Wiadomości z Chorzowa

Zapoznaj się z programem wyborczym kandydatów na prezydenta RP

 • Dodano: 2020-07-09 15:30

Do wyborów prezydenckich pozostało już naprawdę niewiele czasu. Przed nami jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin kampanii wyborczych, zanim będziemy zobowiązani udać się do urn. Jest to już zatem ostatni dzwonek, aby zapoznać się z programem wyborczym kandydatów i w niedziele świadomie zrealizować swój obywatelski obowiązek.

Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych postulatów każdego z kandydatów, a są to:ANDRZEJ DUDA

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. To polski prawnik i polityk, od 6 sierpnia 2015 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Doktor nauk prawnych, w latach 2006–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji (2011–2014), poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014–2015).

Z tytułu objęcia urzędu prezydenta RP Andrzej Duda został kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły, a także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I Klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły.

Program:

Wszystkie postulaty ze swojego programu wyborczego urzędujący prezydent ogłosił na konferencji programowej, zorganizowanej 1 maja. Oto najważniejsze z nich: 

 1. Utrzymanie 500 plus i innych programów społecznych;
 2. Wprowadzenie zasiłku solidarnościowego -1200 zł przez 3 miesiące - dla wszystkich, którzy stracili pracę przez pandemię;
 3. Podniesienie do 1300 złotych zasiłku dla bezrobotnych;
 4. Zakaz prywatyzacji służby zdrowia;
 5. 3 mld na fundusz medyczny leczenia chorób rzadkich;
 6. Ustawa o gospodarstwie rolnym;
 7. 6 mld na Narodową Strategię Onkologiczną;
 8. Wakacje kredytowe.

Część postulatów z programu wyborczego Andrzeja Dudy została zawarta w tzw. Karcie Rodziny, którą opublikowano 10 czerwca. Są to m.in:

 • Wsparcie finansowe dla rodzin
  • Gwarancja kontynuacji świadczeń prorodzinnych:  500+ ,  Dobry Start 300+ , Mama+;
  • Wprowadzenie nowych programów wsparcia, w tym m. in. bonu wakacyjnego na każde dziecko w wysokości 500 zł;
  • Objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.
    
 • Obrona instytucji małżeństwa
  • Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisami Konstytucji;
  • Brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne;
  • Tworzenie dobrych warunków do wychowywania dzieci.
 • Ochrona dzieci przed ideologią LGBT 
  • Zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych;
  • Prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu będą kształcić swoje dzieci. To przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za edukację seksualną swoich dzieci;
  • Decydujący wpływ rodziców na formę i treść zajęć dodatkowych w szkołach i przedszkolach;
  • Ułatwienia dla rodziców, którzy chcą prowadzić edukację domową;
   ​​​​​​​
 • Wsparcie dla seniorów
  • Gwarancja zachowania obniżonego wieku emerytalnego;
  • Utrzymanie wszystkich programów społecznych dla seniorów (13. Emerytura, darmowe leki dla osób po 75. roku życia, Program Opieka 75+);
  • Wsparcie dla dziadków pomagających rodzicom w wychowaniu i opiece nad dziećmi.
   ​​​​​​​
 • Pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci
  • Zapewnienie ochrony prawnej i materialnej osobom samotnie wychowującym dzieci;
  • Poprawa funkcjonowania funduszu alimentacyjnego i zwiększenie ściągalności środków.
   ​​​​​​​
 • Bezpieczna rodzina
  • Wyższe i nieuchronne kary za przemoc w rodzinie;
  • Programy walki z uzależnieniami u osób nieletnich;
  • Wzmocnienie ochrony dzieci przed pornografią.
   ​​​​​​​
 • Rynek pracy przyjazny rodzinie 
  • Prorodzinny rynek pracy; posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu;
  • Wsparcie dla wykonywania pracy zdalnej;
  • Ochrona i ułatwienia dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy;
  • Zachęcanie pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek .RAFAŁ TRZASKOWSKI

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. To polski polityk i politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, od 2018 prezydent miasta stołecznego Warszawy. Kandydat na urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020. Doktor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2013), w latach 2013–2014 minister administracji i cyfryzacji, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm VIII kadencji (2015–2018), od 2020 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim (PE). W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji, zdobywając 25 178 głosów. W 2015 wystartował w wyborach parlamentarnych jako lider listy wyborczej PO w okręgu krakowskim. Otrzymał 47 080 głosów, uzyskując tym samym mandat posła na Sejm VIII kadencji. W Sejmie został wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W 2016 został członkiem zarządu krajowego PO. W listopadzie tego samego roku został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską. 29 marca 2017 został wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

W listopadzie 2017 został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i partii Nowoczesna na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018. W głosowaniu z października 2018 zwyciężył w I turze, zdobywając 56,67% (505 187 głosów). W związku z wyborem na urząd prezydenta miasta wygasł jego mandat poselski. Urzędowanie rozpoczął po zaprzysiężeniu 22 listopada 2018.

Program:

Program wyborczy kandydata KO na prezydenta nazwany został "Nowa Solidarność 2020". Opiera się on na trzech filarach: "My i najbliżsi", "Nasze otoczenie" oraz "Nasze państwo, nasza wspólnota". Oto najważniejsze postulaty Rafała Trzaskowskiego: 

 • Zlikwidowanie TVP Info, w tym m.in. blok publicystyczny tej stacji.
 • Wprowadzenie związków partnerskich.
 • Powołanie rzecznika kontroli państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
 • Powołanie przez Prezydenta RP niezależnej osoby na stanowisko prokuratora generalnego.
 • Wprowadzenie karty LGBT na terenie całego kraju.
 • Wzmocnienie pozycję polskich sił zbornych w NATO.

Rafał Trzaskowski w kwestiach światopoglądowych proponuje weto dla zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, inicjatywę ws. ustawy o związkach partnerskich oraz przywrócenie refundacji in vitro.

Kandydat KO ponadto obiecuje, że "będzie często sięgał po inicjatywę ustawodawczą i zwoływał Radę Gabinetową" oraz "wykorzysta dane przez Konstytucję RP uprawnienia w obszarze polityki zagranicznej i obronnej". 

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zakłada utworzenie specjalnego funduszu dla małych miejscowości i miast. Dzięki niemu mają powstać nowe miejsca pracy blisko ludzi. Drugi postulat to fundusz dla rodzin. 10 tys. zł mogłoby zostać przeznaczone na modernizację domu lub mieszkania, m.in. wymianę okien, ocieplenie budynku czy montaż paneli fotowoltaicznych.

Rafał Trzaskowski do 2021 r. obiecuje zwiększyć finansowanie na służbę zdrowia o 6 proc. PKB. Chce większych wydatków m.in. na onkologię czy psychiatrię dziecięcą.

Kandydat KO opowiada się za reformą edukacji. W swoim programie wyborczym Rafał Trzaskowski zapisał, że będzie się domagał pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Obiecuje także stypendia prezydenta RP dla 50 tys. najzdolniejszych uczniów, zwłaszcza z mniejszych miejscowości. 

Rafał Trzaskowski opowiada się także za przywróceniem programu mieszkanie dla młodych (MDM), wprowadzonego przez koalicję PO-PSL. Chce utrzymać także 500 plus.

Prezydent Warszawy popiera wprowadzenie zielonego ładu do energetyki oraz pakiet pomocowy dla regionów związanych z węglem.


A jakie są wasze refleksje na temat obowiązku obywatelskiego, jakim jest wzięcie udziału w wyborach? Czekamy na wasze komentarze!


Źródło: Redakcja

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj »

 • Tomek

  Co zrobił prezydent Andrzej Duda w ciągu 5 lat :1. Wzrost wynagrodzenia od 2015 r. z 1750 zł do 2600 złi rekordowo niska stopa bezrobocia2. 500+ zlikwidowanie nędzy wśród milionów polskich rodzin3. 300+ wyprawka dla dzieci4. 13 emerytura i godziwa rewaloryzacja rent i emerytur5. obniżenie podwyższonego przez PO wieku emerytalnego6. darmowe leki dla seniorów7. zerowy PIT dla młodych na "dobry start"8. brak zgody dla przyjęcia emigrantów z krajów muzułmańskich9. bezpieczne zorganizowanie szczytu NATO10. bezpieczne zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży11. koniec rządów Oligarchów i wpływania ich lobbystów na polskie ustawodawstwo12. zintensyfikowanie repatriacji rodaków z Kresów13. przywracanie godności Żołnierzom Wyklętym14. zasady wolnego rynku - koniec reklam Spolek Skarbu Państwa w Gazecie Wyborczej i obowiązkowej prenumeraty tej gazety wszędzie15. niższy CIT dla przedsiębiorców16. wiek rozpoczęcia szkoły w gestii rodziców17. koniec z odbieraniem dzieci ubogim rodzicom18. Konstytucja dla biznesu19.skuteczna walka z niemieckimi Jugendamtami o polskie dzieci20. nacisk na politykę historyczna - kary za sformowanie "polskie obozy koncentracyjne"21. obniżenie bardzo wysokich emerytur UBekom22. wojska NATO stacjonują i zwiększają swój kontyngent w Polsce23. tarcza antyrakietowa24. stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej25. powołanie Komisji ds Amber Gold26. likwidacja gimnazjów 27 obrona polskiej ziemi28. kontrola nad samowola komorników29. sukcesywne aresztowania skorumpowanych sitw sędziowskich30. repolonizacja Banku PEKAO SA31. repolonizacja Kolejki na Kasprowy Wierch32. protest rządu przeciw gazociągowi OPAL i Nordstream 233. koniec z wielomilionowymi nagrodami i odprawami dla szefów Spolek Skarbu Państwa34. otwarcie Gazoportu i plan powiększenia35. koniec z rozkradaniem miliardów przy budowie autostrad i bankructwem polskich wykonawców36 przywracanie w małych miejscowościach setek i tysięcy zlikwidowanych przez PO posterunków policji, małych sadów, przystanków autobusowych, kolejowych, szkol przychodni, poczt, aptek37. najmniejsze bezrobocie od 30 lat38. najmniejsza ilość wyjeżdżających do pracy na Zachód od lat39. kary za emisje CO2 zmniejszone o obszary leśne40. przekop Mierzei Wiślanej - uniezależnienie przepływu przez nasze wody terytorialne od Rosji !41. budowa Via Carpatia Via Baltica - rozwój Polski wschodniej42. wzmocnienie układu Państw Wyszehradu43. wzmocnienie inicjatywy Trojmorza44. uszczelnienie VATu - odzyskiwanie setek miliardów od złodziei Vatowskich45. zniszczenie mafii paliwowej46. kontrakty z Huta Stalowa Wola na dostawy dla armii47. dużo większe dopłaty dla rolników z Unii48. jawność majątków sędziów (w tym tych skorumpowanych)49. rejestr pedofil50. elektroniczny system ewidencji pracy sędziów51. maksymalnie 2 kadencje wójtów, burmistrzów, prezydentów miast co zapobiegnie tworzeniu sie sitw lokalnych52. przezroczyste urny wyborcze53.ustawa hazardowa -15 miliardow rocznie do budżetu54. skok o 11 miejsc do góry w rankingu "najszczesliwszych" państw55. umowa o żegludze śródlądowej56. tunel w Świnoujściu57. koniec z lichwa i chwilówkami, które dręczyły ubogich58. praca dla więźniów59. wzrost wartości Spolek Skarbu Panstwa o 44 miliardy60. uratowanie LOTu szykowanego przez Tuska do obcego przejęcia61. wzrost zagranicznych ratingów i prognoz - łatwe do sprawdzenia62. uniezależnienie polskiej polityki zagranicznej od Moskwy Berlina i Brukseli63. duży wzrost uczuć patriotycznych u Polaków64. tuz przed pandemia pierwszy zrównoważony budżet w Polsce65. rolniczy handel detaliczny do 40 tys.66. program mosty dla regionów67. budowa Fabryki Polimerow w Policach68. budowa fabryki osocza69. uratowanie Spolek strategicznych Ciech i Azoty przed sprzedażą obcym70. wzrost płacy minimalnej o 1000 PLN71. wzrost średniej płacy o 20%72. gigantyczna inwestycja Centralny Port Komunikacyjny73 Microsoft i Google zainwestują w Polsce kilka miliardów Dolarów !! czyli praca dla setek informatyków74. narodowa strategia onkologiczna75. zniesione limity na rożne zabiegi np zaćmy76 nowe karetki dla szpitali77. rodzice mogą za darmo mieszkać i jeść w szpitalach z chorymi dziećmi78. nowe samoloty dla Vipow - koniec dziadowania i kłótni79. w planach 1800 nowych linii kolejowych i 200 przystanków80. w planach 400 km drog szybkiego ruchu81 modernizacja armii rakiety co ci Patriot, Haymars, Myśliwce82. obniżenie progów smogowych83. błyskawiczna reakcja na pandemie co poskutkowało jedna z najmniejszych śmiertelności na świecie84. dobra tarcza antykryzysowa, skuteczna pomoc dla przedsiębiorców

 • Yoo

  Tyle żeś się napisoł a i tak duduś polegnie :)

 • Marian

  Dudzie można zaufać, znaczną większość swojego programu spełnia, Trzaskowski budzi we mnie wstręt,jemu nie ufam, obiecuje a nic nie spełniaTylko spełnia sprawy patologiczne LGBT.

 • Jopek

  A u mnie wstręt budzą bezmyślni wyznawcy zasady głosuję za pis bo mi dali

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.