Wiadomości z Chorzowa

Bezpieczeństwo dokumentów w Twojej firmie - co należy wiedzieć?

  • Dodano: 2023-03-30 11:45

Prawidłowe przechowywanie dokumentów przez określony czas, a po upływie wyznaczonego terminu ich niszczenie, to obowiązki każdego przedsiębiorcy i instytucji. Wymienione jednostki są administratorami danych i odpowiadają za ich bezpieczeństwo na każdym etapie przetwarzania danych. Jak zadbać o ochronę niejawnych informacji i dlaczego to tak istotne? Jak poprawnie archiwizować i utylizować dokumentację papierową i elektroniczną? Warto wiedzieć, jak postępować, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z niedopełnieniem obowiązków.

Przechowywanie dokumentów poufnych i wrażliwych

Każdy przedsiębiorca i pracodawca wytwarza dokumentację, która nie może dostać się w ręce niepowołanych osób. Do tej kategorii zalicza się m.in.:

  • dokumenty pracownicze,
  • dokumenty inwentaryzacyjne,
  • sprawozdania finansowe,
  • dowody księgowe.

Szczególną ochroną objęta jest także dokumentacja medyczna, prawna oraz wszystkie akty zawierające dane osobowe, co wynika z przepisów RODO. Regulacji jest wiele, a brak wiedzy nie zwalnia administratorów danych z odpowiedzialności.

Archiwizacja dokumentów powinna odbywać się przy zachowaniu wymaganych procedur bezpieczeństwa. Wymagane jest przechowywanie dokumentów przez określony czas (w zależności od rodzaju dokumentów). Muszą być one magazynowane w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze, wilgotności, a także z gwarancją kontroli dostępu. Choć jest to obowiązek wszystkich instytucji i przedsiębiorstw, to wiele jednostek nie ma możliwości, aby zorganizow przestrzeń odpowiadającą wymaganiom.

Wówczas trafionym rozwiązaniem okazuje się podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą i archiwizacja danych w zewnętrznym obiekcie, spełniającym normy bezpieczeństwa. Przechowywanie dokumentów w Chorzowie zapewnia firma Ekoakta, która gwarantuje bezpieczny transport do miejsca docelowego, a następnie archiwizację dokumentów zgodnie z wymogami. W razie konieczności dostarczy potrzebne akta do siedziby firmy.

Profesjonalne niszczenie dokumentów

Przetwarzanie danych obejmuje również niszczenie dokumentów. To ostatni etap, który kończy obieg dokumentacji i również podlega ścisłej kontroli. Akta zawierające dane poufne oraz wrażliwe muszą zostać unieszkodliwione w sposób uniemożliwiający ich ponowne wykorzystanie. Głównym zadaniem administratora jest zabezpieczenie informacji przed ich dostaniem się w niepowołane ręce. Profesjonalne niszczenie dokumentów w Chorzowie, jak i wielu innych miastach na terenie naszego kraju, również warto zlecić zewnętrznej firmie. Wówczas zyskujemy pewność, że nad przebiegiem całej procedury czuwa wykwalifikowany personel, a my unikniemy kar za nieprawidłową ochronę danych. Możliwy jest przewóz dokumentacji do obiektu, w którym znajduje się specjalistyczny sprzęt lub niszczenie dokumentów u klienta. Po zakończonym procesie klient otrzymuje certyfikat wykonania zlecenia.

Archiwizacja danych, niszczenie dokumentów, a także digitalizacja i ich bieżąca obsługa to obowiązki administratora danych, które jednak może on wydelegować do firmy zewnętrznej (pełna oferta Ekoakta dostępna jest na stronie https://www.ekoakta.pl/). Daje to gwarancję, że nad całą procedurą będą czuwać specjaliści.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.