Wiadomości z Chorzowa

Zabezpieczenie elewacji kamienicy na ul. Farnej już poprawione. PGM Chorzów zareagowało

  • Dodano: 2021-11-18 08:45, aktualizacja: 2021-11-18 08:55

Nowe nakrycie zniszczonej elewacji kamienicy na ul. Farnej pojawiło się w zeszłym tygodniu. Zakład Komunalny PGM Chorzów zareagował na doniesienia o problemie. Kiedy można spodziewać się remontu?

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło 2 kwietnia tego roku w jednej z kamienic przy ulicy Farnej. W budynku należącym do PGM Chorzów pojawiło się rozszczelnienie między ścianą nośną a dachem i zawalił się fragment ściany szczytowej. Jeszcze przed przyjazdem służb miała miejsce ewakuacja 29 mieszkańców kamienicy.

Szczęśliwie nikomu się nic nie stało, lecz od wiosny budynek czeka na przeprowadzenie remontu. Fragment elewacji, który uległ uszkodzeniu został zabezpieczony, jednak w ostatnim czasie nakrycie uległo zniszczeniu przez pogodę.

Jak wynika z informacji Zakładu Komunalnego PGM Chorzów, nowa osłona na budynku została wykonana. Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom, postanowiono o wyłączeniu z użytku chodnika prowadzącego obok kamienicy.

Elewacja kamienicy na Farnej zabezpieczona. Kiedy remont?

Już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na odbudowę elewacji i remont konserwatorski gzymsu – informują przedstawiciele instytucji na Facebooku.

Jak wyjaśnia PGM Chorzów, procedury, które ostatecznie doprowadzą do naprawy i uzupełnienia zniszczonej ściany przy ul. Farnej trwają już od kilku miesięcy. Wymagają m.in. uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgód konserwatorskich. W tym przypadku konieczne było opracowanie ekspertyzy budowlanej. Jej następstwem będzie projekt budowlany uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków.

Obecnie wszystkie te formalności zostały już spełnione i w przyszłym tygodniu zostanie złożony wniosek o uruchomienie procedury przetargowej na odbudowa fragmentu elewacji i remont konserwatorski gzymsu. Wszystkie tego typu prace, nawet interwencyjne, wymagają stosowania prawa zamówień publicznych oraz innych przepisów. Zakład bezwzględnie musi ich przestrzegać. Warto nadmienić, iż jeden przetarg na te prace, z powodu błędów formalnych po stronie oferenta, został unieważniony. To bez wątpienia wydłużyło oczekiwanie na rozpoczęcie prac – przekonują władze PGM Chorzów, zapewniając, że wszystko zmierza ku temu, aby prace zostały wykonane jak najszybciej.

Komentarze (1)    dodaj »

  • No

    Biedni lokatorzy tej rudery. Zamarzną tam ,bo w Chorzowie trzeba wiecznie czekać na wszystko latami. Dziwne że jak spłonęło mieszkanie strażaka to w ciągu miesiąca było wyremontowane, nie trzeba było zezwoleń, przetargów itp,itd

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również