Wiadomości z Chorzowa

Zaplanuj zieleń w swoim mieście – zgłoś propozycje 8 października na rynku w Chorzowie.

  • Dodano: 2020-10-07 17:00

Chcesz mieć więcej zieleni w mieście? Masz pomysł gdzie w Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach mogą powstać zielone miejsca? Przyjdź na rynek i zgłoś swoje propozycje.

Czekają przedstawiciele IETU, Urzędu Miasta Chorzów i Śląskiego Ogrodu Botanicznego

Zbierane propozycje zielonych miejsc, które mogą powstać w strukturze miasta posłużą do przygotowania planu dla miejskiego obszaru funkcjonalnego obejmującego Chorzów, Rudę Śląską i Świętochłowice, który powstaje w ramach projektu SALUTE4CE.

- Mieszkańcy miast odczuwają potrzebę posiadania w pobliżu miejsca zamieszkania terenów zielonych. Ze względu na dużą gęstość zabudowy w naszych miastach brakuje miejsca na zagospodarowanie zielenią większych obszarów. A jeśli już znajdziemy takie miejsca, często zostają one przeznaczone na inne cele, bardziej opłacalne dla miasta. Dlatego promuje się wykorzystanie tzw. miejskiej zielonej akupunktury (MZA), czyli podejścia polegającego na przekształcaniu w tereny zielone niewielkich obszarów, mało atrakcyjnych dla deweloperów czy inwestorów i stworzeniu gęstej sieci takich zielonych punktów – tłumaczy koordynator projektu dr Anna Starzewska-Sikorska.

Plan działań dla miejskiego obszaru funkcjonalnego będzie identyfikował miejsca i określał tzw. „interwencje”, czyli typy rozwiązań, jakie w danym miejscu powinny być zastosowane

Co to znaczy? Wykonawca planu działań z wytypowanych przez mieszkańców i miasto punktów zbuduje gęstą sieć zielonych miejsc. Następnie przeprowadzi analizę, jakie rozwiązania w danym miejscu zastosować. A wybór jest duży np. łąki kwietne, małe ogrody w postaci spirali ziołowej, zielone ściany, pergole, ogrody deszczowe, rabaty kwietne, skupiska drzew lub krzewów. Co najważniejsze miejsca te mają przyczynić się do zwiększenia bioróżnorodności w mieście dzięki zastosowaniu rodzimych gatunków roślin.

Podziel się swoją opinią!

Stosując podejście tzw. żywego laboratorium (Living Lab) przedstawiciele IETU, Urzędu Miasta Chorzów oraz Śląskiego Ogrodu Botanicznego organizują otwarte spotkanie, aby poznać potrzeby mieszkańców. Organizatorzy zapraszają wszystkich tych, którzy chcą zmienić swoją dzielnicę w bardziej zieloną i mają pomysł, gdzie w Chorzowie, Rudzie Śląskiej czy Świętochłowicach mogą powstać takie zielone punkty. Przedstawiciele będą czekali na Państwa na rynku w Chorzowie (pod estakadą) 8 października w godzinach od 12:00 do 17:00.

Projekt Zintegrowane zarządzanie środowiskiem z użyciem mikro-skwerów w miejskich obszarach funkcjonalnych – zastosowanie idei miejskiej zielonej akupunktury SALUTE4CE realizowany jest w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej. Koordynatorem projektu jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. W projekcie zaangażowanych jest 10 partnerów z 5 krajów: Czechy, Słowacja, Niemcy, Włochy i Polska. Wśród partnerów uczestnikami konsorcjum są 4 miasta w tym miasto Chorzów.

Zaplanuj zieleń w swoim mieście – zgłoś propozycje 8 października na rynku w Chorzowie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Wanda Sułkowska

    W sprawie zielonych enklaw w śródmiejskiej rzeczywistości. Pomysł OK, ale kto będzie dbał, pielęgnował to miejsce. W Chorzowie, a i w ościennych miastach brudno, wszechobecne śmieci. Firma Wieczorek sprząta, a jakże, z tym, że nawet gdyby dziesięciu Wieczorków sprzątałoby, to mieszkaniec naśmieci, napluje, wyrwie, wyłamie. I tak w nieskończoność.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również