy, nadmierne łzawienie czy matowa powierzchnia oczu. Ponadto do weterynarza powinieneś wybrać się także, gdy kot bądź pies uporczywie pociera okolice oczu o kończyny lub przedmioty, oczy zwierzęcia łzawią nadmiernie, zwierzę odczuwa światłowstręt, z jego oczu cieknie ropa albo powierzchnia gałek ocznych jest mętna.

W przypadku zauważenia przynajmniej jednego z wymienionych objawów należy jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Im szybciej nastąpi wizyta, tym prędzej będzie można pomóc zwierzęciu oraz oszczędzić mu dyskomfortu i bólu.

Przyczyny wrzodu rogówki

W sytuacji upośledzenia procesów odnowy i regeneracji nabłonka rogówki, a także nadmiernego ścierania tej warstwy powstaje środowisko sprzyjające powstawaniu wrzodów. Do przyczyn powstawania wrzodów rogówki zalicza się również patologie dotyczące powiek i rzęs. Należą do nich przede wszystkim niedomykalność powiek (lagophthalmos), nieprawidłowy wzrost rzęs (dwurzędność rzęs) i rzęsy ektopowe, które rosną w niewłaściwym miejscu i powodują tarcie. Ponadto przyczyną może być też wytrzeszcz gałek ocznych, zbyt długa szpara powiekowa oraz entropion, czyli patologia, która polega na zawijaniu się jednej lub obu powiek do środka oka.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.