Wiadomości z Chorzowa

Awaria sieci trakcyjnej i ewakuacja pasażerów pociągu

  • Dodano: 2021-04-06 12:00

W Chorzowie słup sieci trakcyjnej przewrócił się na pociąg. Przyczyna związana jest z próbą kradzieży trakcji elektrycznej. Na wznowienie ruchu kolejowego na trasie Chorzów Batory – Bytom będziemy musieli poczekać. Na tym odcinku kursuje jednak komunikacja zastępcza. Utrudnienia potrwają jeszcze 2 -3 dni.Zdarzenie miało miejsce na szlaku kolejowym pomiędzy stacjami Chorzów Miasto a Chorzów Stary. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w poniedziałek, 5 kwietnia, w Chorzowie miała miejsce próba kradzieży trakcji elektrycznej. W wyniku zuchwałej działalności złodziei ok. godz. 19.50 doszło do zerwania trakcji i przechylenia słupów trakcyjnych. W efekcie nastąpiła przerwa w ruchu pociągów. Konieczne było wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Chorzów Miasto – Bytom. Trwa usuwanie skutków zdarzenia. 

- W rejonie ul. Poznańskiej na pasażerski pociąg relacji Tarnowskie Góry - Katowice przewróciła się trakcja kolejowa. Doszło do zablokowania torowiska w obu kierunkach. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Na miejscu działają już służby. Z informacji, które otrzymujemy wynika, że pasażerom zostanie podstawiony zastępczy autobus – podał chorzowski magistrat.

Ewakuowano 19 pasażerów

Do awarii doszło na trudnym terenie. Pasażerowie podróżujący pociągiem zostali ewakuowani, a pomagali im w tym policjanci, strażacy oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. 

- Wczoraj około 20.45 dyżurny chorzowskiej komendy został powiadomiony telefonicznie przez kierownika pociągu rejsowego o usterce technicznej trakcji kolejowej oraz unieruchomieniu pociągu. Ze wstępnych informacji wynikało, że uszkodzeniu uległ słup energetyczny zasilający linię trakcji kolejowej, co spowodowało całkowite unieruchomienie całego składu w rejonie ulicy Poznańskiej w Chorzowie – wskazuje oficer prasowy KMP w Chorzowie.

Służby musiały sprawnie przeprowadzić ewakuację 19 pasażerów. Kiedy opuścili pociąg, pracownicy chorzowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewnili komunikację zastępczą, która przetransportowała pasażerów w rejon najbliższej stacji kolejowej, tak aby mogli swobodnie kontynuować swoją podróż. 

Czynności służbowe w tej sprawie pod nadzorem prokuratora przeprowadzili policjanci chorzowskiej komendy.

Utrudnienia trwają. Kursuje zastępcza komunikacja autobusowa

Jak podają Koleje Śląskie, w związku z wtórnością usterki infrastruktury kolejowej (wtórność awarii sieci trakcyjnej) na odcinku Chorzów Batory - Bytom - Chorzów Batory została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa ZKA (BUS). Za utrudnienia przepraszamy.

  • Pociąg 64454 relacji  Kluczbork 10:21 – Katowice 12:43
  • Pociąg 94307 relacji Oświęcim 08:44 – Lubliniec 11:06
  • Pociąg 46455 relacji Katowice 11:19 – Kluczbork 13:36
  • Pociąg 94311 relacji Oświęcim 11:14 – Lubliniec 13:40

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również