Wiadomości z Chorzowa

Wychowanie fizyczne w szkole - Klucz do zdrowego stylu życia

  • Dodano: 2024-05-22 17:45, aktualizacja: 2024-06-06 17:07

Mogłoby się wydawać, że zrobienie fikołka jest banalnie proste, jednak nie jest to prawdą. Niezwykle istotna jest prawidłowa technika, gdyż dzięki niej można uniknąć wszelkich urazów, a nawet poważnych kontuzji. Po opanowaniu najważniejszych zasad można rozpocząć próby. Przewrót w przód jest o wiele łatwiejszy od przewrotu do tyłu, jednak wykonywania obu ćwiczeń można nauczyć się dość szybko. Należy pamiętać, że dzieci powinny mieć obok siebie osobę odpowiadającą za asekurację. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej znajdziesz zbiór przydatnych informacji!

Dlaczego warto robić przewroty?

Faktem jest, że przewroty to ćwiczenie, które poznają dzieci w pierwszych latach szkoły. To absolutna podstawa podczas zajęć wychowania fizycznego. Wraz z upływem czasu fikołki odchodzą w zapomnienie - tylko nieliczni decydują się uwzględnić je w treningu. Dorośli często zapominają, jak duże znaczenie ma prawidłowa technika. Nierzadko robią przewroty w przód i tył bez wcześniejszego przygotowania, co może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Zastanawiasz się, dlaczego warto robić fikołki? Przede wszystkim dlatego, że przewroty mają dobroczynny wpływ na kręgosłup. Wspomagają rozciąganie mięśni, a także poprawiają ich elastyczność. Ponadto pozytywnie oddziałują na koordynację ruchową, podnoszą poziom zwinności i gibkości. Należy podkreślić, że właściwie wykonane ćwiczenie nie obciąża karku, a tym samym nie wywołuje nieprzyjemnych dolegliwości. Nie trzeba więc obawiać się wystąpienia kontuzji.

Jak zrobić przewrót w przód?

Naukę robienia fikołków należy rozpocząć od przewrotu w przód. Można wykonać go z pozycji stojącej lub z przysiadu. Druga opcja jest lepsza dla osób początkujących, które dopiero doskonalą technikę. Mniejsza odległość między głową a podłożem sprawia, że łatwiej jest utrzymać pożądaną pozycję. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych wskazówek, to zapoznaj się z poniższą instrukcją krok po kroku.

Przewrót w przód z przysiadu:

  1. Pozycja wyjściowa do przysiad - należy kucnąć na palcach, a następnie usiąść na piętach. Pięty i kolana powinny się ze sobą stykać, tak aby znajdowały się w jednej linii z barkami.
  2. Kolejnym krokiem jest zgięcie łokci oraz schowanie głowy między ręce przy jednoczesnym prostowaniu kolan.
  3. Przewrót do przodu wymaga zdecydowanego ruchu. Należy powrócić do pozycji początkowej, czyli kucania.

Po opanowaniu fikołka do przodu z przysiadu można nieco podnieść poprzeczkę. Do wykonania przewrotu z pozycji stojącej potrzeba odwagi. Wiele osób obawia się kontuzji karku, ponieważ błędy techniczne znacząco obciążają wspomnianą partię ciała. Mięśnie powinny zostać wcześniej rozgrzane, tak aby gwałtowny ruch nie wywołał dyskomfortu.

Przewrót w przód z pozycji stojącej:

  1. Pozycja wyjściowa stojąca z rękami uniesionymi do góry i lekko rozstawionymi nogami. Należy zgiąć ręce w łokciach i pochylić się do przodu w taki sposób, aby głowa znajdowała się między rękami.
  2. Jednym zdecydowanym ruchem należy wykonać przewrót do przodu. Wystarczy mocno odepchnąć się stopami od podłoża, tak aby ciężar ciała opierał się na karku (nie na głowie).
  3. Pozycja końcowa to siad prosty. Palce u stóp powinny być obciągnięte, a ręce uniesione do góry.

Zaleca się, aby przewroty były wykonywane na macie do ćwiczeń. Dzięki niej można zminimalizować m.in. ryzyko poślizgnięcia się. Godny polecenia jest również materac gimnastyczny, który znacząco zwiększa poziom ergonomii, a tym samym minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Lepiej zrezygnować z fikołków na niestabilnym podłożu (np. łóżku). Materace sportowe znajdziesz na stronie: https://sport-transfer.com.pl/materace-gimnastyczno-asekuracyjne.

Jak zrobić przewrót w tył?

Jak już wspomniano, przewrót w tył nie należy do najłatwiejszych. Ćwiczenie wymaga nie tylko dobrej koordynacji ruchowej, ale również mocnych i elastycznych mięśni. Należy zadbać o kompleksowe rozciąganie ciała, tak aby fikołek nie skończył się bolesnym upadkiem oraz kontuzją. Skorzystaj z poniższej instrukcji, a wszystko stanie się jasne.

Przewrót w tył:

  1. Należy stanąć tyłem do materaca/maty gimnastycznej, a następnie zejść do pełnego przysiadu. Kolana oraz pięty powinny być blisko siebie.
  2. Kolejnym krokiem jest ułożenie dłoni w okolicę uszu. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby ich wewnętrzna część była skierowana do tyłu. Łokcie powinny zostać ustawione równolegle do siebie.
  3. Zdecydowany ruch umożliwi wykonanie bezpiecznego przewrotu w tył. Istotne, aby całe dłonie znajdowały się na macie. To na nich opiera się cały ciężar ciała, więc kluczową rolę odgrywa stabilne położenie.
  4. Pozycja końcowa to przysiad z rękami wyprostowanymi do góry.

Osoby, które nie czują się pewnie, powinny zrezygnować z fikołków do tyłu. Wystarczy chwila zawahania, aby stracić równowagę. Nie można także zapomnieć o wygodnej odzieży, która nie ogranicza ruchów, ani nie uciska przesadnie żadnej partii ciała. Na macie lub materacu można ćwiczyć bez skarpet. Zwyczajne skarpetki mogą zwiększyć poślizg, a tym samym negatywnie wpłynąć na technikę. Dobrym rozwiązaniem wydają się modele antypoślizgowe.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.