Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

ZUS dla studentów i naukowców

  • Dodano: 2018-11-15 08:15, aktualizacja: 2018-11-15 08:29

21 i 22 listopada, w godz. od 9:00 do 14:00, dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego odbędą się Dni Poradnictwa ZUS pod hasłem „ ZUS dla UŚ”.

W tych dniach, na wyznaczonych wydziałach w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i Cieszynie, utworzone zostaną stanowiska eksperckie z zakresu świadczeń realizowanych przez ZUS. Będzie również możliwość skorzystania z e- usług dla klientów ZUS.

Zakres tematyczny udzielanych porad będzie bardzo szeroki, od podlegania ubezpieczeniom, zasiłkom chorobowym i macierzyńskim, poprzez renty rodzinne, a także możliwości wyjazdu z ZUS do sanatorium, aż po sprawy związane z wyliczeniem prognozowanej emerytury za pomocą kalkulatora emerytalnego. Liczymy na to, że obecność ekspertów ZUS na uczelni rozwieje wszelkie wątpliwości  związane z ubezpieczeniami społecznymi - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Podczas konsultacji będzie możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profil ten umożliwia na bieżąco, bez wychodzenia z domu, sprawdzanie swojego konta w ZUS. To bardzo ważne, bo dzięki PUE możemy sprawdzić czy zostaliśmy zgłoszeni do  ubezpieczeń społecznych, czy pracodawca regularnie i w odpowiedniej wysokości odprowadza za nas składki, czy zgłosiliśmy członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego oraz wiele innych ważnych informacji. Aby założyć profil PUE i go potwierdzić należy wziąć ze sobą dokument tożsamości.

21 listopada, w godz. od 9:00 do 14:00, stanowiska eksperckie ZUS będą się znajdować na Wydziale Prawa i Administracji w Katowicach, w Śląskim Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu oraz w cieszyńskim Wydziale Etnologii i Nauki o Edukacji, Wydziale Artystycznym. Natomiast dzień później, 22 listopada, w tych samych godzinach, z porad specjalistów ZUS będą mogli skorzystać studenci i pracownicy UŚ Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Filologicznego w Katowicach.

Dni poradnictwa są doskonałą okazją dla studentów i pracowników Uczelni, do uzyskania wszelkich informacji i odpowiedzi na pytania z zakresu ubezpieczeń społecznych. To kolejne przedsięwzięcie, po październikowej konferencji naukowej na temat wyzwań polityki senioralnej w XXI wieku, realizowane w ramach podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy ZUS a Uniwersytetem Śląskim.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Liber

    Naukowcy i studenci mialem nadzieje ogarniaja rzeczywistosc wiec chyba nie licza na zus??? Zus to archaizm ktory juz dawno powinien zniknac.

  • Wanda Sułkowska

    Młodzi pracownicy nauki i studenci nie myślą o swojej sytuacji emerytalnej. Tu powinny wkroczyć banki z propozycją, na rzecz pracujących trzydziestolatków, korzystnych długoterminowych lokat. Pracująca młodzież wydaje zarobione pieniądze do ostatniej złotówki na stroje i zabawę. Próbuję zainteresować córkę systematycznym oszczędzaniem. Zareagowała żartem i kpiną.

  • Wanda Sułkowska

    Inicjatywa "na medal". Między innymi:warto, aby studenci i młodzi pracownicy naukowi dowiedzieli się jaka będzie wyglądała ich emerytalna sytuacja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.