Wiadomości z Chorzowa

Za kilka dni uruchomiony będzie kolejny szpital tymczasowy w województwie śląskim

  • Dodano: 2021-03-26 16:00

Kończą się przygotowania w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach, który już niebawem będzie przyjmował pierwszych pacjentów. W środę placówkę odwiedził premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

Szpital na lotnisku w Pyrzowicach został zbudowany w listopadzie przez Węglokoks, jednak do tej pory funkcjonował na zasadzie pasywnej, tak, aby być gotowy na przyjęcie pacjentów, gdy zwiększy się liczba zakażeń COVID-19. 

– W całej Polsce mamy dzisiaj już 75% zajętości wszystkich łóżek covidowych i łóżek z respiratorami. To jest miara obciążenia służby zdrowia. Miarą odpowiedzialności politycznej było to, że w odpowiednim momencie staraliśmy się utworzyć jak najwięcej nowych łóżek covidowych, nowych szpitali tymczasowych i ten będzie również służył pacjentom – mówił w Pyrzowicach Prezes Rady Ministrów. 

Jak dodał szef rządu, szpitale tymczasowe są ostatnią, ale skuteczną linią obrony. 

– Dzięki tym szpitalom będziemy mogli zapewnić wydajność służby zdrowia – zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się również do opinii wydanej przez Europejską Agencję Leków, z której wynika, że szczepionka AstraZeneki jest bezpieczna i przekonywał do korzystania ze szczepień. Jak podkreślił, zdecydowany spadek zakażeń i ciężkich przypadków COVID-19 w grupie medycznej jest dowodem na to, że szczepionka jest skuteczna.

Szef rządu podziękował również wszystkim służbom medycznym – lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, laborantom, diagnostom.

– To wasza ciężka praca jest dzisiaj absolutnie kluczowa dla zachowania zdrowia, życia naszych obywateli – zaznaczył.

Szpital w Pyrzowicach będzie zapleczem północy i wschodniej części województwa. Niestety, jak mówi wojewoda śląski, sytuacja epidemiologiczna jest bardzo trudna i niezbędne jest tworzenia nowych miejsc covidowych. 

– Dlatego też będziemy uruchamiać kolejny moduł w szpitalu tymczasowym w Katowicach, czyli następnych 112 łóżek –  wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Obecnie na blisko 300 uruchomionych miejsc w MCK zajętych jest 256, z czego 23 pacjentów jest pod respiratorami. Sama placówka gotowa jest na przyjęcie 500 osób.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Stig

    Brak informacji ilu pacjentów obsłużył szpital tymczasowy w centrum kongresowym przy Spodku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również