Wiadomości z Chorzowa

Wyciekły dane z firmy Tauron. W ręce hakerów trafiły m.in. numery PESEL klientów

  • Dodano: 2021-08-02 12:30

Firma Tauron powiadomiła swoich klientów o wycieku danych, do którego doszło w miniony weekend. W ręce hakerów trafiły numery PESEL klientów, ich imiona i nazwiska, numery telefonów, a także adresy e-mail. Cyberprzestępcy mają także dostęp do niektórych rozmów telefonicznych z klientami pochodzącymi z firm współpracujących z Tauronem.

Kolejny wyciek danych

Tym razem ofiarą hakerów padła firma Tauron. Klienci od razu zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji oraz o tym, jakie dane są obecnie w rękach cyberprzestępców. Tauron przeprosił za to, że mimo stosowanych zabezpieczeń, doszło do wycieku danych i zapewnił, że już podjął środki mające na celu bardziej zabezpieczyć dane osobowe swoich klientów. Spółka powiadomiła o wszystkim policję.

-Bardzo przepraszamy za tę sytuację, która miała miejsce, mimo stosowanych przez nas zabezpieczeń. – czytamy w oświadczeniu wydanym przez firmę.

Wyciek danych w firmie Tauron. Jakie dane wyciekły?

Według informacji podanych przez firmę Tauron hakerzy są w posiadaniu takich danych jak imiona i nazwiska klientów, ich numery telefonu, daty urodzenia oraz adresy e-mail. Pozyskali także numery PESEL niektórych klientów, co jest szczególnie niebezpieczne. Jeżeli zaś chodzi o firmy, cyberprzestępcy mają dostęp do danych osobowych przedsiębiorców, ich numerów NIP, adresów korespondencyjnych, e-maili, numerów telefonów oraz REGONU.

Firma podkreśla, że nie doszło do wycieku danych z ich prywatnych serwerów – hakerzy mają dostęp do nagrań rozmów telefonicznych prowadzonych przez firmy partnerskie. To z nich czerpią dane na temat klientów. 

-Wszystkie dane klientów, przechowywane na serwerach Taurona są bezpieczne. Do incydentu doszło po stronie partnerów Taurona, co jednak nie zwalnia nas z obowiązku podjęcia działań w interesie naszych klientów - zaznacza Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka prasowa Taurona.

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły!

Tauron powiadomił już klientów, których dane mogły trafić w ręce hakerów. Uruchomił również specjalną infolinię dla klientów, którzy chcą się upewnić czy ich dane są bezpieczne oraz dowiedzieć się, jak postępować w przypadku wycieku ich danych. Wystarczy zadzwonić pod numer 32 606 0 606. Firma rekomenduje także nawiązanie kontaktu z Inspektorem Danych Osobowych, Januszem Liberą, który rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości w tej sprawie.

Czym to grozi?

Wycieki danych są niezwykle niebezpieczne. Mogą one zostać wykorzystane przez oszustów do podszywania się pod ofiary i zaciągania różnego rodzaju zobowiązań, na przykład kredytowych. Oszuści mogą także zyskać dostęp do świadczeń opieki zdrowotej oraz kont bankowych. Takie sytuacje zdarzały się już w przeszłości – cyberprzestępcy podszywali się pod Taurona i wysyłali m.in. nieprawdziwe wiadomości z rachunkami do zapłaty za prąd. Ich celem było wyłudzenie danych osób, które kliknęły wysłany link.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Ręce opadają

    To im skradli ( lub sprzedali) moje dane a ja mam ścigać jakichś ludzików żeby mi potwierdzili lub zaprzeczyli czy moje dane ma ktoś kto nie powinien ?! Powinni być pociągnięci do odpowiedzialności a nie podawać nr telefonu do kogoś tam . Co za firma ...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również