Wiadomości z Chorzowa

ZOO w Chorzowie: Zburzono budynek żyrafiarni. W jej miejscu powstanie las deszczowy

  • Dodano: 2021-11-11 11:15

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie niebawem wzbogaci się o nową atrakcję. Będzie to las deszczowy Ameryki Południowej, który powstanie w miejscu dawnej żyrafiarni.

Rozbiórka budynku trwa

Przypomnijmy, że 26 października, w gmachu Sejmu Śląskiego podpisano umowę na realizację nowej inwestycji w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Z kolei w środę, 10 listopada, przystąpiono do rozbiórki budynku starej żyrafiarni pamiętającej jeszcze lata 70. Gmach ten nie był używany od 2018 roku, kiedy żyrafy i nosorożce przeniesiono do nowej lokalizacji. To właśnie w tym miejscu ma powstać nowy pawilon.

- W jego miejscu już za około 400 dni powstanie całoroczny Las Deszczowy. Obecnie nie ma takiego miejsca w ogrodach zoologicznych w kraju! W pomieszczeniach ekspozycyjnych utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego tj. temperatura w przedziale od 30 do 35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność na poziomie 70-80 procent - wyjaśniają pracownicy Parku Śląskiego.

Będzie on dostosowany do współczesnych wymogów hodowlanych. Wiadomo już, że powstanie w nim nowa ekspozycja fauny i flory lasów deszczowych Ameryki Południowej.

- W budynku obserwować będzie można m.in. leniwce, mrówkojady czy wydry amerykańskie (ariranie). Będzie to największy obiekt na terenie zoo. Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe przez cały rok, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku – informują przedstawiciele chorzowskiego ZOO.

Inwestycja ma kosztować 17 393 369,26 zł, a wykonawcą przedsięwzięcia będzie PrzedsiębiorstwoMAXIMUS – ZBH Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich. Nową ekspozycję zobaczymy prawdopodobnie w 2023 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również