Wiadomości z Chorzowa

Zimy nie było, ale oszczędności na „akcji zima” w Chorzowie też nie będzie!

 • Dodano: 2020-03-09 07:00, aktualizacja: 2020-03-08 23:02

Mijająca zima była wyjątkowo łagodna. Na drogach w Chorzowie śniegu właściwie nie było, więc powinny być spore oszczędności na ich zimowy utrzymaniu – tak mogłoby się wydawać, ale w naszym mieście żadnych oszczędności nie będzie. 

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Chorzowie zarządza 347 ulicami o łącznej długości 156 km. Ich zimowe utrzymanie prowadzone jest od 1.11.2019 r. do 31.03.2020 r. Usługi te na zlecenie MZUiM  wykonuje konsorcjum firm PTS Alba oraz ZUKTZ J. Wieczorek. Skoro zima występowała głównie w kalendarzu, to koszty tych usług powinny być niskie.

Łagodna zima pozwoli zaoszczędzić na zimowym utrzymaniu dróg?

- Tegoroczna zima jest niezwykle łagodna, praktycznie nie występują opady śniegu. Wydaje się, że taka sytuacja pozwoli zaoszczędzić dużą część środków zaplanowanych przez miasto na zimowe utrzymanie dróg – w interpelacji do prezydenta Chorzowa napisał radny Grzegorz Krzak.

Miejski radny dopytywał na co zostaną przeznaczone oszczędności, które najprawdopodobniej pojawią się po zakończeniu sezonu zimowego. Niestety, takich oszczędności nie będzie, bo – jak tłumaczą władze miasta – umowa na świadczenie usług zimowego oraz letniego utrzymania dróg ma charakter ryczałtowy. 

- Pozwala to precyzyjnie, z góry zaplanować i ując w planie rzeczowym gminy Chorzów na każdy rok budżetowy, stosowne i niezbędne do finansowania przedmiotowych zadań środki finansowe – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

W Chorzowie te usługi realizowane są po cenach zadeklarowanych w 2018 r., które wynoszą blisko 9 tys. złotych brutto za dzień zimowego i letniego utrzymania. 

Wiceprezydent Michalik: Zimowe utrzymanie dróg to nie tylko odśnieżanie

Wiceprezydent Michalik tłumaczy, że zimowe utrzymanie jezdni to nie ogranicza się do odśnieżania. Jest związane także z niwelowaniem innych zjawisk zimowych, takich jak: śliskość, gołoledź czy szadź. W związku z tym konieczne jest utrzymywanie w dyspozycji stosownej ilości załogi i sprzętu do zimowego utrzymania. Dodaje też, że nawet jeśli te zjawiska nie występują, to zimą prowadzone są usługi z zakresu letniego utrzymania dróg. 

- Ciągły sposób świadczenia, na przemian, usług letniego i zimowego utrzymania za „z góry” zaplanowane na ten cel środki wyklucza wygenerowanie z tego tytułu uzyskanych oszczędności - podkreśla zastępca prezydenta.

Zimowe i letnie utrzymanie dróg w Chorzowie od 1.11.2019 r. do 31.01.2020 r. kosztowało ponad 900 tys. złotych. 

Komentarze (24)    dodaj »

 • Artur

  Nie dotarlo do was jeszcze ze UM chorzow ma wybitnych specjalistów od podpisywania umow ? :)

 • J.W

  A chcieliscie wybrac pisiorka zamiast Kotali??

 • ZB

  Czy Chorzów ma skarbnika (skarbniczkę) ? Jeżeli tak, to czy ta osoba pełni tam rolę tzw. ciecia ? Skarbnik podpisuje KAŻDĄ UMOWĘ !!!

 • Marek

  Typowe komentowanie przez idiotów.

 • MaTT

  Nie bądź taki samokrytyczny :)

 • Zdziwiona

  Jakie oszczędności????? Osobiście wiedziałam kilka razy jak w przy suchych ulicach i słonecznym dniujeżdziły ulicami Chorzowa odśnieżarki Alby

 • Piko

  Pewnie premię wielkanocną sobie wypłaci

 • Krist

  Albo jakąś następna odprawę. Jak to ma w zwyczaju

 • Krist

  Albo jakąś następna odprawę. Jak to ma w zwyczaju

 • Zmęczona emerytka

  Najwyższy czas pożegnać p Kotala . Zostało trochę godności.

 • Krist

  Jakiej godności, możesz pluc w twarz a powiedzą ze deszcz leci. To ludzie w większości utrzymujących się całe życie z budżetu państwa. Ekipa godność tak ale najpierw kasa

 • Gość

  Takiego wybrali to mają

 • awruk00

  Co narzekacie wybraliście drugi raz tego złodzieja i powinniście mu [...]e lizać za takie rządzenie

 • Hehe

  Jakie to przykre, że wszyscy się tutaj wymądrzają, a brak elementarnej wiedzy na temat umowy ryczałtowej jest powszechny.

 • Rio

  To może gospodarz winien zawrzeć umowę z innym systemem rozliczeń? Dlaczego takiej nie zawarł? Jaki w tym mają interes podatnicy?

 • Krist

  Jest umowa ryczałtowa która obejmuje podstawowy zakres dzilan. Jeżeli dochodzi coś więcej, a wtedy dochodźi to są jest to forma dodatkowych prac i zobowiązań. Pytanie było gdzie pójdą środki, te z tych dodatkowych zaoszczędzonych które nie zostały wydane w wyniku prac dodatkowych

 • Ludek

  Można podpisać inne umowy przecież. Np, zlecenie lub dzieło, na czas opadów śniegu lub innych warunków pogodowych. Po to właśnie są stworzone takie umowy. Mamy firmę na stałe współpracującą z miastem w kwestii czystości to jaki problem zlecić w potrzebnym czasie usługę odśnieżania. Każda z takich firm zatrudnia w ten sposób pracowników za parę groszy

 • mieszkaniec

  Zaraz zaraz! Nie rozumiem jednego. Alba wypowiedziała umowę na wywóz śmieci bo stawki były zbyt małe. Natomiast skoro umowa na utrzymanie dróg ma charakter ryczałtowy (a zimy nie było) to powinny zostać spore oszczędności. Jeśli Miast Chorzów ma udziały w spółce Alba, to mieszkańcy powinni poznać w jakiej wysokości powstały oszczędności. No chyba że umowa na utrzymanie dróg też była niekorzystna dla Alby. W co wątpię!

 • Hannn

  Jak to w PO - "piniędzy nie ma, nie było i nie będzie". A ile milionów radni z PO poślą do Ruchu?

 • mieszkaniec

  I znów Kotala zapełni swą kieszonkę. Kiedy wreszcie zamkną tego oszusta?

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również