Wiadomości z Chorzowa

Złote Maski 2020: Nagrodzono Jarosława Stańka za choreografię do „Zakonnicy w przebraniu"

  • Dodano: 2021-09-14 09:45

53. edycja Złotych Masek za nami. W tym roku nietypowo, bo gala rozdania Nagród Teatralnych „Złota Maska” odbyła się nie 27 marca, czyli w podczas Międzynarodowego Dnia Teatru, a dopiero we wrześniu. Wśród zwycięzców nie mogło zabraknąć przedstawiciela Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Złote Maski 2020 rozdano!

Jury przyznające najważniejsze nagrody teatralne w naszym województwie obejrzało aż 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Komisja przyznała 33 nominacje i wręczyła 11 Złotych Masek. Uroczysta gala miała miejsce w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. 

Przypomnijmy, że nagrody te przyznawane są od 1967 roku. Początkowo laury otrzymywali artyści występujący na scenach w czterech województwach: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego, a od 1999 (z uwagi na reformę administracyjną) – województwa śląskiego.

Tegorocznym triumfatorem okazał się „Zły” Leopolda Tyrmanda Teatru Polskiego z Bielska-Białej, który okrzyknięto spektaklem roku 2020. Nagrodę otrzymał także reżyser spektaklu Piotr Ratajczak.

Kto otrzymał „Złotą Maskę”? Oto lista laureatów!

Kategoria SPEKTAKL ROKU

  • „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Adam Myrczek za role: Merynosa i Kudłatego w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria REŻYSERIA

Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA

Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Andrei Kureichik za tekst sztuki „Białoruś obrażona”, na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. „Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego.

Nagroda Leny Starke i Zbigniewa Grucy

Podczas gali wręczono także Nagrodę im. Leny Starke. W tym roku laureatką została aktorka Zofia Wicińska-Kulesińska - 99-letnia nestorka Teatru Śląskiego. Z kolei Nagroda im. Zbigniewa Grucy powędrowała do Grzegorza Eckerta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również