Wiadomości z Chorzowa

Czy każdy ząb zatrzymany wymaga usunięcia?

  • Dodano: 2024-04-16 14:30, aktualizacja: 2024-04-17 20:37

Zatrzymany ząb w dziąśle najczęściej kojarzony jest z ósemkami. Problem ten może jednak dotyczyć także każdego innego zęba i wbrew pozorom jest zjawiskiem często spotykanym w stomatologii. Zatrzymane zęby mogą powodować różnego rodzaju problemy, dlatego kluczowe jest jak najszybsze ich rozpoznanie oraz odpowiednie leczenie. O tym, czym jest ząb zatrzymany i jak z nim postępować, dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki, który nie wydostał się ponad powierzchnię dziąsła i pozostaje uwięziony w kości szczęki lub żuchwy. Niekiedy może także wystawać częściowo ponad dziąsło, w takim przypadku jest określany jako ząb zatrzymany częściowo. W obu sytuacjach nie rozwija się on jednak prawidłowo i nie wyrasta w sposób naturalny. Najczęściej jest nim zatrzymana ósemka, ale problem ten może również obejmować inne zęby, zarówno przednie, jak i boczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny zatrzymania zęba?

Najczęstszymi przyczynami zatrzymania zęba jest ograniczone miejsce w łuku zębowym oraz późne wypadanie zębów mlecznych, które mogą uniemożliwić prawidłowy rozwój zębów stałych. 

Oprócz tego zęby zatrzymane mogą występować również z powodu: 

  • wad wrodzonych,

  • nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia stomatologicznego, 

  • niedoborów witaminy D oraz A, 

  • przebytych urazów szczęki, 

  • torbieli i guzów w obrębie szczęki, 

  • nieprawidłowego położenia zawiązków zębowych. 

Jakie objawy daje zatrzymana ósemka lub inny ząb?

Zatrzymany ząb w dziąśle może dawać różne objawy. Przede wszystkim można go wykryć poprzez zauważenie jego braku w łuku zębowym. Oprócz tego często jego występowaniu towarzyszy ból, opuchlizna dziąsła oraz infekcja, która może manifestować się jako stan zapalny wokół zatrzymanego zęba, trudności w jedzeniu oraz higienie jamy ustnej. Ponadto mogą powodować przesunięcie innych zębów w łuku zębowym, doprowadzając do zaburzeń zgryzu. 

Zatrzymana ósemka obejmuje dodatkowo takie objawy jak, ból w okolicach żuchwy, trudności w otwarciu ust. 

Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre zatrzymane zęby mogą być całkowicie bezobjawowe. W takim przypadku do ich wykrycia dochodzi najczęściej przypadkowo podczas rutynowych badań stomatologicznych. 

W jaki sposób leczy się zęby zatrzymane?

Zęby zatrzymane zawsze wymagają interwencji stomatologicznej. Pierwszym krokiem w przypadku postępowania z nimi jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) w celu dokładnej diagnozy i oceny ich położenia.

Następny etap leczenia zależy natomiast od położenia zęba zatrzymanego. W przypadku zatrzymanej ósemki lub innych zębów trzonowych najczęściej stosowana jest ekstrakcja chirurgiczna, która polega na usunięciu zęba za pomocą nacięcia dziąsła oraz ewentualnego usunięcia fragmentów kości. Przeprowadzeniem tego zabiegu zajmuje się chirurg stomatolog, dlatego w sytuacji, gdy zachodzi konieczność jego wykonania rekomendujemy chirurgię stomatologiczną w klinice DentaSand w Gdyni, która dysponuje nie tylko doświadczonym personelem, ale także nowoczesnym sprzętem, zapewniającym bezpieczne przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zatrzymanego zęba. 

Jeśli natomiast ząb zatrzymany dotyczy przedniego łuku zębowego, zazwyczaj w miarę możliwości stosowane jest leczenie ortodontyczne. W takim przypadku ząb zatrzymany może być poddawany trakcji ortodontycznej w celu jego przesunięcia na właściwe miejsce. Polega ona na tym, że ortodonta umieszcza specjalne przyrządy (np. kapsuły, sprężyny, zamki) na zębach, które są połączone ze sobą za pomocą drutu ortodontycznego. Następnie, przy użyciu odpowiednio dobranych sił, stopniowo przemieszcza się zatrzymany ząb w kierunku jego właściwej pozycji w łuku zębowym. 

Dlaczego należy leczyć zęby zatrzymane?

Jeśli zastanawiasz się, czy trzeba usuwać zatrzymane ósemki lub inne zęby, które nie wyrosły prawidłowo, powinieneś wiedzieć, że mogą one stwarzać warunki sprzyjające rozwojowi paradontozy, czyli choroby dziąseł, która nieleczona prowadzi nawet do utraty zębów. Mogą również powodować stłoczenie innych zębów, zaburzenia zgryzu oraz dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych doprowadzających do bólu oraz trudności w żuciu i mówieniu. 

Dodatkowo, w przypadku zębów zatrzymanych częściowo mogą być one trudne do utrzymania w czystości, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy oraz infekcji w obrębie całej jamy ustnej. Warto również podkreślić estetyczne znaczenie leczenia zębów zatrzymanych, ponieważ nieprawidłowo rosnące zęby mogą negatywnie wpływać na wygląd uśmiechu. 

Podsumowując, zęby zatrzymane to problem, który może dotyczyć różnych zębów w jamie ustnej, nie tylko ósemek, a ich wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zachęcamy zatem do regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, które mogą pomóc w szybkim wykryciu zębów zatrzymanych oraz podjęciu odpowiednich działań związanych z ich występowaniem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.